Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6830790
osób.
Oni są z nami:
Czekolada - najlepszy słodki przysmak. Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka
Czekolada jest to wyrób przemysłu cukierniczego produkowany z proszku kakaowego z dodatkiem tłuszczu, cukru pudru ,ewentualnie dodatków(orzechy ,migdały).Właściwe proporcje tych trzech składników stanowią tajemnicę wytwórcy czekolady. Rozróżnia się czekoladę; gorzką. mleczną odtłuszczoną, ciemną i białą, która nie zawiera proszku kakaowego tylko masło kakaowe .

Szwajcarzy mają największy udział w rozwoju produkcji czekolady.
Czekolada to nie tylko wyrób cukierniczy ,ale również gorący i aromatyczny napój. (przyrządza się z sypkiej – proszek lub granulki-naturalnej czekolady z dodatkiem cukru lub cynamonu , wody i mleka.)Podobny napój przyrządzali Aztekowie zamieszkujący Meksyk w czasach przedkolumbijskich; nazywali go Choceolot .Czekolada była bardzo popularna w całej Europie ,ale straciła dawną popularność .gdy wyparło ją tańsze i mniej kaloryczne kakao ...

Czekolada w tabliczkach jest bardzo kaloryczna (100g czekolady dostarcza 500-600 kcal energii).
Czekolada gorzka (100g) dostarcza;554 kcal energii , 6,7 g białka,34,3 g tłuszczu, 56,6 g węglowodanów, 1,7g błonnika, 4 mg sodu, 581 mg potasu,42 mg wapnia, 244 mg fosforu, 165 mg magnezu, 2,1 mg żelaza.23 µg βeta-karotenu. 0,24mg Wit.E, 0,04 mg Wit.B1.
Czekolada mleczna(100g) dostarcza:549kcal energii ,9,8g białka,32,8g tłuszczu,54,7g węglowodanów ,0,7g błonnika,95mg sodu,607mg potasu ,294mg wapnia,1,2mg żelaza,302mg fosforu.9,7mg magnezu , 49 µg βeta-karotenu, 0,23mg Wit E,0,09mg wit.B1.

Oprócz składników mineralnych czekolada zawiera też alkaloid teobrominę , związek spokrewniony z kofeiną i teiną , który ma działanie lekko pobudzające. Są też ludzie , których jedzenie czekolady uspakaja. Prawdopodobnie ma to związek z dzieciństwem. Czekolada jest symbolem nagrody i kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa.
Uważa się , że czekolada ma wpływ na wzrost poziomu serotoniny i endorfiny w mózgu, co daje efekt pobudzający co w części jest uzależnione od fenyloetyloaminy , która występuje w mózgu i jest prawdopodobnie uwalniana podczas emocjonalnego podniecenia .Czekolada wciąż budzi emocje. Poprawia nastrój, korzystnie wpływa na koncentrację i uważana jest za najsłodszy afrodyzak....

Czekolada w mniejszym stopniu niż inne słodycze przyczynia się do powstania próchnicy. Dzieje się tak dlatego ,że czekoladę przeżuwa się szybko i połyka. Ponadto w niektórych gatunkach kakao ,zastosowanych do produkcji czekolady ,występują taniny powstrzymujące rozwój próchnicy.
Czekoladę mogą spożywać sportowcy (atleci) , dzieci, młodzież, oraz osoby ,które mają niedowagę (ale nie zamiast normalnych posiłków, a dodatkowo ) a także rekonwalescenci (jeśli mają zdrowy przewód pokarmowy).Jest zalecana intelektualistom (w niewielkich ilościach) gdyż poprawia zdolność rozwiązywania problemów.

Jest cenna, jeśli trzeba w małych racjach dostarczyć dużo kalorii. Każdy , kto planuje wyprawę nad jezioro, wspinaczkę górską itp..powinien zabrać ze sobą 1-2 tabliczek czekolady. W 1993r czterech Brytyjczyków przetrwało dzięki trzem batonom czekoladowym 6 dni w śnieżnej pustyni Kaukazu. Doświadczeni alpiniści doradzają osobom wybierającym się na wspinaczki zabieranie ze sobą wysokokalorycznej żywności, np. czekolady .Żołnierze niektórych walczących armii otrzymują w dziennej racji pokarmowej odpowiednią porcję czekolady , która jest również uwzględniana w racjach pokarmowych astronautów podczas lotów kosmicznych.

Czekolada - jedni nazywają ją smacznym lekarstwem a inni - najsłodszą trucizną. Okazuje się ,że te dwie
AUTOR: MARIA SZUSTAKOWSKA - CHOJNACKA
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Mirek Stankowski na wakacjach, 2012
Mirek Stankowski na wakacjach, 2012
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE