Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10122727
osób.
Oni są z nami:
Czekolada - najlepszy słodki przysmak. Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka
Czekolada jest to wyrób przemysłu cukierniczego produkowany z proszku kakaowego z dodatkiem tłuszczu, cukru pudru ,ewentualnie dodatków(orzechy ,migdały).Właściwe proporcje tych trzech składników stanowią tajemnicę wytwórcy czekolady. Rozróżnia się czekoladę; gorzką. mleczną odtłuszczoną, ciemną i białą, która nie zawiera proszku kakaowego tylko masło kakaowe .

Szwajcarzy mają największy udział w rozwoju produkcji czekolady.
Czekolada to nie tylko wyrób cukierniczy ,ale również gorący i aromatyczny napój. (przyrządza się z sypkiej – proszek lub granulki-naturalnej czekolady z dodatkiem cukru lub cynamonu , wody i mleka.)Podobny napój przyrządzali Aztekowie zamieszkujący Meksyk w czasach przedkolumbijskich; nazywali go Choceolot .Czekolada była bardzo popularna w całej Europie ,ale straciła dawną popularność .gdy wyparło ją tańsze i mniej kaloryczne kakao ...

Czekolada w tabliczkach jest bardzo kaloryczna (100g czekolady dostarcza 500-600 kcal energii).
Czekolada gorzka (100g) dostarcza;554 kcal energii , 6,7 g białka,34,3 g tłuszczu, 56,6 g węglowodanów, 1,7g błonnika, 4 mg sodu, 581 mg potasu,42 mg wapnia, 244 mg fosforu, 165 mg magnezu, 2,1 mg żelaza.23 µg βeta-karotenu. 0,24mg Wit.E, 0,04 mg Wit.B1.
Czekolada mleczna(100g) dostarcza:549kcal energii ,9,8g białka,32,8g tłuszczu,54,7g węglowodanów ,0,7g błonnika,95mg sodu,607mg potasu ,294mg wapnia,1,2mg żelaza,302mg fosforu.9,7mg magnezu , 49 µg βeta-karotenu, 0,23mg Wit E,0,09mg wit.B1.

Oprócz składników mineralnych czekolada zawiera też alkaloid teobrominę , związek spokrewniony z kofeiną i teiną , który ma działanie lekko pobudzające. Są też ludzie , których jedzenie czekolady uspakaja. Prawdopodobnie ma to związek z dzieciństwem. Czekolada jest symbolem nagrody i kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa.
Uważa się , że czekolada ma wpływ na wzrost poziomu serotoniny i endorfiny w mózgu, co daje efekt pobudzający co w części jest uzależnione od fenyloetyloaminy , która występuje w mózgu i jest prawdopodobnie uwalniana podczas emocjonalnego podniecenia .Czekolada wciąż budzi emocje. Poprawia nastrój, korzystnie wpływa na koncentrację i uważana jest za najsłodszy afrodyzak....

Czekolada w mniejszym stopniu niż inne słodycze przyczynia się do powstania próchnicy. Dzieje się tak dlatego ,że czekoladę przeżuwa się szybko i połyka. Ponadto w niektórych gatunkach kakao ,zastosowanych do produkcji czekolady ,występują taniny powstrzymujące rozwój próchnicy.
Czekoladę mogą spożywać sportowcy (atleci) , dzieci, młodzież, oraz osoby ,które mają niedowagę (ale nie zamiast normalnych posiłków, a dodatkowo ) a także rekonwalescenci (jeśli mają zdrowy przewód pokarmowy).Jest zalecana intelektualistom (w niewielkich ilościach) gdyż poprawia zdolność rozwiązywania problemów.

Jest cenna, jeśli trzeba w małych racjach dostarczyć dużo kalorii. Każdy , kto planuje wyprawę nad jezioro, wspinaczkę górską itp..powinien zabrać ze sobą 1-2 tabliczek czekolady. W 1993r czterech Brytyjczyków przetrwało dzięki trzem batonom czekoladowym 6 dni w śnieżnej pustyni Kaukazu. Doświadczeni alpiniści doradzają osobom wybierającym się na wspinaczki zabieranie ze sobą wysokokalorycznej żywności, np. czekolady .Żołnierze niektórych walczących armii otrzymują w dziennej racji pokarmowej odpowiednią porcję czekolady , która jest również uwzględniana w racjach pokarmowych astronautów podczas lotów kosmicznych.

Czekolada - jedni nazywają ją smacznym lekarstwem a inni - najsłodszą trucizną. Okazuje się ,że te dwie
AUTOR: MARIA SZUSTAKOWSKA - CHOJNACKA
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Witek w ogrodzie, 2007 r.
Witek w ogrodzie, 2007 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE