Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033502
osób.
Oni s± z nami:
Groza czycha w puszkach z od¿ywkami. Autor: Oskar Berezowski
W sklepach sprzedawane s± legalne ¶rodki dopinguj±ce.

Polscy sportowcy ze strachem siêgaj± po od¿ywki. Nawet jedna ³y¿eczka proszku z legalnego sklepu mo¿e zakoñczyæ karierê. Amatorom tak¿e grozi to, ¿e w puszce znajd± sterydy, psychostymulanty.

Na ca³ym ¶wiecie od¿ywki dla zawodników certyfikuj± specjalne komisje zwi±zane z laboratoriami antydopingowymi. Obowi±zek kontrolowania od¿ywek spoczywa na w³adzach sportowych danego kraju, zgodnie z zaleceniami kodeksu ¦wiatowej Agencji Antydopingowej. – Od lat walczymy o ¶rodki na takie badania w Polsce. Bez rezultatu ze strony w³adz – mówi profesor Ryszard Grucza, dyrektor Instytutu Sportu.

Program zmierzaj±cy do stworzenia listy bezpiecznych od¿ywek ruszy³ ostatnio w Kanadzie. Ma obj±æ a¿ 200 ty¶. ró¼nych ¶rodków dietetycznych. Jednym z powodów by³o kilka wpadek dopingowych zawodników, którzy twierdzili, ¿e u¿ywali tylko od¿ywek. Pocz±tkowo nikt nie dawa³ im wiary. Po przebadaniu sk³adu ¶rodków okaza³o siê, ¿e zawiera³y zabronione substancje, które nie by³y opisane na opakowaniu.

Kilka lat temu w szwajcarskim laboratorium w Lozannie przebadano 75 suplementów. W 7 preparatach znaleziono androstendiol, androstendion i testosteron. W 2 od¿ywkach znaleziono efedrynê. Dla zawodnika spo¿ycie tych substancji oznacza dyskwalifikacjê, nawet „do¿ywotni±. W instytucie kierowanym przez profesora Gruczê te¿ zbadano kilka od¿ywek dostêpnych w Polsce. Znaleziono w nich hormony produkowane przez korê nadnerczy.
- To oczywi¶cie margines, ale trzeba siê liczyæ z tym, ¿e s± od¿ywki, które szkodz± - uwa¿a prof. Grucza.

Najniebezpieczniejsze s± ¶rodki przywo¿one z USA, najwiêkszego rynku na ¶wiecie. Tylko w 2000 r. jego warto¶æ szacowano na ponad 16 tysiêcy dolarów. Gigantyczna afera dopingowa, która objê³a kilkuset sportowców i przekre¶li³a karierê wybitnej lekkoatletki Marion Jones, rozpoczê³a siê w laboratorium Balco. Tam produkowano nowoczesne preparaty wspomagaj±ce, które zachwalali zawodnicy. Jak siê okaza³o, zawiera³y ¶rodki dopinguj±ce.

Jednak nie tylko odzywki mog± doprowadziæ do dyskwalifikowania zawodnika. W 1999 r. niemiecki lekkoatleta Dieter Baumann zosta³ przy³apany na stosowaniu nandrolonu. Dopiero ¿mudne ¶ledztwo laborantów z placówki antydopingowej w Kolonii wykaza³o, ¿e ¼ród³em steroidu by³a... pasta do zêbów.

W Niemczech, Kanadzie, Francji, W³oszech czy USA sportowców wspieraj± organizacje walcz±ce z dopingiem. W Polsce zawodnik, który czêsto sam musi zaopatrzyæ siê w od¿ywkê, nie mo¿e na to liczyæ. Kilka zwi±zków sportowych tworzy listy bezpiecznych suplementów. G³ównie dziêki metodzie prób i b³êdów. To tak jakby saper sprawdza³ m³otkiem pole minowe. /”Dziennik” 13.07. 2006 r./.
autor: Oskar Berezowski
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Miros³aw Luliñski, 1986 r.
Miros³aw Luliñski, 1986 r.
Wspaniali ze wsi i miasteczek (LZS), 1986 - 1992
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE