Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7925111
osób.
Oni są z nami:
Do czytelnika. Autor: Mateusz Pencak
O artykule profesora Adama Palucha pt „ Wizerunek nasz, czyli ciało na scenie ponowoczsności”.Ze świecą szukać tekstu bardziej aktualnego niż artykuł profesora Adama Palucha. Problem „ponowoczesności” tak doskonale widoczny na co dzień staje się zjawiskiem niemal namacalnym; jest sygnałem społecznych przemian o zdecydowanie negatywnym wydźwięku. Forsowany za wszelką cenę kult ciała prowadzi do powolnego acz nieuchronnego upadku tożsamości; w świecie gdzie materia zajmuje doczesne miejsce najważniejszą (jedyną ?) wartością jest pozór, zewnętrzność, lans.

Cechy moralne zostały zepchnięte na dalsze pozycję jako zjawiska nieatrakcyjne, niemodne, przestarzałe. Moralność zaś i kultura to niepowtarzalne czynniki kształtujące historię oraz tożsamość zarówno narodu jak i jednostki. Mamy tu niejako do czynienia z pewnym „trendem” ciała w której ważne miejsce zajmują media oraz reklama. Zjawisko turpizmu dawno już odeszło w zapomnienie- teraz na topie jest uroda, witalność, sprawność które z kolei nakręcają ogromną machinę biznesowo-marketingową.

Fizyczność stała się dla ludzi tarczą, barierą ochronną, celem samym w sobie; duch dawno już pozostał daleko w tyle- duch nie może się pokazać w modnym ubraniu czy zabłysnąć nową fryzurą. Społeczeństwo staje się ślepym wzrokowcem który poza powłoką cielesną widzi niewiele więcej; jak osiołek pragnący dosięgnąć marchewki dąży do wyimaginowanej, całkowicie nie osiągalnej doskonałości.

Wszyscy powinniśmy spojrzeć na tekst profesora nie z perspektywy badania naukowego, lecz z punktu widzenia żywych zmian społecznych zachodzących wokół nas od kilkunastu lat. Czy sami możemy w jakiś sposób wpłynąć na ten proces ? Porzekadło głosi „chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie” – dbajmy o zdrowe, estetyczne ciało lecz nie zapominajmy że jest to tylko jeden z czynników życia, pamiętajmy o naszej tożsamości i nie próbujmy zasłaniać własnej osobowości krótkotrwałą i nic nie wartą materią.
Autor: Mariusz Pencak, 31 maja 2008 r.
(Na zdjęciu Frank Zane, "Rocenka kulturizmu -1972")

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
 Reg Park, 1970 r
Reg Park, 1970 r
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE