Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292291
osób.
Oni są z nami:
Sterydy nie dla każdego. Autor: To-mass
Sterydy anaboliczne (zwane dalej: SA), są chemicznymi pochodnymi testosteronu, syntetyzowanymi w labolatorium. Pomimo że testosteron występuje u obu płci, kobiety posiadają niewielki ułamek ilości występującej u mężczyzn. Hormon ten wywiera dwa rodzaje skutków dla organizmu:

- działanie androgeniczne , wpływ na cechy płciowe (takie jak stopień owłosienia ciała, wysokość głosu, rozwój organów płciowych, a także na percepcję, a nawet cechy psychologiczne i behawioralne),
- działanie anaboliczne , polega na wywieraniu wpływu na masę mięśniową, ilość tkanki tłuszczowej, siłę i różne aspekty metabolizmu.

Dostępne SA posiadają różne właściwości wywołujące różne reakcje. Sterydy anaboliczne są pożyteczne w rehabilitacji stanów pourazowych. Środki te są w pewien sposób podobne do kortyzonu (główny hormon organizmu o działaniu przeciwzapalnym), mają częściowo to samo działanie, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Na początku jednym z celów wytwarzania SA miało być ich zastosowanie w gerontologii. Gerontologia, jest nauką o starzeniu się organizmów, zajmuje się badaniem zmian wstecznych zachodzących w ustroju, procesów starzenia się komórek, tkanek i narządów, zaburzeń korelacji czynnościowej, ustalaniem sposobów leczenia chorób wieku podeszłego (Encyklopedia Popularna PWN).
Należy podkreślić, żew lecznictwie SA ma umożliwiać starszym pacjentom, szczgólnie tym "przykutym" do łóżka, zachowania czystej masy mięśniowej pomimo ograniczonego apetytu i braku ćwiczeń. Do tego celu w jednym z wcześnych projektów badawczych wykorzystano Dianabol, lek bardzo silnie działający (doustny środek sterydowy) podając go pacjentom przez dłuższy czas. Wielu z nich doświadczyło bardzo negatywnych skutków ubocznych, takich jak np. przejściowe uszkodzenie wątroby.

Działanie SA
W zależności od rodzaju, SA mają różnego rodzaju wpływ na organizm. Do najczęściej wymienianych w badaniach należą:
- zwiększona synteza białka, pozwalająca sportowcom trenować z większą intensywnością przekraczającą ich wydolność organizmu, bez konieczności naruszania równowagi azotowej (wykorzystywania białka mięśni dla celów pozyskania energii),
- zwiększona zdolność rozwijania masy mięśniowej,
- zwiększona zdolność rozwijania wytrzymałości,
- zmieniony metabolizm w celu zwiększenia syntezy fosforanu kreatyny, gromadzenie glikogenu w mięśniach i wykorzystanie tkanki tłuszczowej dla celów energetycznych.
Na przykład steryd anaboliczny DECA-Durabolin ma przede wszystkim działanie anaboliczne. Wspiera procesy rozwojowe tkanek i odwraca procesy kataboliczne lub uszczuplające tkanki. Równowaga azotowa ulega poprawie dzięki czynnikom anabolicznym, ale jedynie przy przyjmowaniu dostatecznych ilości kalorii i białka. Jednakże przyjmowanie SA nie powoduje automatycznie poprawy rezultatów, bez wykonywania jednoczesnie ciężkiego treningu.

Niebezpieczeństwa przyjmowania sterydów
Środowisko medyczne wypowiada się na temat niebezpieczeństwa SA od lat i jednoznacznie. Sterydy, jak się powszechnie uważa, są wyjątkowo niebezpieczne, a potencjalnie mogą być śmiertelne. Pomimo tych ostrzeżeń tysiące sportowców brało i bierze SA, często w dużych ilościach i bez nadzoru lekarza. i uwzględniania, ze one są potężnym środkiem medycznym niszczącym organizm. Charakteryzując się możliwością szybkiego wywołania szkodliwych objawów ich stosowania,np.:
- u mężczyzn powodują krótkoterminowe zwiększenie popędu seksualnego, po którym następuje zmniejszenie ilości naturalnie wytwarzanego testosteronu oraz ie kurczenie się jąder,
- mogą powodować ginekomastię,
- u kobiet potencjalnie poważne efekty uboczne obejmują maskulinizację, czyli pojawienie się cech męskich,
- zwiększenie problemów trądzikowych u obu płci,
- w zależności od rodzaju stosowanego środka, mogą również powodować wzrost agresji, poirytowania i wywoływać zmiany ciśnienia krwi oraz jej składu chemicznego,
- u nastolatków mogą zakłócać normalne oddziaływanie hormonów na rozwijający się organizm, np. powodować przedwczesne zamknięcie się nasady kości długich, czyli ich zakończenia, czego rezultatem jest zahamowanie wzrostu,
- stosowanie doustnych sterydów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z układem krążenia,
- negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby. (Warto podać, że wątroba jest największym gruczołem ustroju, to ośrodek przemiany materii w organizmie, wydziela żółć niezbędną do trawienia tłuszczów, reguluje przemianę białek i cukrów oraz przemianę azotową. Magazynuje okresowo glikogen, tłuszcze i białka. Ponadto dezaktywizuje substancje, które mogłyby zagrażać organizmowi - do takich substancji należą również sterydy anaboliczne. Używanie zarówno sterydów jak i środków odwadniających może prowadzić do zatrucia wątrobya w wyniku do śmierci).
- powodują zmiany w systemie hormonalnym. Podczas przyjmowania sztucznych hormonów zostaje zaburzona hormonalna gospodarka organizmu. Organizm nie produkuje lub produkuje w niewielkich ilościach hormony gonadotropowe. To może prowadzić do niepłodności, zaburzeń wzwodu, zaburzeń wytrysku. Zmiany te często sąć nieodwracalne.
- szkody w tkance łącznej. Doświadczenie pokazuje, że sterydy anaboliczne zwiększają skłonność do kontuzji tkanki łącznej (stawy),
- bóle i sztywność stawów.Negatywny bilans azotowy po odstawieniu anabolików jest prawdopodobnie przyczyną bolesności stawów i ich sztywnienia.

Sam zdecyduj, czy warto KOKSOWAĆ SIĘ. Wybieraj ZDROWIE!!!
Autor:To-mass, 2007 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Andrzej Zienta,1962 r.
Andrzej Zienta,1962 r.
JAK TO BYŁO KIEDYŚ...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE