Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
8471984
osób.
Oni są z nami:
Cenzurka (komentarz). Autor: Cieniutka
Poziom wiedzy o historii i początkach polskiej kulturystyki może wynikać z edukacji nabytej np. na kursie instruktorów kulturystyki, rozszerzonej z lektury źródłowych opracowań, do których zaliczam opracowania w różnej formie sporządzone przez Stanisława Zakrzewskiego, Henryka Jasiaka oraz Jana Włodarka. Są też rzetelne publikacje innych autorów np. Jacka Korczaka – Mleczki z okresu powstania związku kulturystów.

Nie polecam – z kilkoma wyjątkami – tych napisanych przez anonimowych autorów i kopiowanych w internecie na stronach poświęconych kulturystyce i fitnessowi. To tej kategorii zaliczam także przypadki artykułu skleconego z błędami i byle jak przez osobników ujawniających swoje nazwisko. Nie ma żadnej wątpliwości, że w nich historia jest ukazana niedbale, bez poszanowania i, co najgorsze, w sposób wypaczający to, co kiedyś było...
Mam wrażenie, że to w internecie normalne i wynikające z niedostatecznej edukacji ich ukrytych autorów. One wymagają krytycznej weryfikacji i stosownej krytyki.
Nie jest tu miejsce na długie wywody i uzasadnienia, więc posłużę się tylko jednym przykładem.
Paweł Ł z Jeleniej Góry na swojej sympatycznej stronie zamieścił „swój” artykuł „Historia kulturystyki w Polsce”; myślę, że to jednak przepisane fragmenty z „twórczości” anonimowego pisarza, lub od kilku Dziwię się, że p. Paweł, absolwent uczelni AWF i instruktor kulturystyki w swoim (?) artykule wymieniając czy też opisując: „Sport dla Wszystkich” – miesięcznik dla kulturystów, I ogólnopolską konferencję kulturystów, Sekcję kulturystyki, Polski Związek Podnoszenia Ciężarów i Kulturystyki, i inne wydarzenia z początków polskiej kulturystyki (do 1971 roku), ani razy nie wymienił Stanisława Zakrzewskiego – twórcy, inicjatora i uczestnika najważniejszych wydarzeń w naszej kulturystyce.
Pan Paweł w swoim artykule stworzył (?) wykaz pt. „Polscy mistrzowie kulturystyki dawnych lat”. To wyjątkowo niechlujne, (w tym z błędami ortograficznymi) i lakoniczne zestawienie. Przy niektórych nazwiskach kulturystów wymienił ich ważniejsze lokaty w zawodach, przy innych do lokat dodał obwody w cm ich mięśni. Są też nazwiska, przy których wymienił tylko wymiary. Całość uzupełniają nazwiska bez żadnych zapisów.
Ze smutkiem przyznaję, że część tych informacji nie jest prawdziwa, a w tym można się utwierdzić przeglądając roczniki wymienionego „Sportu dla Wszystkich” z tamtych lat .
To wszystko razi, lecz mam nadzieje, że p. Piotr szybko nadrobi zaległości w edukacji i poprawi swoją „Historię ...”. Moje przekonanie również wynika z tego, że na swojej „wizytówce” na stronie głównej www... napisał o sobie, że jest kategorycznym przeciwnikiem niedozwolonego wspomagania czy kuracji sterydowych. Tak trzymać.
P.S. Poprawiony artykuł można nazwać np. „Z historii polskiej kulturystyki. (lata 1957 - 1971).
Autor: Cieniutka,l listopad 2006 r.
JWIP.PL: może już zmienił uwzględniając źródłowe i rzetelne materiały?
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Legendarni kulturyści  Estonii
Legendarni kulturyści Estonii
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE