Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9155682
osób.
Oni są z nami:
Cenzurka (komentarz). Autor: Cieniutka
Poziom wiedzy o historii i początkach polskiej kulturystyki może wynikać z edukacji nabytej np. na kursie instruktorów kulturystyki, rozszerzonej z lektury źródłowych opracowań, do których zaliczam opracowania w różnej formie sporządzone przez Stanisława Zakrzewskiego, Henryka Jasiaka oraz Jana Włodarka. Są też rzetelne publikacje innych autorów np. Jacka Korczaka – Mleczki z okresu powstania związku kulturystów.

Nie polecam – z kilkoma wyjątkami – tych napisanych przez anonimowych autorów i kopiowanych w internecie na stronach poświęconych kulturystyce i fitnessowi. To tej kategorii zaliczam także przypadki artykułu skleconego z błędami i byle jak przez osobników ujawniających swoje nazwisko. Nie ma żadnej wątpliwości, że w nich historia jest ukazana niedbale, bez poszanowania i, co najgorsze, w sposób wypaczający to, co kiedyś było...
Mam wrażenie, że to w internecie normalne i wynikające z niedostatecznej edukacji ich ukrytych autorów. One wymagają krytycznej weryfikacji i stosownej krytyki.
Nie jest tu miejsce na długie wywody i uzasadnienia, więc posłużę się tylko jednym przykładem.
Paweł Ł z Jeleniej Góry na swojej sympatycznej stronie zamieścił „swój” artykuł „Historia kulturystyki w Polsce”; myślę, że to jednak przepisane fragmenty z „twórczości” anonimowego pisarza, lub od kilku Dziwię się, że p. Paweł, absolwent uczelni AWF i instruktor kulturystyki w swoim (?) artykule wymieniając czy też opisując: „Sport dla Wszystkich” – miesięcznik dla kulturystów, I ogólnopolską konferencję kulturystów, Sekcję kulturystyki, Polski Związek Podnoszenia Ciężarów i Kulturystyki, i inne wydarzenia z początków polskiej kulturystyki (do 1971 roku), ani razy nie wymienił Stanisława Zakrzewskiego – twórcy, inicjatora i uczestnika najważniejszych wydarzeń w naszej kulturystyce.
Pan Paweł w swoim artykule stworzył (?) wykaz pt. „Polscy mistrzowie kulturystyki dawnych lat”. To wyjątkowo niechlujne, (w tym z błędami ortograficznymi) i lakoniczne zestawienie. Przy niektórych nazwiskach kulturystów wymienił ich ważniejsze lokaty w zawodach, przy innych do lokat dodał obwody w cm ich mięśni. Są też nazwiska, przy których wymienił tylko wymiary. Całość uzupełniają nazwiska bez żadnych zapisów.
Ze smutkiem przyznaję, że część tych informacji nie jest prawdziwa, a w tym można się utwierdzić przeglądając roczniki wymienionego „Sportu dla Wszystkich” z tamtych lat .
To wszystko razi, lecz mam nadzieje, że p. Piotr szybko nadrobi zaległości w edukacji i poprawi swoją „Historię ...”. Moje przekonanie również wynika z tego, że na swojej „wizytówce” na stronie głównej www... napisał o sobie, że jest kategorycznym przeciwnikiem niedozwolonego wspomagania czy kuracji sterydowych. Tak trzymać.
P.S. Poprawiony artykuł można nazwać np. „Z historii polskiej kulturystyki. (lata 1957 - 1971).
Autor: Cieniutka,l listopad 2006 r.
JWIP.PL: może już zmienił uwzględniając źródłowe i rzetelne materiały?
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
W gabinecie Nestora, 2007 r.
W gabinecie Nestora, 2007 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE