Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10025049
osób.
Oni s± z nami:
George Eiferman - ambasador ¶wiatowej kulturystyki. Autor: Stanis³aw Zakrzewski

(Na zdjêciu od lewej: Steve Reeves, George Eiferman, Armant Tanny, w czasie prezentacji konkursu Mr America 1949 r. w Los Angeles. Fot. z "Le monde du Muscle"nr 1/1975).

W latach 50., w gronie czo³owych kulturystów ¶wiata jedno z pierwszych miejsc zajmowa³ George Eiferman, „Mr America" z 1948 roku.

W 1942 roku (mia³ wtedy 16 lat) ochotniczo zg³osi³ siê do marynarki wojennej. S³u¿y³ w niej 3 lata, podczas wojny. Wtedy to pozna³ jak wielk± rolê odgrywa si³a fizyczna. Nie raz i nie dwa decydowa³a ona o ¿yciu walcz±cych ¿o³nierzy. Po wyj¶ciu z wojska - choæ nie nale¿a³ do s³abeuszy, postanowi³, ¿e zostanie si³aczem. Wst±pi³ w Filadelfii do jednego z o¶rodków kulturystycznych i tam rozpocz±³ solidny trening. Przy swych 175 cm wzrostu, wa¿y³ wówczas niespe³na 70 kg; w ci±gu roku zyska³ dalsze 10 kg wagi. Wtedy to stan±³ po raz pierwszy do konkursu o tytu³ „Mr Filadelfii" i zwyciê¿y³. Zupe³nie nieoczekiwanie. Jak sam pó¼niej mówi³, wcale nie liczy³ na zajêcie jednego z pierwszych miejsc, chcia³ po prostu dotrzymaæ towarzystwa kolegom, z którymi razem æwiczy³. Zdobyty puchar do dzi¶ dnia jest dla niego warto¶ciow± nagrod±, ale wci±¿ wiêksz± cenê maj± s³owa kolegów, które rozbrzmiewaj± echem, gdy popatrzy na puchar: „Zdoby³e¶ go zas³u¿enie".
Pó¼niej przeniós³ siê do Kalifornii - raju kulturystów. Tu zetkn±³ siê z mistrzami, których stara³ siê na¶ladowaæ w pracy treningowej. Æwiczy³ jak opêtaniec. Grozi³o mu przetrenowanie, ale miê¶nie szybko ros³y, si³a potê¿nia³a.

W styczniu 1948 roku zdoby³ tytu³ "Mr Kalifornia". Zakocha³ siê wówczas w piêknej dziewczynie, której imponowa³ budow± i si³±. Mi³o¶æ ta drogo go kosztowa³a. W walce z Delingerem przegra³ w tym samym roku konkurs o tytu³ „Mr Zachodniej Ameryki".

Pora¿ka - zwyciêstwem
Doznana pora¿ka otworzy³a mu oczy na jego osobiste sprawy. Kulturystyce po¶wiêci³ siê bez reszty. Pod koniec 1948 roku zdoby³ tytu³ "Mr America". Jego wymiary wynosi³y: obwód ramienia – 46 cm, obwód klatki piersiowej w spoczynku - 122 cm, waga 88 kg.
Zdobycie mistrzowskiego tytu³u otworzy³o mu drogê do wysoko p³atnej posady instruktora objazdowego. Przez 9 miesiêcy w roku obje¿d¿a³ najrozmaitsze miejscowo¶ci i w szko³ach ró¿nego typu propagowa³ kulturystykê drog± pokazu i udziela³ wskazówek treningowych. W ci±gu tygodnia odwiedza³ 15 szkó³. Demonstrowane przez niego æwiczenia cieszy³y siê tak± popularno¶ci±, ¿e wkrótce zdoby³ przydomek "ambasadora kulturystyki". Oblicza siê, ¿e w ci±gu dziesiêciu przesz³o lat pracy zachêci³ do æwiczeñ si³owych prawie milion ludzi (wart by w podobnej roli wyst±pi³ u nas Jasiñski lub Józef Radziwi³ko - przyp. red.).
Obecnie (w 1961 roku – przyp. red.) wymiary Eifermana przedstawiaj± siê nastêpuj±co: wzrost – 175 cm, waga – 94 kg, klatka piersiowa w spoczynku - 125 cm, uda - 63 cm, obwód bicepsa - 47cm.
Eiferman jest nie tylko wielkiej klasy kulturyst±, ale równie¿ akrobat±. W swoich pokazach demonstruje ró¿ne sztuczki: np. jedn± rêk± trzyma tr±bkê, na której gra, a drug± unosi w górê jednego z uczniów. Umie ¶wietnie bawiæ m³odzie¿ i uczyæ.

Oto program æwiczeñ, który tak wspaniale go rozwin±³ i który poleca on wszystkim:
1.Zarzucanie sztangi na piersi.
2.Wyciskanie sztangi(m³odzie¿ æwiczy w siadzie).
3.Opady i wyprosty tu³owia.
4.Wyciskanie sztangi zza karku.
5.Podci±ganie sztangi wzd³u¿ tu³owia.
6.Wznosy przedramion.
7.Wznosy tu³owia na sko¶nej ³awce (nogi wy¿ej od tu³owia).
8.W le¿eniu-przenoszenie prostych ramion w przód i w ty³.
9.Wyciskanie sztangi w le¿eniu.
10. Przysiady ze sztang±.

Eiferman poleca æwiczyæ 3 razy w tygodniu. Pocz±tkowo z takim obci±¿eniem, by ka¿de æwiczenie wykonaæ poprawnie 4 – 5 razy w jednej serii. Po tygodniu zwiêkszyæ ilo¶æ powtórzeñ do 8-10 razy, po miesi±cu w dwóch seriach po 8 razy, a wznosy tu³owia i przysiady po 14 -18 razy. Obci±¿enie stopniowo zwiêkszaæ.
Opracowa³: Stanis³aw Zakrzewski .

JWIP.PL
Artyku³ z „Sport dla Wszystkich", pa¼dziernik 1961 r. Tytu³ wydawnictwa nie kojarzyæ z obecnie wydawanym miesiêcznikiem „KiF sport dla wszystkich”
Rej. 683./Sylwetki - 65/ 2013.02.03./ JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.02.03, godz. 10:45





Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Mirek w Ko³obrzegu, 2012 r.
Mirek w Ko³obrzegu, 2012 r.
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE