Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7950514
osób.
Oni są z nami:
O sprawności życiowej. Autor: B. Derdowski

W rok 1958 w czasopiśmie „Sport dla Wszystkich” (ten miesięcznik nie ma nic wspólnego ze współczesnym Kif Sport dla wszystkich), ukazał się interesujący artykuł pt. „Sprawność ruchowa czy sprawność życiowa”, napisany przez profesora Włodzimierza Humena.

Autor dowodzi. że sprawność ruchowa, jakkolwiek posiada duże znaczenie dla człowieka, nie może być jednak celem sama w sobie. Tak jak budowanie mięśni
(kulturystyka) stanowiąca tylko następstwo ćwiczeń siłowych,dziś do tego trzeba dodać „wspomaganie”.

Nadrzędną wartością jest jednak sprawność życiowa. Jest ona stanem, który charakteryzuje stopień zdolności człowieka do działania. Określa on zdolność każdego człowieka do bardziej skutecznego życia w granicach możliwości. Wspomniana zdolność do działania polega na fizycznych, umysłowych, emocjonalnych i psychicznych składnikach sprawności, które są ze sobą powiązane i wzajemnie od siebie uzależnione.

Autor interpretuje sprawność życiową. Według niego oznacza to, że każdy człowiek w celu zaspokojenia swoich własnych potrzeb i współudziału w tworzeniu dobra społecznego musi posiadać:

1) optimum ograniczonego zdrowia w wyniku dziedziczności i nabycia odpowiedniej wiedzy o zdrowiu;
2) odpowiednią ordynację, siłę żywotność, aby mógł zaspakajać nagłe potrzeby tak dobre, jak i wymagania codziennego życia;
3) emocjonalną wytrzymałość przystosowaną do zaspokojenia naprężeń współczesnego życia;
4) zdolność przystosowania się;
5) doświadczenie i zmysł spostrzegawczy, umożliwiające podejmowanie odpowiednich decyzji i osiąganie celów;
6) stanowisko i kwalifikacje niezbędne w codziennej działalności;
7) duchowe i moralne zalety nieodzowne dla pełnego życia w demokratycznym społeczeństwie.

Z powyższego wynika, że problem sprawności ruchowej już pół wieku temu utożsamiany był z pojęciem sprawności sportowej i niżej oceniany niż sprawność życiowa. I nic się zmieniło w tym zakresie, bo najważniejsze są jednak właściwości człowieka czyniące życie łatwiejszym, umożliwiające wykonywanie zawodu i przedłużające zdolności człowieka do działania w społeczeństwie.
Autor: Bartosz Derdowski, luty 2008 r.Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Jurek Klawiński trenuje, 2008 r.
Jurek Klawiński trenuje, 2008 r.
w toku modyfikacji. TKKF "BŁYSKAWICA" DO POŁOWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE