Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7945423
osób.
Oni są z nami:
Zioła. Kozieradka pospolita. Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka

Nazywana niekiedy trawką, fenogryką, greckim jaskrem lub greckim sianem. Rośnie dziko w północno-wschodnich Indiach. Uprawia się ją obecnie przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich, a niekiedy także w Europie Środkowej i w Ameryce Północnej i na niewielką skalę również w Polsce.

Surowcem leczniczym są nasiona kozieradki. W nasionach stwierdzono; obecność dużych ilości białka, substancji śluzowych (w nichkrzem i fosfor).Śluz znajduje się w błonie komórkowej bielma nasiennego i z tego powodu przed użyciem trzeba nasiona zemleć. Poza tym zawierają one saponiny sterolowe, flawonoidy, lecytyny, cholinę, olejki eteryczne, żywice, gorycze, sole mineralne (kobalt, potas, sód, miedź, magnez, wapń, mangan, żelazo, siarka i dużo cynku) cukry, i witaminy, A, B, D, PP, hormony sterydowe, saponiny sterolowe, flawonoidy, alkaloid – trigonellinę oraz nieznany czynnik, pobudzający laktację.

Kozieradkę znano i wysoko ceniono już w starożytnych Chinach. W Indiach używano jej, jako namiastki kawy, a w Egipcie była pożywieniem i lekiem. Sproszkowane i wymieszane z oliwą nasiona wcierano w skórę, uważając je za skuteczny środek odmładzający. Prażone nasiona zalecano, jako środek ogólnie wzmacniający. Szczególną popularnością cieszyła się w starożytnej Grecji, gdzie była znanym lekiem, przyprawą, i paszą dla zwierząt. Dlatego jedna z ich nazw, „ greckie siano” przetrwało do naszych czasów. W dawnej Polsce do celów leczniczych używano nie tylko nasion kozieradki, ale także jej soku i ziela. Słynny ksiądz Kneipp zalecał kozieradkę, jako lek na choroby płuc a nawet gruźlicy i rozedmy.

Kozieradka przyczynia się do poprawienia apetytu, do podniesienia naturalnego poziomu testosteronu w organizmie, co pomaga w budowie masy mięśniowej a jest spowodowane obecnością naturalnego ZMA (jest to preparat, w którym połączono formułę anabolicznych minerałów cynku i magnezu wraz z witaminą B6, często stosowany w kulturystyce), która pobudza w organizmie syntezę hormonów anabolicznych-testosteronu, hormonu wzrostu itp. Przyspiesza anabolizm białka mięśni, redukując tkankę tłuszczową. Magnez oraz cynk biorą udział w procesie syntezy testosteronu a także witaminy B6 w procesie aktywacji receptorów sterydowych. Dodatkowo cynk ma właściwości ochronne dla naszego organizmu będąc silnym oksydantem, odpowiedzialny m również za naszą odporność. Wysokie stężenie witaminy B6 wpływa na przyswajalność minerałów a nadmiar witaminy zostanie wykorzystany w procesie wzrostu mięśni i ich regeneracji.

Kozieradkę stosuje się w lecznictwie, jako środek osłaniający, przeciwzapalny, odżywczy, witaminowy, krwiotwórczy a nawet wykrztuśny, w braku łaknienia. W stanach zapalnych żołądka oraz przy odkrztuszaniu. W związku z tym zaleca się z kozieradki herbatkę, która rozcieńcza wydzielinę i ułatwia jej wykrztuszenie(polecana jest także do płukania gardła, przy zapaleniu zatok bocznych nosa, zakażeniach wywołanych przez pierwotniaki).
W warunkach domowych wskazana jest na pobudzenie apetytu, przy stanach zapalnych i owrzodzeniach przewodu pokarmowego jak również przy rekonwalescencji. zatruciach pokarmowych i jako środek osłaniający przy stosowaniu sulfonamidów, a także przy wiosennym niedoborze witamin w organizmie(odwar sporządza się z łyżeczki zmielonych nasion na szklankę wody, gotuje się przez 30 min. Pije się 3razy dziennie, jako środka tuczącego używa się sproszkowanych nasion i zmieszanych w równych częściach z oliwą i miodem, przyjmując po łyżeczce 3 razy dziennie).
Sproszkowane nasiona kozieradki stosuje się zewnętrznie w formie kompresów i okładów, leczą ropne zapalenie skóry, czyraki i trudno gojące się owrzodzenia żylakowe.
Współczesna kosmetyka wykorzystuje kozieradkę do produkcji kremów, szamponów, mydeł. Świeże, zmielone albo utarte nasiona, nałożone na spękaną skórę warg, lub dłoni łagodzą spierzchnięcia i powodują, że skóra staje się delikatna i gładka. Rozdrobnionymi nasionami zarobionymi ciepłą wodą masuje się skórę głowy, co wzmacnia włosy i zapobiega przetłuszczeniu.
Przypuszczalne działania
• Nasiona stanowią potencjalny środek przeczyszczający wskutek zwiększenia masy stolca
•Mogą chronić uszkodzone powierzchownie tkanki
•Mogą zmniejszać bóle stawów
•Mogą pobudzać laktację

Ostrzeżenia. Nie mogą stosować kobiety planujące zajść w ciążę lub będące w ciąży. Jeśli stosuje się leki farmakologiczne w tym aspirynę, leki przeciw przeziębieniom, suplementy pokarmowe itp. należy skontaktować się z lekarzem, Nie należy podawać dzieciom do 2 lat.
Kozieradka jest rośliną stosunkowo bezpieczną, jeśli stosuje się ją przez krótki czas w dozwolonych dawkach.
W niektórych krajach nasiona kozieradki są cenioną przyprawą. Wchodzą w skład znanej mieszanki hinduskiej – curry i bułgarskiej czubricy. Służą także do aromatyzowania niektórych gatunków serów.
Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka, lipiec 2008 r.

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Belgia - Bruksela, Heysel Park
Belgia - Bruksela, Heysel Park
DARIUSZ PACAK PODRÓŻE KSZTAŁCĄ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE