Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6800518
osób.
Oni są z nami:
Doping dożylny
Doping poprzez transfuzję to wprowadzenie sportowcowi krwi lub preparatów krwi zawierających czerwone krwinki, z przyczyn innych niż lecznice. Zabieg ten może być poprzedzony pobraniem krwi od zawodnika, który kontynuuje zawody, lub przed zawodami w warunkach niedoboru krwi. To zabiegi są sprzeczne z etyką sportową i etyką lekarską. Istnieje także ryzyko spowodowane transfuzją krwi lub preparatów krwi. To niebezpieczeństwo to reakcje alergiczne (gorączka, wysypki skórne) oraz ostre reakcje hemolityczne i uszkodzenia nerek w razie użycia nieodpowiedniego typu krwi, jak też późne reakcje na transfuzję, takie jak żółtaczka. Przekazanie chorób zakaźnych ( wirusowe zapalenie wątroby i AIDS), przeciążenie systemu krążenia i szok metaboliczny.

Z tych też powodów w sporcie doping przez transfuzję jest zabroniony przez MKOL.
Problem transfuzji, a szczególnie jej niekorzystne skutki przedstawił już w latach 80-tych prof. Don H. Catlin M.D. – Szef Kliniki Farmakologii w departamencie Medycyny i Farmakologii Uniwersytetu w Kalifornii. On w swojej pracy pt. „Niekorzystne skutki transfuzji”, m.in. stwierdził, że w Stanach Zjednoczonych około 3 mln osób rocznie poddawanych jest transfuzjom. W tym kraju preparaty krwiopochodne, są używane za leki i podlegają rygorystycznym przepisom „Food and Drug Administration” FDA. Preparaty te nie mogą być bez zezwolenia przewożone z jednego stanu do drugiego. Są tam stanowe banki krwi nazywane instytucjami, które gromadzą, przechowują, przerabiają i kontrolują krew niezbędną do transfuzji.

Niebezpieczeństwo w transfuzji można podzielić ze względu na mechanizm efektu negatywnego. Reakcja immunologiczna pociąga za sobą interakcję antygenów i przeciwciał, które powodują łańcuch objawów immochemicznych i klinicznych.
W przypadku dopingu przez transfuzję wśród sportowców – biorców występują większe szanse zaistnienia reakcji niż u osób, które nigdy nie były poddane transfuzji.
Najbardziej rozpowszechnią komplikacją po transfuzji – w Stanach Zjednoczonych jest wirusowe zapaleni wątroby. One ma miejsce w 10% wszystkich transfuzji, mimo, że zabronione jest krwiodawstwo odpłatne, i cała krew jest poddawana badaniom na wykrywalność wirusa zapalenia wątroby B. W większości przypadków występuje zapalenie wątroby –A, -B, spowodowany przez czynnik niewykrywalny serologicznie. Najgroźniejsze następstwa zapalenia wątroby to jej chroniczne zapalenie i marskość, która staje się powodem śmierci. Nielegalne transfuzje w ramach dopingu to również widmo AIDS.
Opr. J.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Joe Weider i znajomi
Joe Weider i znajomi
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE