Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7246882
osób.
Oni są z nami:
Odnowa sił. Autor: Henryk Jasiak

Po każdym wysiłku fizycznym, a więc treningu sportowo – rekreacyjnym organizm musi się zregenerować, aby moc sprostać następnemu obciążeniu. Inaczej mówiąc musi się odnowić biologicznie szczególnie po wyczynowym treningu. Odnowa biologiczna, którą, stosuje się w sporcie wyczynowym polega na kompleksowym oddziaływaniu przy pomocy różnych środków, metod i zabiegów na zmęczony organizm w celu jego szybkiej regeneracji i przywrócenia mu pełnej sprawności.

Odnowa biologiczna dzieli się na kilka rodzajów:
- Odnowa po pracy – przywrócenie równowagi i powrót do stanu wyjściowego przy pomocy masażu, automasażu, kąpieli wodnych, sauny i zabiegów fizykalnych.
- Odnowa przy pracy – ma na celu przygotowanie organizmu do wysiłków w czasie treningu i zawodów od strony fizycznej i psychicznej. Przygotowanie fizyczne odbywa się przy pomocy masażu, automasażu, kąpieli wodnych, sauny i zabiegów fizykalnych.
- Odnowa przejściowa, czyli leczenie rehabilitacyjne stosuje się w sporcie wyczynowym zwykle po sezonie i sprowadza się ono do kąpieli balneologicznych (siarczanowych, solankowych i natrysków) oraz klimatyzacji - wyjazdów nad morze lub w góry.

Na proces odnowy biologicznej składają się następujące zabiegi:
-Masaż – sportowy, klasyczny, segmentalny ( na wybrane części ciała) i automasaż.
- Zabiegi balneologiczne – kąpiele solankowe, natryski, masaże podwodne.
- Zabiegi fizykoterapeutyczne – sollux, diatermia krótkofalowa, prądy diadynamiczne, ultradźwięki i kwarcówki.
- Zabiegi kinezyterapeutyczne (rehabilitacyjne).
- Sauna.

Przeciętny śmiertelnik uprawiający sport dla zdrowie, np. w siłowni ma, niestety, małe możliwości i warunki do stosowania przynajmniej niektórych metod odnowy biologicznej organizmu. Inna sprawa, ze nie potrzebuje on tak gruntownej regeneracji jak sportowiec wyczynowy, który znacznie więcej i intensywniej trenuje. Warto jednak i trzeba stosować po wysiłku fizycznym takie zabiegi, jak automasaż, kąpiele solankowe, prysznic, a jeśli istnieją możliwości – saunę. Do kąpieli używa się ogólnie dostępnych soli: iwonickiej, bocheńskiej oraz szlamu ciechocińskiego ( szczególnie w przypadkach bólów stawowych lub mięśniowych). Kąpiele takie w zwykłej wannie domowej z dodatkiem ok. 1 kg soli mają znakomity wpływ na układ mięśniowy, skórę, układ nerwowy. Kąpać należy się przez 15 – 20 minut w wodzie ciepłej, najpóźniej 3 godziny przed snem. Po wyjściu z wanny należy wygodnie usiąść na fotelu lub położyć się na tapczanie. Nie należy stosować takich kąpieli częściej niż 1- 2 raz w tygodniu.
Autor: Henryk Jasiak, 1986 r.

Od JWIP.PL:
W "Wiadomościach Sportowych" Henryk napisał krótko i to, co najważniejsze jest w odnowie sił. Napisał to 22 lat temu, a co o odnowie można przeczytać w obecnych na rynku magazynach dla kulturystów? Odpowiedź jest przerażająca prosta – NIC! Jak widzę w tych czytadłach ta odnowa sił teraz sprowadza się do prochów, wykonywania treningu podzielonego i wg, zasady, jednak grupa mięśni trenowana raz w tygodniu i dużo wypoczynku? To ma być zdrowe i nowoczesne odnawianie sił, a szczególnie dla tych, którzy uprawianie kulturystyki nie poprzedzili nawet badaniem lekarskim.Fot. z magazynu "World Championship",1985, Goteborg.
(J.W. 22 sierpnia 2008 r.)

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Mistrzostwa "Błyskawicy", 1984 r.
Mistrzostwa "Błyskawicy", 1984 r.
KRZYSZTOF GÓRNICKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE