Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
4072021
osób.
Oni są z nami:
Rozmowa o dopingu. Autor: PS.
Fragment rozmowy z doktorem medycyny Wojciechem Rewerskim, farmakologiem z warszawskiej Akademii Medycznej, specjalistą w zakresie badań dopingu w sporcie.

Czy wszystkie leki podawane zawodnikom są dopingiem?

-Środki dopingujące są to różne leki o różnym mechanizmie działania, między innymi działające anabolicznie, które przyśpieszają przemiany białkowe w organizmie i powodują przyrost mięśni, np. sterydy anaboliczne. Do innych środków dopingujących zaliczamy niektore leki psychotropowe (np. amfetamina i jej pochodne) oraz leki zwiększające wydolność układu krążenia.
Obecnie rozróżniamy środki dopingujące, które są na listach MKOL-u i których podawanie jest zabronione oraz środki wspomagania farmakologicznego. Do nich ch nie zaliczamy m. in. preparatow zawierających łatwo przyswajalne białko oraz wielowitaminowe z dodatkowymi mikro – elementami (...)
Należy dostrzegać różnicę między dopingiem, a wspomaganiem. Sport jest ciężka pracą fizyczną (...)
Teoria, że przy dzisiejszym poziomie sportu możliwy jest brak wspomagania jest błędna. Przy większych wysiłkach w wyczynowym sporcie musi jednak występować legalne wspomaganie.

-Przyzna Pan jednak, że doping jest zmorą współczesnej medycyny sportowej, patologią sportu. Medycyna wykorzystywana jest nie do celów, które powinny być jej właściwą funkcją.
-Doping zaciemnia obraz medycyny. Zawsze medycyna miała wiele funkcji. Są lekarze, którzy służą medycynie i zwalczają doping, ale są też lekarze biochemicy, którzy stosują doping celowo. Dużym problemem jest tzw. doping na dziko (kulturystów – red.). Niektórzy juniorzy wstrzykują sobie bez kontroli lekarza bardzo duże dawki. Ujemne skutki są widoczne po kilku latach. Zniszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne (...)
Większość lekarzy sportowych nie zna się na farmakologii. Bywa, że sportowcy w kilka lat po przerwaniu kariery stają się inwalidami.

-Jak temu zapobiec?
-Istnieje wiele jeszcze niedostatecznie poznanych lub niewykorzystanych, a uzasadnionych fizjologicznie sposobów zwiększenia skuteczności treningu. Jest więc możliwość poprawy wyników bez uciekania się do środków dopingujących.

„Rekreacja Fizyczna”,1983 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Po co ćwiczysz? ...
Kolejny medal Kon...
Ryż ważnym skład...
Inwalida Alan Mea...
Narodowe Święto N...
Flesz
Sławomir Filipowicz
Sławomir Filipowicz
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE