Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6840712
osób.
Oni są z nami:
"Sport dla Wszystkich", wrzesień 1958. Autor: Jan Włodarek

Bez wielkich słów i nierealnych obietnic Stanisław Zakrzewski spokojnie propagował kulturystykę oraz wartości ćwiczeń ruchowych, jako potrzeby współczesnego człowieka.
We wrześniowym wydaniu mamy, więc artykuł zachęcający do ćwiczeń kulturystycznych pt. ”Jeśli chcesz być silnym”, w którym autor przekonuje ze siła jest konieczna do osiągnięcia wyników nie tylko w podnoszeniu ciężarów, kulturystyce, zapasach, ale i wielu innych dyscyplinach sportu.


Na obecne czasy jest artykuł; Pt.: „Typy budowy - i co sport ma z tym wspólnego” a w nim m.in. o umięśnieniu: "Typ budowy w pewnym względzie predestynuje człowieka do uprawiania takiego czy innego sportu i na odwrót: uprawianie danej dziedziny sportu kształtuje typ budowy”. Jest też o tym, że nawet, gdy natura wypłata nam figla, skąpiąc przyrodzonych kwalifikacji fizycznych, to nic nie jest stacne. „Możemy sami wpływać na kształtowanie naszego umięśnienia, czyli budowa w dużej mierze może być naszym dziełem”. Proszę zwrócić uwagę na następujące sformowanie, „że o pięknej sylwetce, obok jej kształtu i umięśnienia, decyduje także sposób poruszania się”. Święta prawda, co z tego ze wielki, gdy przewalista sylwetka, a chodzi jak kaczor.

Wśród wielu ciekawych artykułów wrześniowego wydania, moją uwagę zwrócił artykuł Stanisława Zakrzewskiego o Janie Fazanowiczu - nestorze gimnastyki.
"On w latach 1920 – 1922 był instruktorem gimnastyki w Wyższej Szkole Gimnastyki i Sportów w Poznaniu (…) W roku powstania Polski Ludowej Fazanowicz liczył już prawie 60 lat, niemniej przystąpił do pracy z iście młodzieńczą energią. W latach 1947 – 1950 jest wykładowcą gimnastyki i systematyki ćwiczeń w Akademii Wychowania Fizycznego. Równocześnie wydaje szereg pozycji książkowych o gimnastyce. Później wraca do Poznania, prowadzi wychowanie fizyczne w jednej ze szkól i ściśle współpracuje z Polskim Gimnastycznym (jako jego wiceprezes).

Jest też ciekawostka zacytowana z tygodnika „Stadion” z 1923 r. i ją przytaczam:
Johny Weissmuller przestaje pływać.
„Wielokrotny rekordzista w pływaniu Johny Weissmuller miał wycofać się z czynnego życia sportowego. Wycofanie się Weissmullera pozwoli mu nie doczekać się dyskwalifikacji. On jest bowiem już dziś typowym zawodowcem, maskowanym dla interesów sportowych USA. Oczywiście stan ten długo by potrwać nie mógł i rzecz wreszcie ujawniona by była oficjalni. Weissmuller, były czeladnik szewski, jako dobry atleta umieszczony został w jednym z uniwersytetów w Chicago po to, by mógł uchodzić za studenta. Poza pływaniem nie robił zupełnie nic. Potrafił jednego dnia startować 5 razy, przy czym bije nieraz 2 lub 3 rekordy światowe”.
Johny był rekordzistą świata w pływaniu na dystansach 100 – 400 m. Po zakończeniu kariery sportowej stał się gwiazdą białego ekranu, wystepował, jako Tarzan.

Tytułu "Sport dla Wszystkich" proszę nie mylić z obecnie wydawanym miesięcznikiem "KiF Sport dla wszystkich". Wybrał: Jan Włodarek, 26 sierpnia 2008 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
 Długie wędrówki, 2008 r.
Długie wędrówki, 2008 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE