Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9285926
osób.
Oni są z nami:
Zioła. Arcydzięgiel chiński. Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka

Znane są trzy odmiany arcydzięgla:, europejski, chiński, i amerykański. W Polsce występuje Angelica archandelica, czyli arcydzięgiel litwor. Jest to roślina dwuletnia, rosnąca dziko na skałach, brzegach potoków górskich, w Tatrach oraz na północy kraj.

Korzeń arcydzięgla był przyprawą naszych przodków. Ma przyjemny, trwały, mocny zapach i oryginalny gorzkawy smak z domieszką słodyczy.

Do celów leczniczych używa się korzeni, i kłączy wykopanego jesienią w drugim lub trzecim roku wegetacji. Wysuszone korzenie i kłącza zawierają olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest felandren, związki kumarynowe, kwasy organiczne (m. in. angelikowy i bursztynowy, lawonoidy, związki goryczkowe, garbniki, żywice oraz witaminy z grupy B i witaminę C).

Arcydzięgiel chiński zaleca się przede wszystkim w zaburzeniach krążenia oraz w dolegliwościach kobiecych. W Chinach stosuje się go, jako środek zapobiegający niedokrwistośc i(anemii), w szumie w uszach i kołataniu serca. Jest ziołem rozgrzewającym, wiatropędnym i wspomagającym trawienie. Kłącza arcydzięgla mają właściwości bakteriobójcze, co jest pomocne w leczeniu ropni i owrzodzeń. .Korzeń dodaje się do pożywienia, jako środek wzmacniający krążenie krwi.

Jak wiadomo układ krążenia spełnia w organizmie wiele istotnych zadań, np.- dostarcza tlen do komórek. Substancje odżywcze, witaminy sole mineralne, - usuwa z tkanek dwutlenek węgla, i produkty przemiany materii, - dostarcza do tkanek hormony, - bierze udział w termoregulacji itd. W trakcie wysiłku fizycznego dochodzi w organizmie do szeregu zmian, aby umożliwić wykonanie zwiększonej pracy mięśniowej. Wzrasta tempo przemiany materii, zwiększa się zapotrzebowanie na tlen i substancje odżywcze, zwiększa się wytwarzanie dwutlenku węgla i mleczanów. Podczas wysiłku fizycznego wzrasta częstotliwość rytmu serca ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na tlen przez pracujące mięśnie.

Arcydzięgiel chiński jest zalecany dla kulturystów, wchodzi w skład m.in. odżywki Bio Tech USA Pak, która jest odżywką anaboliczną, zawiera duże ilości steroli. Jest wg producentów produktem naturalnym wspomagającym kształtowanie się masy mięśniowej oraz przyrost siły na długi czas. Dostarcza energii do pracy mięśni i serca.


Korzeń arcydzięgla chińskiego razem z innymi ziołami stanowi doskonały składnik wina. Jako napar stosuje się dwie filiżanki ziół dziennie . Zalecana dawka to 3 - 15g.
Autor: Maria Szustakowska – Chojnacka, listopad 2008 r.

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Nałęczów,  1990 r.
Nałęczów, 1990 r.
Wspaniali ze wsi i miasteczek (LZS), 1986 - 1992
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE