Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10045982
osób.
Oni s± z nami:
Ulubione æwiczenia mistrzów, z lat 50 i 60. (cz.II) Autor: Marcin Matczak

Kto ma silne nogi – ten jest silny w ogóle. To prawda. Miê¶nie nóg s³u¿± nam do poruszania siê. Pionowa postawa na dwóch nogach – odró¿nia cz³owieka od reszty ssaków. Nacodzieñ zwykle nie doceniamy znaczenia miê¶ni tej grupy. Ka¿dy szanuj±cy siê atleta powinien zwróciæ baczn± uwagê na ich rozwój. Na nic zda siê wypuk³y biceps, potê¿na klatka piersiowa i miê¶nie obrêczy barkowej, je¶li cia³o bêdzie staæ na dwóch w±t³ych nó¿kach. Takiego „s³omianego pakera” mo¿na zwaliæ jednym ciosem na ziemiê...

A co w zimie, gdy nie jednokrotnie trzeba „przebijaæ” siê przez zaspy ¶nie¿ne? Drogi Czytelniku – nie licz na to, ¿e najbli¿sza zima bêdzie bez¶nie¿na. Gdy w ¶rodku szczerego pola bêdziesz musia³ przej¶æ kilka kilometrów w g³êbokim ¶niegu – przekonasz siê co znaczy mieæ silne nogi! W lecie - piesze wycieczki górskie te¿ mog± zweryfikowaæ ich si³ê. Silne nogi pomog± p³ywaæ, je¼dziæ na rowerze, graæ w pi³kê. Chyba, ¿e wolisz le¿enie „plackiem” na pla¿y. Wtedy dobrze zbudowane nogi mog± byæ wa¿n± ozdob± mêskiej sylwetki. My, mê¿czy¼ni jeste¶my wra¿liwi na zgrabne nogi p³ci piêknej, lecz o swoje nie dbamy wcale! Je¶li nie uleg³e¶ wypadkowi, a natura da³a Ci dwie zdrowe nogi – mo¿esz zaliczyæ siê do szczê¶ciarzy!

Fakt ten jednak sk³ania do tego, aby zadbaæ o nie, poniewa¿ maj± s³u¿yæ do pó¼nej staro¶ci. Na pocz±tku w zupe³no¶ci wystarcz± przysiady i wspiêcia. Pó¼niej jednak nale¿y zastosowaæ bardziej urozmaicone æwiczenia. Przedstawiamy ponizej programy treningowe nóg znanych kulturystów: George Orlando, Armand Tanny i Harry Johnson. Po ich przestudiowaniu, chyba ju¿ nikt nie bêdzie ze wstydem narzeka³, ¿e ma s³abe nogi!
Marcin Matczak, 18 listopada 2008 r.









NOGI

ULUBIONE ÆWICZENIA MISTRZÓW – GEORGE ORLANDO

George Orlando budzi podziw olbrzymimi masami miê¶ni. Ju¿ wówczas, gdy wydawa³o siê, ¿e rozwin±³ je do granic mo¿liwo¶ci, dziêki æwiczeniom ni¿ej opisanym w ci±gu 3 tygodni poprawi³ obwód uda o 3 cm, ³ydki o 1 cm. Oto sze¶æ æwiczeñ, które wykonywa³ w trzech seriach kombinowanych.

S e r i a p i e r w s z a
a) przysiady w rozkroku (szeroko¶æ 20 cm) ze sztang± na barkach,
po czym bezpo¶rednio:
b) wysokie wspiêcia na palce.

Orlando wykonywa³ 12 przysiadów, a wspiêæ na palce w ogóle nie liczy³ – æwiczy³ je tak d³ugo, dopóki nie odczu³ bólu miê¶ni. Nie zmieniaj±c ilo¶ci powtórzeñ, wykonywa³ 3 do 4 serii tych æwiczeñ z krótkimi przerwami.

S e r i a d r u g a
a) przysiady ze sztang± trzyman± na piersiach
b) wspiêcia na palce

Ciê¿ar sztangi tak dopasowywa³ by w jednej serii móg³ wykonaæ 10 przysiadów, po czym z tym samym ciê¿arem wykonywa³ do¶æ szybkie wspiêcia na palce. Równie¿ i tu plan treningu obejmowa³ cztery serie kombinowane.

S e r i a t r z e c i a
a) pó³przysiady ze sztang± trzyman± z ty³u (przy po¶ladkach)
b) wspiêcia na palce ze sztangielk± trzyman± w jednej rêce

W pierwszym æwiczeniu pod piêty podstawia³ podk³adkê. W jednej serii wykonywa³ 6 do 8 przysiadów. Æwicz±c, zwraca³ baczn± uwagê, by w przysiadach nie pochylaæ tu³owia do przodu, a we wspiêciach na palce, dla lepszego utrzymania równowagi, podpiera³ siê dr±¿kiem. W sumie Orlando wykonywa³ 12 serii kombinowanych, czyli 24 serie pojedyncze!
Od Marcina Matczaka: George Orlando jest dzi¶ kulturyst± zapomnianym. Do tej chwili.

ULUBIONE ÆWICZENIA MISTRZÓW – ARMAND TANNY

Armand Tanny, Mr USA 1950, dziêki tym æwiczeniom zwiêkszy³ obwód ud w ci±gu trzech miesiêcy o 5 cm, choæ s±dzi³, ¿e nic nie jest w stanie rozwin±æ jego miê¶ni.

1. W przysiadzie okrocznym nad sztang±, wyprosty nóg
Dobrze zrównowa¿yæ chwyt sztangi, trzymaj±c j± jedn± rêk± nachwytem, drug± podchwytem. 2 serie po 8 – 10 powtórzeñ.

2. Sissy” (syzyfki) – ulubione æwiczenie Tanny’ ego
Stoj±c, ze wsparciem piêt na podk³adce, obni¿yæ cia³o przez wysuniêcie kolan w przód, po czym wyprost. Nie za³amywaæ tu³owia. Ciê¿ar sztangi równowa¿yæ wychyleniem cia³a w ty³. Rêce proste w ³okciach. 4 serie po 12-15 ruchów.

3. W le¿eniu przodem uginanie nóg z pokonywaniem oporu
Piêty przyci±gn±æ do po¶ladków. Wspó³æwicz±cy nie mo¿e stawiaæ zbyt wielkiego oporu. Æwiczenie to mo¿na równie¿ wykonaæ z obci±¿eniem (¿elazny sanda³).
5 serii po 20 powtórzeñ.

4. Przyspieszenie ciê¿arów po plandece lub na pla¿y
Æwiczenie rozwija i kszta³tuje nie tylko miê¶nie, ale i uk³ad kr±¿enia. Stosowane czêsto przez futbolistów amerykañskich. Wyrabia si³ê i kondycjê. Kolana podci±gaæ wysoko, po czym prostowaæ nogi odpychaj±c siê od pod³o¿a.

Od Marcina Matczaka: Armand Tanny jest zdobywc± tytu³u Mr USA 1950.
Na tym konkursie w pokonanym polu pozostawi³ takie s³awy jak: George Eiferman, Floyd Page i Vince Gironda.


ULUBIONE ÆWICZENIA MISTRZÓW – HARRY JOHNSON

Harry Johnson (najlepiej zbudowany Amerykanin 1959) twierdzi, ¿e w treningu si³owym rozwijanie miê¶ni ³ydki i podudzia stanowi czêsto trudny problem. Niekiedy dopiero po latach zawodnik spostrzega, ¿e w porównaniu z innymi grupami miê¶ni te w³a¶nie s± niedostatecznie rozwiniête. Dysproporcja trudna do wyrównania, je¶li za pó¼no zwróci siê na ni± uwagê. Nie zaniedbujmy wiêc miê¶ni ³ydki – mówi Johnson – i w³±czmy do treningu nastêpuj±ce æwiczenia:

1. Wspiêcia na palce – piêty na pod³odze, palce na podstawce.
Wysoko¶æ podstawki do 7 cm. Wspiêcia mo¿liwie najwy¿sze. Ciê¿ar sztangi taki, by ruch mo¿na by³o powtórzyæ po 15 razy w 3 seriach. W pierwszej serii ustawienie stóp równoleg³e, w drugiej palce na zewn±trz, w trzeciej do ¶rodka.

2. Wspiêcia z obci±¿eniem kolana
Rêce przytrzymuj± sztangê, nie naciskaj±c jej. W serii po 12 powtórzeñ na ka¿d± nogê. Ogó³em wykonaæ 2 x 3 serie.

3. Wspiêcia na jednej nodze
Podstawka pod³o¿ona pod palce nogi wykonuj±cej wspiêcie pozwala na zwiêkszenie obszerno¶ci ruchu. Przytrzymanie siê rêk± woln± potrzebne jest dla utrzymania równowagi. Wykonaæ 3 serie po 12 powtórzeñ.

4. Podskoki ze sztang±
Z pozycji (na zdjêciu Harry Johnson trzyma sztangê na barkach, ale d³oñmi chwyta talerze sztangi – przyp. M. Matczaka), jak na zdjêciu wyskok w górê i powrót do pozycji wyj¶ciowej. Odbijaæ siê z palców i l±dowaæ na palce. 3 serie po 15 podskoków w ka¿dej serii.

Opracowa³: Marcin Matczak, z ksi±¿ki Stanis³awa Zakrzewskiego, „ABC m³odego si³acza”, 1962.

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Ch³opcy z Herkulesa, 2002 r.
Ch³opcy z Herkulesa, 2002 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE