Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10184911
osób.
Oni są z nami:
Marian Rossa - diament polskiej kulturystyki. Autor: Marcin Matczak

Fot. Jan Rozmarynowski

Tacy sportowcy rodzą się raz na kilka pokoleń. Próżno szukać podobnego talentu. Z ogromnym zapałem uprawiał wiele dyscyplin, w tym kulturystykę. Osiągał w nich rewelacyjne wyniki. Dziś już niewielu o nim pamięta.

Gdy zaczynał miał 159 cm wzrostu i ważył zaledwie 52 kg. Lata bardzo ciężkiego i wszechstronnego treningu uczyniło z niego atletę. Marian Rossa to znakomity lekkoatleta – pchał kulą, rzucał dyskiem, skakał w dal i wzwyż. Próbował rzutu oszczepem. W biegach na 60 m i 100 m osiągał wyniki bliskie ówczesnemu rekordowi świata. Zawdzięcza je treningowi siłowemu. Trenował wyciskanie leżąc i przysiady z maksymalnym obciążeniem. Stosował ćwiczenia, których lekkoatleci unikali. Pragnął być najlepszym dyskobolem i ciężarowcem. Zawsze był wielkim indywidualistą, ćwiczył bez trenera, ale posiadał dużą wiedze z zakresu metodyki treningu.
W 1965 roku doszedł do imponujących wyników w budowaniu mięśni:
biceps 47,5 cm (!!!), klatka 126 cm, udo 64 cm, w obwodzie przedramienia miał ponoć 40 cm (!!!). Proszę zwrócić uwagę, że ważył tylko 87 kg, wzrost 171 cm.


Wyniki sportowe:

wyciskanie sztangi stojąc 135 kg, rwanie sztangi 115 kg, przysiad ze sztangą 222,5 kg, wyciskanie sztangi leżąc 165 kg, skok w dal 6,86 m; skok wzwyż 1,81 m (starą techniką skoku przodem), pchnięcie kulą 15,24 m; skok w dal z miejsca 3,31 m; trójskok z miejsca 10,02 m; rzut dyskiem 51,82 m; bieg na 60 m – 7,8 sek.; bieg na 100 m – 10,8 sek.

Startował w sztafecie 4 x 100 m, przez półtora roku wynik w rzucie dyskiem poprawił o 30 metrów (z 20 do 50), w ciągu kilku miesięcy poprawił wynik w przysiadach ze 140 do 200 kg, dwukrotny mistrz Polski juniorów w rzucie dyskiem, mistrz Warszawy w podnoszeniu ciężarów i pięcioboju, dwukrotny reprezentant Polski „B” w lekkiej atletyce. Zawsze silny, szybki, niesamowicie skoczny. Imponował dynamiką i perfekcyjną techniką. Uwielbiał jeździć na motorze. Tu także imponował szybkością i zwinnością. Kiedyś spotkał na drodze Steeve’a Johnsona, znanego amerykańskiego footballistę. Zaproponował mu obustronny sprawdzian sprawnościowy, który składał się z biegu na 60 jardów po linii prostej, biegu na 60 jardów po linii łamanej, wyciskania sztangi w leżeniu, przysiadu ze sztangą i wyskoku dosiężnego. Marian Rossa osiągnął lepszy wynik od swego amerykańskiego kolegi. W tamtych czasach footballiści amerykańscy byli poddawani bardzo wszechstronnym sprawdzianom. Zwycięstwo naszego zawodnika trzeba zatem uznać za wielki sukces.

Kto z obecnie ćwiczący kulturystykę może się pochwalić podobnymi osiągnięciami?
Niestety nikt! Dzisiaj czołówka „kulturystów” już nie biega. Bo duża masa ciała im w tym przeszkadza lub szkoda im czasu . Postawa ta daleka jest od modelu kulturystki ze złotego jej okresu, którą reprezentował Marian Rossa.
Lepiej odpowiedzmy sobie sami - co lepsze?

Od 1964 roku Marian ćwiczył już tylko dla zdrowia i przyjemności, a głównie kulturystykę. Przez kilkanaście lat był instruktorem w warszawskiej „Syrence”.

Sylwetka Mariana Rossy przedstawiona jest w dziale „SYLWETKI”: „Marian Rossa – talent niewykorzystany” („SdW” nr 21 z 1963), „Marian Rossa zaproszony do USA” („SdW nr 8 z 1964,) autorstwa Henryka Jasiaka. Artykuły te opublikował dwutygodnik „Sport dla Wszystkich”. Dzisiejsze kolorowe pisemko o nazwie „Kif – sport dla wszystkich” nie ma z nim nic wspólnego, bowiem przedstawia inny model kulturystyki.
Pozostałe artykuły na temat Pana Mariana to: „Nocna rozmowa o Danielu Olbrychskim” (aut. Jana Włodarka), a pomysłowy trening opornych mięśni ramion jest w dziale „TRENING” i ma on tytuł: „Mariana Rossy sposób na bicepsy” aut. Jana Włodarka. Zapraszamy do lektury!
Autor: Marcin Matczak, 3 listopada 2008 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Art Harris, 1960 r.
Art Harris, 1960 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE