Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033456
osób.
Oni s± z nami:
Kopiowaæ? Nie! Autor: Jan W³odarek

Arnold z 1968 r.

Arnold Schwarzenegger jest jedn± z najbardziej znanych postaci ¶wiata zawodowej kulturystyki. Zdoby³ 7 tytu³ów Mister Olimpia (1970-75 i 1980), 5 tytu³ów Mr. Universe startuj±c w zawodach federacji NABBA oraz IFBB.
Przez wiele lat by³ reklamow± ikon± klanu weiderów, propagowa³ u¿ywanie od¿ywek i innych specyfików podobnego typu. Zachêca³ do kupowania specjalistycznego sprzêtu i czytania okre¶lonych czasopism kulturystycznych oraz stosowania „swoich” programów treningowych itp.


Przez wiele lat Arnold æwiczy³ niczym maszyna, wspomagaj±c siê legalnymi od¿ywkami i innymi specyfikami na wzrost masy miê¶niowej i si³y. Wygl±da³ imponuj±co nic w tym dziwnego, ¿e wszystkie czasopisma zajmuj±ce siê kulturystyk± - wzorem weiderowskich -opisywa³y jego metody treningowe i drobiazgowo ka¿de æwiczenie, które wykonywa³. By³o to na czasie, gdy¿ prawie ka¿dy, kto æwiczy³ chcia³ dorównaæ Schwarzeneggerowi, chocia¿ w obwodzie bicepsów. A to, ¿e jego treningi s± dalej owiane legend± nie powinny nikogo dziwiæ.
Æwicz±cy byli zadowoleni, bo mieli jasny cel i jego receptê na sukces. Klan równie¿ by³ zachwycony, bo wizerunek Arnolda, otwiera³ nowe rynki zbytu akcesoriów kulturystycznych.

W latach 90-tych zosta³a jednak zachwiana ta legenda super kulturysty - okazu zdrowia. Niezale¿ne media, jak sêpy zarzuca³y Arnoldowi, ze jego miê¶nie to rezultat nie tylko treningu. Pod ich naciskiem, pod koniec lat 90. by³y mistrz kulturystyki, gwiazdor kina akcji rozgl±daj±cy siê za wielk± polityk±, publicznie przyzna³, ¿e „próbowa³” ¶rodki zabronione w sporcie amatorskim.

W 1997 roku, gdy mia³ 50 lat jego ¿ycie zosta³o powa¿nie zagro¿one. Przeszed³ pierwsz± powa¿n± operacje serca, która nie przynios³a przewidzianej poprawy. W tym czasie ¶wiatowe media informowa³y o pogorszaj±cym siê stanie zdrowia by³ego mistrza zawodowej kulturystyki:
- „Kiedy Arnold obudzi³ siê z narkozy, odes³a³ do domu pe³n± obaw ¿onê, zapewniaj±c, ¿e wszystko jest w porz±dku. Ale w nocy zacz±³ traciæ oddech i wezwa³ lekarza, który zdecydowa³ siê natychmiast na ponown± operacje. – Strasznie siê ba³em. To mog³a byæ ¶mieræ – komentuje dzisiaj aktor".

Dzi¶ w si³owniach pocz±tkuj±cy entuzja¶ci masy i odzywek zadaj± pytanie, czy warto i¶æ kulturystycznym ¶ladem Arnolda. Próbowaæ mo¿e ka¿dy, tylko, po co?
W Polsce miê¶niaki nie maj± szans na karierê w filmie, a jeszcze mniejsz± w polityce, za¶ opieranie swojej przysz³o¶ci na napinaniu miê¶ni to marny biznes, gdy¿ to do kulturystyki wyczynowej trzeba du¿o dok³adaæ. A co bêdzie, gdy na tej drodze, stromej pod górê, zaczn± siê k³opoty ze zdrowiem. Wówczas, kogo bêdzie staæ na ratowanie swojego zdrowia?

Zostawmy takie rozwa¿ania, bo naszym celem jest teraz wprowadzenie do artyku³u Henryka Kuli pt. „Superserie Arnolda”. Ten artyku³ nale¿y przeczytaæ w dziale „TRENING”, bo on tez przyczynia siê do przed³u¿ania legendy o treningach Arnolda. To jak on æwiczy³ i co æwiczy³ zbija z nóg. Do zrozumienia tego wystarczy , aby tylko przytoczyæ tutaj kilka zdañ z wymienionego artyku³u. Np. - „ Arnold Schwarzenegger stosowa³ trening metod± superserii przez 6 dni w tygodniu w systemie split (podzielonym) jego program jest niezwykle interesuj±cy ze wzglêdu na ciekawe (i mordercze - przyp. red.) niekonwencjonalne kombinacje poszczególnych æwiczeñ.
Ze mordercze, ¶wiadczy o tym kilka zdañ z zakoñczenia artyku³u: - „Przerwy miêdzy poszczególnymi seriami ³±czonymi powinny wynosiæ w granicach 45-60 sekund, nie wiêcej. Æwicz±c w takim tempie mo¿na wykonaæ 50 serii pojedynczych, czyli 25 ³±czonych w czasie 75 minut. Do osi±gniêcia tego limitu nale¿y d±¿yæ”.

Oczywi¶cie tego typu d±¿enie nie polecamy tym, którzy nie maj± za sob±, co najmniej piêcioletniego sta¿u treningowego na poziomie pó³ - sportowym. Oni to w przypadku ¶lepego na¶ladownictwa wielkiego mistrza ju¿ powinni zacz±æ my¶leæ o przysz³ych kosztach leczenia.

Ww. artyku³ ukaza³ siê wydaniu specjalnym magazynu ilustrowanego „Sportowiec” lipiec 1986 r., jego tytu³ „Atleta”, a tu przygotowal go Piotr Puchalski.

Dla pocz±tkuj±cych mamy te¿ bardzo dobr± propozycjê: artyku³ „Arnold radzi pocz±tkuj±cym” i to dla nich porady mog± byæ dobre. Przeczytajcie w dziale „PORADY”!

Na koniec nasza porada. Niemal ka¿dy mistrz, a wielki na pewno, po latach treningu wypracowa³ sobie w³asny system æwiczeñ, który przewa¿nie tylko w jego przypadku najlepiej zda³ egzamin. Z tego wniosek, ¿e dla szanownych pocz±tkuj±cych najskuteczniejsze teraz jest abecad³o kulturystyczne, bo najlepsze. Po jego opanowaniu (na co potrzeba ok. 2-ch lat), trzeba szukaæ ró¿nych innych dróg na uzyskanie dalszych postêpów i znalezienie w³asnej recepty na pobudzanie opornych miê¶ni.
Autor: Jan W³odarek, 17 listopada 2008 r. Fot. z "Herkules" - Jugoslovenski Casopismo Za Zdravo. Snazno i lepo oblikovano telo, 1972.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Michael i Elizebeth
Michael i Elizebeth
S£AWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE