Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7938359
osób.
Oni są z nami:
Serce - Sport - Zdrowie. Autor: Piotr Puchalski
Sport to zdrowie! To słynne hasło zna chyba każdy. Słyszymy je w radiu, oglądamy w telewizji, czytamy w gazetach. Lecz czy coś z tego wynika? Czy naprawdę bierzemy je sobie do serca? Najczęściej kończymy na słowach! Zdajemy sobie sprawę, że nasza zadyszka podczas wchodzenia po schodach, czy po podbiegnięciu do autobusy o niczym dobrym nie świadczy.

Obiecujemy sobie zmienić tryb życia, zrezygnować ze słodyczy, rzucić palenie. I na obietnicach poprzestajemy. Dopiero, gdy w sile wieku nagle pojawiają się problemy zdrowotne, problemy z sercem, słyszymy od lekarza że główną winę ponosimy sami! Dlaczego? Co było przyczyną?! Otóż brak ruchu, jakiejkolwiek aktywności sportowej, niezdrowe odżywianie oraz dziesiątki wypalanych papierosów dziennie, doprowadziły do naszych poważnych problemów zdrowotnych…

A przecież można było tego uniknąć! Wystarczyło zmienić tryb życia, mieć więcej ruchu na świeżym powietrzu, zdrowo się odżywiać i rzucić palenie! Przecież to takie proste! Aktywność fizyczna to jeden z najistotniejszych elementów zdrowego stylu życia, a jej brak lub niedostateczna ilość może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. W przypadku dzieci i młodzieży jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż brak ruchu może zakłócić właściwy rozwój młodego organizmu. Tymczasem mijający wiek dwudziesty, a przede wszystkim jego druga połowa, upływa nam... na siedząco! Ruch to wysoka sprawność i dobre samopoczucie. Niedobór wysiłku fizycznego może powodować wiele schorzeń cywilizacyjnych - m.in. nadwagi, słabej przemiany materii, niewydolności układu sercowo-naczyniowego.

U młodych ludzi siedzący tryb życia często bywa przyczyną wad postawy. Zaobserwowano, że wśród uczniów szkół sportowych występują one rzadziej niż wśród uczniów pozostałych szkół. Choroby cywilizacyjne powodowane hipokinezją (np. choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, otyłość), zagrożenia ekologiczne wynikające z industrializacji i urbanizacji, powodują, że coraz częściej traktuje się ruch, rekreację fizyczną, jako skuteczne antidotum na zagrożenia współczesności, który może podnosić jakość życia człowieka. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, narkotyki, a z drugiej strony wyglądające mniej groźnie lenistwo ruchowe, siedzący tryb życia, mało aktywny sposób spędzania wolnego czasu przy telewizorze, komputerze, kuflu piwa, dopełniają obraz zagrożeń współczesnego człowieka.

Jednak można to zmienić! Aktywność fizyczna w wymiarze co najmniej 30 minut dziennie, wpleciona w styl życia, jest istotnym czynnikiem wzmacniania zdrowia! W naszym zestawie ćwiczeń powinny znaleźć się ruchy wzmacniające elastyczność, siłę i wytrzymałość. Wysiłek powinien być stopniowo intensyfikowany i wzbogacany. Na początek - spokojne i relaksujące ćwiczenia: spacer, powolne ruchy ramionami, obroty ciała. Każdy “trening” powinien zaczynać się od rozgrzewki, a kończyć uspokojeniem. Rozgrzewka pozwala powoli, harmonijnie dostosować się wszystkim układom ciała do wzmożonej aktywności ruchowej.

Po takim wstępie zachęcam do przeczytania bardzo ciekawego artykułu „Pompa doskonała”, autor: Zbigniew Wojtasiński ( jest w dziale MEDYCYNA”.)
Autor: Piotr Puchalski,
listopad 2008 r.

OD JWIP.PL "Pompa doskonała", to rewelacyjny artykuł!
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Wieczorowo
Wieczorowo
J. KOŁTUN Z DZIEWCZĘTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE