Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044953
osób.
Oni s± z nami:
M jak masa - cena narcyzmu? Autor: Marcin Matczak

W mediach od lat trwa ostra walka o utrzymanie siê na rynku, telewizja i czasopisma staraj± siê poprawiaæ swoje wyniki finansowe m.in. wp³ywami z reklam. I dlatego dla nich najwa¿niejsze jest przyci±gniêcie reklamodawców, nawet takich, którzy oferuj± wyroby niskiej jako¶ci. Codziennie telewizja i inne media serwuj± nam tysi±ce reklam, narzucaj±c nam wzór tego co niby najlepszej dla nas i bardzo potrzebne, wiêc powinni¶my to mieæ, czyli kupiæ.

Wiêkszo¶æ z nas nie jest odporna na pod¶wiadome oddzia³ywanie na nasz umys³ i do¶æ szybko pod wp³ywem zmasowanych akcji reklamowych zatraca swoje realne potrzeby, dokonuje nie zawsze w³a¶ciwego wyboru produktu.

Ja na ogó³ wiem - co dla mnie dzi¶ jest „trendy”, ale zawsze zastanawiam siê, czy dany produkt i jego reklamowane zalety i warto¶æ s± godne ceny, któr± musze zap³aciæ. W podobny sposób, a nawet z wiêksz± ostro¿no¶ci±, postêpujê w przypadku, je¶li zdecyduje siê co¶ kupiæ kieruj±c siê reklam± z kulturystycznego czasopisma.

Nie ma potrzeby siê oszukiwaæ, twierdz±c, ¿e wszelkiego rodzaju produkty oferowane poprzez reklamy z magazynów kulturystycznych i Internetu s± dla nasz „najlepsze na ¶wiecie”, jak zapewniaj± niektórzy producenci i reklamodawcy. O tym, ¿e one s± zdrowe - na ogó³ trudno doczytaæ w tych reklamach.

S³owo „najlepsze” przyci±ga jak miód, bo wiêkszo¶æ chce byæ o wdziêku Apolla, a masie co najmniej Arnolda z okresu, w którym wystêpowa³ w filmach. I dlatego nie ma siê, co dziwiæ, ¿e o wyborze danej od¿ywki decyzje wizerunek miê¶niaka na opakowaniu, a nie jej zawarto¶æ.

Ka¿dy m³ody ch³opak, choæ raz ogl±daj±c „Conana Barbarzyñcê” lub „Terminatora” zapragn±³ zdobyæ budowê obecnego gubernatora Kalifornii. Droga do tego celu jednak nie jest us³ana ró¿ami, bo nawet najlepsze od¿ywki nie zast±pi± intensywnego treningu i naturalnej diety. Scenariusz dramatów ¿yciowych tych ch³opców z kulturystyk± w roli g³ównej mo¿na nieraz przeczytaæ w ogólnopolskiej prasie.

Na przyk³ad taki: Pocz±tkuj±cy adept kulturystyki zapisuje siê na si³owniê i z pasj± zabiera siê do treningu. Po kilku miesi±cach æwiczeñ stwierdza, ze oczekiwane efekty nie przychodz±, wiêc zasiêga porady u tych podejrzliwie mocno napakowanych miê¶niami, którzy raz za razem „cisn±” powy¿ej 160 kg „na klatê”. Po cichu dowiaduje siê, ¿e aby szybko mieæ du¿e i silne miê¶nie trzeba „³ykaæ” rozmaite specyfiki. Mo¿e przypomina mu siê rozmowa z instruktorem, opowiadaj±cym, ¿e du¿e miê¶nie to rezultat wieloletniego treningu. Szkoda mu cennego czasu, wiêc wybiera szybk± i na skróty drogê. Siêga po nielegalne ¶rodki, na ogó³ nie zdaj±c sobie sprawy z ich szkodliwo¶ci albo w to nie wierz±c. Odrêbnym problemem s± legalne od¿ywki, z „piorunuj±c±” domieszk±, które na rynku podobno wystêpujê tylko ¶ladowo.

A dalej to ju¿ równia pochy³a. Prochy zaczynaj± dzia³aæ i cz³owiek ten staje siê maszyn± dzia³aj±c± wg schematu: trenuj jak skazaniec, ³ykaj prochy co dwie godziny, by nie by³o katabolizmu i opychaj siê przez ca³y dzieñ such± piersi± kurczaka – a staniesz siê wielki, jak np. „Ronie” albo inny 140- kilogramowy sztuczny miê¶niak.

Pogoñ za olbrzymimi dwug³owymi ramienia i trójk±tnymi miê¶niami piersiowymi staje siê ju¿ niezdrow± obsesj±.
Spirala tej obsesji, zaczyna siê szybciej nakrêcaæ. Cierpi, w±troba, serce i inne narz±dy, w szczególno¶ci te „mêskie”. Psychika zostaje zdominowana przez emocje – i to wy³±cznie te negatywne, które coraz czê¶ciej - siêgaj± zenitu. Ale to nie jest dla m³odego adepta istotne.
Czy naprawdê musi tak byæ? Czy warto spêdzaæ ka¿d± woln± chwilê w sali treningowej i wspomagaæ swoje „piêkne miê¶nie? Po to aby po kilku miesi±cach znikn±æ z si³owni a zaistnieæ np. w szpitalu i tam staraæ siê w cierpieniu zapomnieæ, co to znaczy „M jak MASA”!

I to maj±c na uwadze polecam przeczytaæ bulwersuj±cy artyku³ pt. „Barbie Supermana – bicepsy staj± siê obsesj± wielu mê¿czyzn” (dzia³ „STERYDY ”).
Wymieniony artyku³ ukaza³ siê kilka lat temu w „Rzeczpospolitej” w oparciu o zachodnie naukowe badania, wiêc mo¿na powiedzieæ, ¿e problem wspomagania æwiczeñ si³owych szkodliwymi ¶rodkami nas nie dotyczy. By³oby to jednak zaprzeczeniem tego , co dzi¶ jest powszechnie znane, wiêc jednak przeczytajcie to co mo¿e i Was spotkaæ.
Autor: Marcin Matczak, 21 listopada, 2008 r.

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Art Harris, 1960 r.
Art Harris, 1960 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE