Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10190940
osób.
Oni są z nami:
Witold Majchrzak - pancerniakiem z Artyleryjskiej

Dziś, 30 listopada urodziny obchodzi Witold Majchrzak - najstarszy pionier polskiej kulturystyki i sportów siłowych. Człowiek wielkiego serca, szczery, gorący polski patriota. Uczestnik kampanii wrześniowe.

Po wojnie wielki społecznik, zawsze pomagał potrzebującym, podawał im pomocną dłoń. Troszczył się o bezbronnych ludzi.
Miłośnik zwierząt, zorganizował pierwsze w Bydgoszczy schronisko dla czworonogów, utworzył Związek Kynologiczny, organizował wystawy psów rasowych. Od młodych lat interesował się sportem. Uprawiał gimnastykę, żeglugę sportową, lekką atletykę, boks, zapasy, podnoszenie ciężarów, kulturystykę. Uhonorowany wieloma wysokimi, prestiżowymi polskimi i zagranicznymi oznaczeniami sportowymi. Witold Majchrzak, jako jeden z pierwszych w Kraju, propagował zdrowy styl życia, oparty na aktywności sportowej z wykorzystaniem ćwiczeń siłowych.
Dzisiaj, tylko nieliczni przyjaciele i uczniowie Witolda Majchrzaka pamiętają jego słowa, że ćwiczenia rozwijające sprawność fizyczną oraz współzawodnictwo w ramach sportu, sprzyjają integracji społecznej, rozwojowi zdrowia i wartościom etycznym.

W dniu urodzin Witolda Majchrzaka, przedstawiam mały fragment artykułu Małgorzaty Wąsacz, pt.: „Pancerniacy z Artyleryjskiej” - o nieznanej kulturystom - Jego służbie wojskowej w latach 1937-1939.
Piotr Puchalski, 30 listopada 2008 r.

Witold Majchrzak w styczniu 1937 roku trafił do koszar przy ul. Artyleryjskiej 4, gdzie stacjonował 8 Batalion Pancerny. - Zgłosiłem się tam jako ochotnik. Do wieku poborowego zostały mi jeszcze dwa lata. Jednak chciałem już odsłużyć wojsko, bo zamierzałem wyjechać do Ameryki. Rodzina postanowiła mnie tam ściągnąć już na stałe. Obiecali pracę i dach nad głową - opowiada nasz Czytelnik.
Rosjanie go oddali.
Jednak za ocean nie zdążył się wybrać. Wybuchła wojna, więc jako żołnierz batalionu pancernego, wyruszył na front. Pod rumuńską granicą zaatakowały nas wojska radzieckie. Trafiłem do niewoli. Byłem jeńcem od 17 września do 20 grudnia 1939 roku. Miałem to szczęście, że na gwiazdkę Rosjanie z Niemcami wymienili się kilkoma jeńcami. Ja również znalazłem się w tej grupie. Tak myślę, że przesądził o tym fakt, że urodziłem się w Berlinie. Na Święta Bożego Narodzenia 1940 roku, dzięki mamie i pomocy pewnego Niemca, byłem już w kraju, w mojej kochanej Bydgoszczy. Niestety, 8 Batalion Pancerny już nie istniał. A szkoda, bo właśnie tam nauczyłem się dyscypliny i szacunku dla drugiego człowieka - mówi Witold Majchrzak.

(Fragment z art. „Pancerniacy z Artyleryjskiej” aut. Małgorzata Wąsacz,, „Album bydgoski” 20.03.2008 r., www.pomorska.pl). Na zdjęciu: Plac ćwiczeń 8 Batalionu Pancernego w Bydgoszczy. Na motocyklu Witold Majchrzak -1936 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Bob Walker, 1960 r.
Bob Walker, 1960 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE