Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10040087
osób.
Oni s± z nami:
Kilka s³ów o higienie cia³ i treningu. Autor: Stanis³aw Zakrzewski
Choæby¶ mia³ najpiêkniej rozwiniête miê¶nie, nikt nie zaliczy Ciê do osób dbaj±cych o sylwetkê, je¶li Twoje cia³o nie bêdzie zawsze l¶ni³o czysto¶ci±, je¶li skóra nie bêdzie wypielêgnowana – prostymi ¶rodkami, ale koniecznymi dla zachowania jej ¶wie¿o¶ci i zdrowego wygl±du.

Myd³o i ciep³a woda powinny byæ u Ciebie w u¿yciu przynajmniej dwa razy dziennie: zawsze wieczorem i zawsze po treningu. K±p siê czêsto, od czasu do czasu chod¼ do ³a¼ni parowej, korzystaj czêsto z k±pieli powietrznych i s³onecznych (z tych ostatnich w niedu¿ych dawkach).

Szczególnie dbaj o zêby. Dziêki nim pokarm mo¿e byæ dobrze prze¿uty, co w du¿ym stopniu usprawnia trawienie. A pokarm przyjmowany przez organizm, to w³a¶nie jest to paliwo, które daje energiê miê¶niom i budulec, który odtwarza i wytwarza tkankê. Ropne stany lub próchnica zêbów wywo³uj± najró¿niejsze zmiany chorobowe w organizmie. Zêby trzeba leczyæ, a po wyleczeniu trzeba poddawaæ kontroli dentysty przynajmniej dwa razy do roku.

No¶ wygodne obuwie, nie tamuj dostêpu powietrza do cia³a, zmieniaj czêsto bieliznê, dbaj o „kostium” do æwiczeñ, choæby sk³ada³ siê z samych tylko slipów. I te trzeba czêsto praæ.

Kto na serio my¶li o tym, aby mieæ silne miê¶nie i zdrowe cia³o, ten musi prowadziæ sportowy tryb ¿ycia. Na nic trening nawet najbardziej racjonalny, je¶li po nim pójdzie siê „na wódkê” lub bêdzie kopciæ papierosy bez opamiêtania. Idziemy nawet dalej: kto pali papierosy, niech je porzuci. Bo kto nie ma do¶æ silnej woli, aby wyzbyæ siê na³ogu, temu jej zabraknie tak¿e w treningu. Cz³owiek silny musi mieæ charakter.

Co do spraw dyskretnych, ¿ycia intymnego, to i tu radzimy zachowaæ umiar, a do lat 21 nawet zupe³n± wstrzemiê¼liwo¶æ.

Spokojny sen regeneruje organizm. Staraj siê spaæ 7 - 9 godzin na dobê, przy oknie otwartym dla dostêpu ¶wie¿ego powietrza. Udawaj siê na spoczynek wcze¶nie i wcze¶nie wstawaj.

Dla uprawiaj±cych æwiczenia si³owe od¿ywianie siê, to sprawa istotna, sprawa zdrowia, samopoczucia i si³ do treningu. Od¿ywiaj siê mo¿liwie prosto. Jedz, to na co masz apetyt, pij du¿o mleka (nawet litr dziennie). Mas³o, cukier, jarzyny, owoce (du¿o witamin), miêso, chleb, kartofle, to powinny byæ Twoje podstawowe sk³adniki od¿ywcze. Nigdy siê nie objadaj. W czasie intensywnego treningu zwiêksz porcjê dzienn± bia³ka (miêso, przetwory mleczne), cukru (kompoty, budynie, ciasta) i witamin (surówki i owoce). Do posi³ków siadaj stale o tej samej godzinie, przyjmuj je przynajmniej cztery razy dziennie. Przerwa miêdzy poszczególnymi posi³kami nie powinna trwaæ d³u¿ej ni¿ cztery godziny. Miêdzy posi³kiem, a treningiem musisz zachowaæ przynajmniej godzinê przerwy, by ¿o³±dek zdo³a³ pokarm przetrawiæ i skierowaæ go do jelit. Tak¿e i sen nie powinien nastêpowaæ bezpo¶rednio po jedzeniu, ani te¿ zaraz po treningu. W jednym i drugim przypadku zbyt pobudzony organizm nie pozwoli Ci spokojnie zasn±æ i obni¿yæ warto¶æ snu.

Dwa razy do roku poddawaj siê kontrolnym badaniom lekarskim – najlepiej w poradni sportowo - lekarskiej. ( obecnie nie ma takiej mozliwo¶ci - przyp. red.).

Autor: Stanis³aw Zakrzewski – z „Jak staæ siê silnym i sprawnym”, 1961


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Sopot 1964 r.
Sopot 1964 r.
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE