|
Odwiedzi³o nas: 10302284 osób. |
|
|
Co dzieñ silniejszy. Autor: Jan W³odarek |
Napisaæ dobry podrêcznik dla kulturystów, szczególnie dla pocz±tkuj±cych to wielka sztuka, wielkie osi±gniêcie. Niestety wiêkszo¶æ wspó³czesnych autorów stworzy³o co¶, które w porównaniu do podrêczników napisanych w latach 60. i 70. przez Stanis³awa Zakrzewskiego i Henryka Jasiaka ma w za³o¿eniu byæ nowoczesne. Tak naprawdê jest zagmatwane, porozbijane na czê¶ci i udziwnione, a to wp³ywa na ma³e zainteresowanie tak± lektur± do nauki kulturystyki. Nie ma siê,teraz co dziwiæ, ¿e m³odzie¿ wybiera i przyswaja wiedze od osób z Internetu, którym wydaje siê, ¿e wiedz± jak inni maj± æwiczyæ. W przypadku problemów, tacy „znawcy” zawsze polec± wspomagaj±ce pigu³y. Dla pocz±tkuj±cych takie rady bez po¿ytku i jeszcze mog± zaszkodziæ na zdrowiu.
W tej sytuacji warto przypomnieæ dobrze i przystêpnie napisan± broszurê Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „Co dzieñ silniejszy i sprawniejszy”, z 1972 r., w której jest prawie wszystko, co powinien wiedzieæ pocz±tkuj±cy kulturysta. Brakuje tylko informacji o tym co on powinien sobie kupowaæ wyprodukowanego w fabryce farmaceutyków do spo¿ywania na „masê”. I bardzo dobrze, gdy¿ to strata nie tylko jego pieniêdzy.
We wstêpie do swojej broszurki Stanis³aw Zakrzewski napisa³ m.in.:
Oddaj±c do r±k – zw³aszcza m³odych Czytelników – niniejsz± broszurê, nie chce nikomu obiecywaæ z³otych gór, choæ to, co zamierzam Wam daæ, warte jest z³oto. Chcia³bym wszystkim ofiarowaæ zdrowie, sprawno¶æ i si³ê, chcia³bym – by¶cie stali siê silniejsi fizycznie i moralnie. A dzi¶, redaktorzy od kulturystyki, co daj± m³odzie¿y? Najlepiej wychodzi im pisanie o korzy¶ciach ³ykania produktów wspomagaj±cych trening, bo najwa¿niejsza jest niby masa, wy¿ej wspomniana? O tym, ¿e oni co¶ napisali o „sile moralnej” nie widzia³em i nie s³ysza³em!
Trudno oderwaæ siê od tego, co i jak napisa³ Stanis³aw Zakrzewski, wiêc cytuje dalej:
Chcemy Wam oddaæ w ogólnych zarysach, jak macie æwiczyæ, jak pracowaæ nad sob±. Pójdziecie drog±, na której ju¿ dziesi±tki naszej m³odzie¿y znalaz³y zdrowie i zadowolenie. Ale równocze¶nie przestroga proponowane przez nas æwiczenia si³owe i kulturystyczne nie mog± wam przes³aniaæ innych celów wychowania, jak kszta³towanie osobowo¶ci, umys³u, postêpowego ¶wiatopogl±du. Maj± byæ jedn± z wielu, a nie jedyn± dziedzin± pomocn± w kszta³towaniu m³odego cz³owieka.
Wyniki w æwiczeniach si³owych zale¿eæ bêd± od Was samych, od waszej pracy, systematyczno¶ci i wytrwa³o¶ci. Kto wytrwa pó³ roku, ten tego nigdy nie po¿a³uje.
Kto ze wspó³czesnych animatorów naszej kulturystyki tak my¶li? Przypuszczam, ¿e tego co napisa³ Stanis³aw Zakrzewski nie rozumiej± najwa¿niejsi redaktorzy naszych wspó³czesnych kolorowych pism dla kulturystów. Mylê siê? £atwo rozstrzygn±æ, wystarczy przeczytaæ grudniowe magazyny dla kulturystów i w tej kwestii, wyrobiæ sobie w³asn± ocenê.
W prezentowanej broszurce Stanis³awa Zakrzewskiego nale¿y przeczytaæ m.in. jak poznaæ swój organizm i dalej kolejne rozdzia³y: „Wszechstronno¶æ przede wszystkim”, „Uwagi metodyczne”, „Droga do rozwoju miê¶ni przez w³a¶ciwy dobór æwiczeñ”, „Przyk³adowa osnowa z hantlami lub sztangielkami”, „Pamiêtaj o æwiczeniach w terenie”, „Przestrzegaj higieny”, Æwiczenia na u¿ytek sportu” itd.
Broszura ukaza³a siê w nak³adzie 60.250 egz., str. 88. Du¿o zdjêæ Jana Rozmarynowskiego i Jerzego Jankiewicza.
Autor: Jan W³odarek, 14 grudnia 2008 r.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|