Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6821083
osób.
Oni są z nami:
Co dzień silniejszy. Autor: Jan Włodarek

Napisać dobry podręcznik dla kulturystów, szczególnie dla początkujących to wielka sztuka, wielkie osiągnięcie. Niestety większość współczesnych autorów stworzyło coś, które w porównaniu do podręczników napisanych w latach 60. i 70. przez Stanisława Zakrzewskiego i Henryka Jasiaka ma w założeniu być nowoczesne. Tak naprawdę jest zagmatwane, porozbijane na części i udziwnione, a to wpływa na małe zainteresowanie taką lekturą do nauki kulturystyki. Nie ma się,teraz co dziwić, że młodzież wybiera i przyswaja wiedze od osób z Internetu, którym wydaje się, że wiedzą jak inni mają ćwiczyć. W przypadku problemów, tacy „znawcy” zawsze polecą wspomagające piguły. Dla początkujących takie rady bez pożytku i jeszcze mogą zaszkodzić na zdrowiu.

W tej sytuacji warto przypomnieć dobrze i przystępnie napisaną broszurę Stanisława Zakrzewskiego pt. „Co dzień silniejszy i sprawniejszy”, z 1972 r., w której jest prawie wszystko, co powinien wiedzieć początkujący kulturysta. Brakuje tylko informacji o tym co on powinien sobie kupować wyprodukowanego w fabryce farmaceutyków do spożywania na „masę”. I bardzo dobrze, gdyż to strata nie tylko jego pieniędzy.

We wstępie do swojej broszurki Stanisław Zakrzewski napisał m.in.:
Oddając do rąk – zwłaszcza młodych Czytelników – niniejszą broszurę, nie chce nikomu obiecywać złotych gór, choć to, co zamierzam Wam dać, warte jest złoto. Chciałbym wszystkim ofiarować zdrowie, sprawność i siłę, chciałbym – byście stali się silniejsi fizycznie i moralnie. A dziś, redaktorzy od kulturystyki, co dają młodzieży? Najlepiej wychodzi im pisanie o korzyściach łykania produktów wspomagających trening, bo najważniejsza jest niby masa, wyżej wspomniana? O tym, że oni coś napisali o „sile moralnej” nie widziałem i nie słyszałem!

Trudno oderwać się od tego, co i jak napisał Stanisław Zakrzewski, więc cytuje dalej:
Chcemy Wam oddać w ogólnych zarysach, jak macie ćwiczyć, jak pracować nad sobą. Pójdziecie drogą, na której już dziesiątki naszej młodzieży znalazły zdrowie i zadowolenie. Ale równocześnie przestroga proponowane przez nas ćwiczenia siłowe i kulturystyczne nie mogą wam przesłaniać innych celów wychowania, jak kształtowanie osobowości, umysłu, postępowego światopoglądu. Mają być jedną z wielu, a nie jedyną dziedziną pomocną w kształtowaniu młodego człowieka.
Wyniki w ćwiczeniach siłowych zależeć będą od Was samych, od waszej pracy, systematyczności i wytrwałości. Kto wytrwa pół roku, ten tego nigdy nie pożałuje
.


Kto ze współczesnych animatorów naszej kulturystyki tak myśli? Przypuszczam, że tego co napisał Stanisław Zakrzewski nie rozumieją najważniejsi redaktorzy naszych współczesnych kolorowych pism dla kulturystów. Mylę się? Łatwo rozstrzygnąć, wystarczy przeczytać grudniowe magazyny dla kulturystów i w tej kwestii, wyrobić sobie własną ocenę.

W prezentowanej broszurce Stanisława Zakrzewskiego należy przeczytać m.in. jak poznać swój organizm i dalej kolejne rozdziały: „Wszechstronność przede wszystkim”, „Uwagi metodyczne”, „Droga do rozwoju mięśni przez właściwy dobór ćwiczeń”, „Przykładowa osnowa z hantlami lub sztangielkami”, „Pamiętaj o ćwiczeniach w terenie”, „Przestrzegaj higieny”, Ćwiczenia na użytek sportu” itd.

Broszura ukazała się w nakładzie 60.250 egz., str. 88. Dużo zdjęć Jana Rozmarynowskiego i Jerzego Jankiewicza.
Autor: Jan Włodarek, 14 grudnia 2008 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Ćwiczenie z odważnikiem, 1988 r.
Ćwiczenie z odważnikiem, 1988 r.
KRZYSZTOF GÓRNICKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE