Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9176494
osób.
Oni są z nami:
Clarance Ross- król kulturystów. Autor: Marcin Matczak

Wytrawnym miłośnikom naturalnej kulturystyki postaci tej przedstawiać nie trzeba. Należał do światowej czołówki. Swoje największe sukcesy odnosił w pierwszym dziesięcioleciu po drugiej wojnie światowej. Była to era panowania takich atletów jak Steve Reeves, Reg Park, John Grimmek, George Eiffermann – a jednak Clancy potrafił nawet z nimi wygrywać. Nie od razu tak się stało. O tym jak przebiegała jego kariera można przeczytać m.in. w artykule „Clarence Ross /Sylwetki mistrzów/” Stanisława Zakrzewskiego (dział „Sylwetki”). Przypominamy „Króla Kulturystów”, ponieważ 30 kwietnia 2008 roku, przeniósł się do „Największej Siłowni Wszechświata” , gdzie prawdopodobnie dalej trenuje...razem ze swoimi kolegami z plaży „Muscle Beach”.

Tutaj nie ujrzymy Go już nigdy na treningu, ale Jego metody treningowe pozostały z nami. Należy zwrócić na nie baczną uwagę, gdyż młody Clancy nie zapowiadał się wcale na atletę. Był chudy i zabiedzony. Jego rodzice umarli wcześnie, gdy miał zaledwie 3 lata. Dzieciństwo spędził w sierocińcu. 17-letni Ross zetknął się z ludźmi o mocnej budowie i ćwiczeniami „na sylwetkę”, które postanowił uprawiać. Niestety z początku nie robił żadnych postępów. Niedługo potem zaciągnął się do sił powietrznych USA, po ukończonym kursie zdobył uprawnienia instruktora. Z ćwiczeniami nie rozstawał się, lecz w dalszym ciągu postępy były nikłe. Dopiero gdy spotkał Leo Sterna jego mięśnie zaczęły „puchnąć” i to w szybkim tempie. Okazało się, ze błędem były jednostajne metody treningowe i złe odżywianie. Gdy położył nacisk na różnorodność ćwiczeń i wprowadził do treningu rozmaity sprzęt (hantle, sztangielki, wyciągi) i metody treningowe dla opornych mięśni. Ta praca uczyniła z niego siłacza. Tak, dokładnie – siłacza, bo Clarence doszedł do dobrych wyników siłowych. W 1945 roku praca nad tężyzną fizyczną zaowocowała pierwszym zwycięstwem w zawodach kulturystycznych, kiedy to Clarence Ross wygrał Mr USA. Karta się odwróciła. Jednak na największy sukces musiał pracować jeszcze dekadę. Wtedy to na konkursie Mr Universe 1955 zaimponował następującymi wymiarami: klatka piersiowa 127 cm, biceps 47,5 cm, udo 66 cm, a obwód w pasie wynosił zaledwie 83 cm – wszystko to przy wadze ciała 93 kg. W sumie musiał poświęcić na to aż czternaście lat. Większość atletów trenowało najwyżej kilka lat by wygrywać kulturystyczne zawody. Jak ważna jest cierpliwość i upór w dążeniu do swojego celu pokazał Nam właśnie Clarence Ross.

W dziale „Sylwetki” można przeczytać artykuł „Pamiętając Clancy Rossa (1923-2008)” autorstwa Shawna Perine’a z amerykańskiego pisma „Flex”. Natomiast Jego trening mięśni barków polecam przeczytać w dziale „Porady” – „Ulubione ćwiczenia mistrzów – cz. 5 – barki Clarence’a Rossa”. Trening mięśni barków nie należy do prostych. Ćwiczenia są trudne i bolesne, łatwo w nich o kontuzję, a mięśnie nie zawsze dobrze na nie reagują.. Większość ekspertów zaleca wykonywanie tylko 2 - 3 ćwiczeń na tę grupę mięśniową. „Król kulturystów” proponuje wykonywanie aż 9 ćwiczeń i zwraca uwagę na budowę anatomiczną mięśnia naramiennego, który pod względem fizjologicznym stanowi jedną całość, ale dzieli się na trzy aktony. Tylko praca nad każdym z tych aktonów z osobna prowadzi do sukcesu – czyli atletycznie zbudowanych barków. Clancy nie zaniedbywał także mięśnia kapturowego. A co ciekawe na treningu barków wykonywał klasyczne pompki, które My wykorzystujemy do rozwoju mięśni klatki i tricepsów. A przecież pompki angażują bardzo silnie mięśnie obręczy barkowej, o czym zapominamy, a Clarence Ross miał ten fakt na uwadze. Może warto zatem wziąć sobie do serca rady Mistrza?
Autor: Marcin Matczak, 18 grudnia 2008 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Julia Uszakowa, pażdziernik 2010
Julia Uszakowa, pażdziernik 2010
J. KOŁTUN Z DZIEWCZĘTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE