Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9515791
osób.
Oni są z nami:
Clarance Ross- król kulturystów. Autor: Marcin Matczak

Wytrawnym miłośnikom naturalnej kulturystyki postaci tej przedstawiać nie trzeba. Należał do światowej czołówki. Swoje największe sukcesy odnosił w pierwszym dziesięcioleciu po drugiej wojnie światowej. Była to era panowania takich atletów jak Steve Reeves, Reg Park, John Grimmek, George Eiffermann – a jednak Clancy potrafił nawet z nimi wygrywać. Nie od razu tak się stało. O tym jak przebiegała jego kariera można przeczytać m.in. w artykule „Clarence Ross /Sylwetki mistrzów/” Stanisława Zakrzewskiego (dział „Sylwetki”). Przypominamy „Króla Kulturystów”, ponieważ 30 kwietnia 2008 roku, przeniósł się do „Największej Siłowni Wszechświata” , gdzie prawdopodobnie dalej trenuje...razem ze swoimi kolegami z plaży „Muscle Beach”.

Tutaj nie ujrzymy Go już nigdy na treningu, ale Jego metody treningowe pozostały z nami. Należy zwrócić na nie baczną uwagę, gdyż młody Clancy nie zapowiadał się wcale na atletę. Był chudy i zabiedzony. Jego rodzice umarli wcześnie, gdy miał zaledwie 3 lata. Dzieciństwo spędził w sierocińcu. 17-letni Ross zetknął się z ludźmi o mocnej budowie i ćwiczeniami „na sylwetkę”, które postanowił uprawiać. Niestety z początku nie robił żadnych postępów. Niedługo potem zaciągnął się do sił powietrznych USA, po ukończonym kursie zdobył uprawnienia instruktora. Z ćwiczeniami nie rozstawał się, lecz w dalszym ciągu postępy były nikłe. Dopiero gdy spotkał Leo Sterna jego mięśnie zaczęły „puchnąć” i to w szybkim tempie. Okazało się, ze błędem były jednostajne metody treningowe i złe odżywianie. Gdy położył nacisk na różnorodność ćwiczeń i wprowadził do treningu rozmaity sprzęt (hantle, sztangielki, wyciągi) i metody treningowe dla opornych mięśni. Ta praca uczyniła z niego siłacza. Tak, dokładnie – siłacza, bo Clarence doszedł do dobrych wyników siłowych. W 1945 roku praca nad tężyzną fizyczną zaowocowała pierwszym zwycięstwem w zawodach kulturystycznych, kiedy to Clarence Ross wygrał Mr USA. Karta się odwróciła. Jednak na największy sukces musiał pracować jeszcze dekadę. Wtedy to na konkursie Mr Universe 1955 zaimponował następującymi wymiarami: klatka piersiowa 127 cm, biceps 47,5 cm, udo 66 cm, a obwód w pasie wynosił zaledwie 83 cm – wszystko to przy wadze ciała 93 kg. W sumie musiał poświęcić na to aż czternaście lat. Większość atletów trenowało najwyżej kilka lat by wygrywać kulturystyczne zawody. Jak ważna jest cierpliwość i upór w dążeniu do swojego celu pokazał Nam właśnie Clarence Ross.

W dziale „Sylwetki” można przeczytać artykuł „Pamiętając Clancy Rossa (1923-2008)” autorstwa Shawna Perine’a z amerykańskiego pisma „Flex”. Natomiast Jego trening mięśni barków polecam przeczytać w dziale „Porady” – „Ulubione ćwiczenia mistrzów – cz. 5 – barki Clarence’a Rossa”. Trening mięśni barków nie należy do prostych. Ćwiczenia są trudne i bolesne, łatwo w nich o kontuzję, a mięśnie nie zawsze dobrze na nie reagują.. Większość ekspertów zaleca wykonywanie tylko 2 - 3 ćwiczeń na tę grupę mięśniową. „Król kulturystów” proponuje wykonywanie aż 9 ćwiczeń i zwraca uwagę na budowę anatomiczną mięśnia naramiennego, który pod względem fizjologicznym stanowi jedną całość, ale dzieli się na trzy aktony. Tylko praca nad każdym z tych aktonów z osobna prowadzi do sukcesu – czyli atletycznie zbudowanych barków. Clancy nie zaniedbywał także mięśnia kapturowego. A co ciekawe na treningu barków wykonywał klasyczne pompki, które My wykorzystujemy do rozwoju mięśni klatki i tricepsów. A przecież pompki angażują bardzo silnie mięśnie obręczy barkowej, o czym zapominamy, a Clarence Ross miał ten fakt na uwadze. Może warto zatem wziąć sobie do serca rady Mistrza?
Autor: Marcin Matczak, 18 grudnia 2008 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Flesz
Kowno, 1970 r.
Kowno, 1970 r.
SŁAWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE