Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10032353
osób.
Oni s± z nami:
Takkie plecy. Autor: Marcin Matczak

Na zdjêciu: Andrzej Laskowski, fot. Jerzy Jankiewicz

W ¿yciu trzeba mieæ dobre plecy i to nie tylko w przeno¶ni. Rola miê¶ni grzbietu okalaj±ca krêgos³up jest nie podwa¿alna. Na ich rozwój trzeba zwróciæ baczn± uwagê. Jednostronne æwiczenia na masê mog± prowadziæ do stagnacji. Z drugiej strony nie mo¿emy przecie¿ w nieskoñczono¶æ zwiêkszaæ obci±¿enia, które mo¿e naraziæ Nas na kontuzjê! Nale¿y zatem stosowaæ pe³en wachlarz æwiczeñ i nie ryzykowaæ z dorzucaniem „na sztandze”. Nie têdy droga! Aby wszechstronnie rozwin±æ miê¶nie pleców trzeba oprócz æwiczeñ „na masê” stosowaæ ruchy poprawiaj±ce ich definicjê, a tak¿e szeroko¶æ grzbietu. Do takich ruchów zaliczamy podci±ganie siê na dr±¿ku, a tak¿e do¶æ trudne æwiczenie jak wspinanie siê po linie samymi rêkami (zalecane u¿ycie rêkawic, ze wzglêdu na bardzo bolesne do¶wiadczenie dla d³oni). Droga do tego celu nie jest ³atwa, ale jak brzmi przys³owie – „bez pracy nie ma ko³aczy!” Nie mo¿na rezygnowaæ z ruchów poszerzaj±cych plecy (i klatkê piersiow±).

Dobrze zaplanowany trening grzbietu powinien siê sk³adaæ z nastêpuj±cej grupy æwiczeñ:
1. ruchy prostuj±ce tu³ów (martwy ci±g, zarzucanie sztangi, odchylanie tu³owia w ty³ le¿±c, sk³ony „rzymskie”)
2. ruchy przyci±gaj±ce ciê¿ar do tu³owia w niskiej pozycji (wios³owania sztang±, dr±¿kiem, sztangielk±)
3. ruchy ¶ci±gaj±ce ciê¿ar z góry lub podci±gaj±ce tu³ów w górê (podci±ganie siê na dr±¿ku, wspinanie siê po linie lub ¶ci±ganie dr±¿ka z góry)
4. ruchy poszerzaj±ce plecy (przenoszenie sztangielki w le¿eniu za g³owê, rozci±ganie ekspandera sprzed klatki, odwrotne rozpiêtki linkami wyci±gu)

Taki trening zapewni pracê wszystkich grup i w³ókien miê¶niowych grzbietu. Dobrym sposobem jest po¶wiêcenie jednej jednostki treningowej na pracê nad mas± grzbietu, a jednej lub dwóch w tygodniu nad rze¼b± (warunek mo¿liwy tylko w przypadku dwóch lub trzech treningów tygodniowo w systemie Full Body). Miê¶nie grzbietu wolno siê regeneruj± (do 6 dni), ale przy rozs±dnym doborze obci±¿enia, serii i æwiczeñ mo¿na je æwiczyæ nawet co drugi dzieñ.

Zwolennikom Splitu (grupa raz na tydzieñ) mo¿na zaleciæ naprzemienne wykonywanie treningu „na masê” (tygodnie nieparzyste) i „na rze¼bê” (tygodnie parzyste). To tak¿e dobre rozwi±zanie. W tym miejscu przypominam, ¿e aby uzyskaæ przyrost tkanki miê¶niowej wcale nie trzeba ulegaæ modzie na „³ykanie” i „k³ucie”! Miê¶nie grzbietu znakomicie reaguj± na dobrze skomponowany trening i „polepszacze” „im” nie potrzebne! Dodam jeszcze, ¿e lepiej skupiæ siê na nienagannej technice wykonania æwiczenia i powolnym ruchu, ni¿ kolejnym, coraz to wiêkszym „kr±¿kiem” na koñcu gryfu!
Autor : Marcin Matczak, 19 stycznia 2009 r.

Polecam przeczytanie artyku³u Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „Najszerszy grzbietu do pozazdroszczenia” (dzia³ „Porady”). Instruktorem jest tu Alan Stephan.

O miê¶niach grzbietu wspominali¶my te¿ niedawno w artykule o treningu Eda Thierault (autorstwa Stanis³awa Zakrzewskiego) w cyklu „Ulubione æwiczenia mistrzów lat 50. i 60. (cz. IV)” i we wprowadzeniu do w/w artyku³u pt. „Miê¶nie grzbietu – wsparcie dla krêgos³upa” (dzia³ „Porady”).
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Chuck Sipes, 1960 r.
Chuck Sipes, 1960 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE