Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7088360
osób.
Oni są z nami:
Walory odżywcze i lecznicze dzikiej róży. Autorka: Maria Szustakowska - Chojnacka

Dzika róża, zwana też szypszyną, rośnie na miedzach, kamienistych wzgórzach i na skraju lasów prawie w całej Europie i Azji Mniejszej. Na świecie znanych jest ok. 1400 gatunków i odmian róż.

Owoce dzikiej róży są bogatym źródłem witaminy C. Róża dzika (100g) zawiera ok.500mg witaminy C (10 razy więcej niż cytryna).Trzy owoce dzikiej róży pokrywają całkowite dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Owoce dzikiej róży zawierają również witaminy z grupy B, prowitaminę A, E, K, karotenoidy(, ß-karoten, likopen itd) bioflawonoidy, garbniki, cukry(18%), pektyny(do 4%), kwasy organiczne(do2%), w tym cytrynowy, jabłkowy bursztynowy, niewielkie ilości olejków eterycznych, składniki mineralne, np. wapń, potas, żelazo, fosfor, sód, mangan, magnez i siarkę.

Owoce dzikiej róży działają ogólnie wzmacniająco, szczególnie u rekonwalescentów, wspierają leczenie kamicy nerkowej i schorzeń dróg moczowych, wątroby, pęcherzyka żółciowego, choroby wrzodowej i reumatyzmu. Poprawiają przemianę materii i zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi. Z owoców dzikiej róży pozyskuje się olej zawierający witaminę E, karotenoidy, sterole oraz nienasycone kwasy tłuszczowe( kwas linolowy, linolenowy. Olej stosowany jest do fitoterapii do leczenia stanów zapalnych skóry, oparzeń i trudno gojących się ran. Owoce dzikiej róży mają charakter zasadotwórczy i neutralizują kwaśną treść przewodu pokarmowego.
W starożytności Syreniusz stosował różę, jako lek przy krwiopluciu, krwawych wymiotach, czerwonce, w bólach reumatycznych itp. W medycynie ludowej stosowano owoce róży do leczenia nadciśnienia, chorób wątroby a płatki kwiatowe podawano przy bólach gardła, chorobach skóry itp.

Napary z owoców zalecane są przy niedokrwistości, anemii, bezsenności, nerwicach, a odwary -jako środek moczopędny. Napary i odwary mogą być dodawane do kąpieli, gdyż działają regenerująco na naskórek.
Jako pierwszy wydestylował olejek eteryczny z płatków róż arabski uczony i lekarz (X wiek), który kobiety wykorzystywały do perfumowania ciała, jak również do przemywania skóry. Olejek posiada właściwości przeciwdepresyjne, działa uspakajająco, łagodzi bóle głowy itp.

Owoce róży służą do wyrobu win domowych o bardzo szlachetnym smaku. Z miąższu można przygotować konfiturę, która nie tylko jest smaczna, ale ma właściwości lecznicze, z przecierów dzikiej róży można sporządzić sosy, które stanowią dodatek do dziczyzny itd.
Jak wynika z powyższego-dzika róża jest bogatym źródłem wielu substancji czynnych decydujących o wartości leczniczej i pielęgnacyjnej. Dlatego gorąco ją polecam.
Autorka: Maria Szustakowska - Chojnacka, 2009 r.


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Bogusia i Marek, 2011 r.
Bogusia i Marek, 2011 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE