Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10302302
osób.
Oni s± z nami:
Walory od¿ywcze i lecznicze dzikiej ró¿y. Autorka: Maria Szustakowska - Chojnacka

Dzika ró¿a, zwana te¿ szypszyn±, ro¶nie na miedzach, kamienistych wzgórzach i na skraju lasów prawie w ca³ej Europie i Azji Mniejszej. Na ¶wiecie znanych jest ok. 1400 gatunków i odmian ró¿.

Owoce dzikiej ró¿y s± bogatym ¼ród³em witaminy C. Ró¿a dzika (100g) zawiera ok.500mg witaminy C (10 razy wiêcej ni¿ cytryna).Trzy owoce dzikiej ró¿y pokrywaj± ca³kowite dzienne zapotrzebowanie na witaminê C. Owoce dzikiej ró¿y zawieraj± równie¿ witaminy z grupy B, prowitaminê A, E, K, karotenoidy(, ß-karoten, likopen itd) bioflawonoidy, garbniki, cukry(18%), pektyny(do 4%), kwasy organiczne(do2%), w tym cytrynowy, jab³kowy bursztynowy, niewielkie ilo¶ci olejków eterycznych, sk³adniki mineralne, np. wapñ, potas, ¿elazo, fosfor, sód, mangan, magnez i siarkê.

Owoce dzikiej ró¿y dzia³aj± ogólnie wzmacniaj±co, szczególnie u rekonwalescentów, wspieraj± leczenie kamicy nerkowej i schorzeñ dróg moczowych, w±troby, pêcherzyka ¿ó³ciowego, choroby wrzodowej i reumatyzmu. Poprawiaj± przemianê materii i zmniejszaj± stê¿enie cholesterolu we krwi. Z owoców dzikiej ró¿y pozyskuje siê olej zawieraj±cy witaminê E, karotenoidy, sterole oraz nienasycone kwasy t³uszczowe( kwas linolowy, linolenowy. Olej stosowany jest do fitoterapii do leczenia stanów zapalnych skóry, oparzeñ i trudno goj±cych siê ran. Owoce dzikiej ró¿y maj± charakter zasadotwórczy i neutralizuj± kwa¶n± tre¶æ przewodu pokarmowego.
W staro¿ytno¶ci Syreniusz stosowa³ ró¿ê, jako lek przy krwiopluciu, krwawych wymiotach, czerwonce, w bólach reumatycznych itp. W medycynie ludowej stosowano owoce ró¿y do leczenia nadci¶nienia, chorób w±troby a p³atki kwiatowe podawano przy bólach gard³a, chorobach skóry itp.

Napary z owoców zalecane s± przy niedokrwisto¶ci, anemii, bezsenno¶ci, nerwicach, a odwary -jako ¶rodek moczopêdny. Napary i odwary mog± byæ dodawane do k±pieli, gdy¿ dzia³aj± regeneruj±co na naskórek.
Jako pierwszy wydestylowa³ olejek eteryczny z p³atków ró¿ arabski uczony i lekarz (X wiek), który kobiety wykorzystywa³y do perfumowania cia³a, jak równie¿ do przemywania skóry. Olejek posiada w³a¶ciwo¶ci przeciwdepresyjne, dzia³a uspakajaj±co, ³agodzi bóle g³owy itp.

Owoce ró¿y s³u¿± do wyrobu win domowych o bardzo szlachetnym smaku. Z mi±¿szu mo¿na przygotowaæ konfiturê, która nie tylko jest smaczna, ale ma w³a¶ciwo¶ci lecznicze, z przecierów dzikiej ró¿y mo¿na sporz±dziæ sosy, które stanowi± dodatek do dziczyzny itd.
Jak wynika z powy¿szego-dzika ró¿a jest bogatym ¼ród³em wielu substancji czynnych decyduj±cych o warto¶ci leczniczej i pielêgnacyjnej. Dlatego gor±co j± polecam.
Autorka: Maria Szustakowska - Chojnacka, 2009 r.


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Rok 1935
Rok 1935
Stanis³aw Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE