|
Odwiedziło nas: 10582269 osób. |
|
|
Jak hartować organizm? |
Dr medycyny J. M. Sarkizow-Serazini, autor wielu prac związanych z zagadnieniami wf, członek Międzynarodowej Federacji Medycyny Sportowej, interesuje się również zagadnieniem hartowania, uważając je za jeden z podstawowych czynników zdrowia. Według niego środkami hartowania, które przyzwyczajają organizm do zmian temperatury, są przede wszystkim zabiegi wodne, kąpiele powietrzne i sporty zimowe.
Najszybsze efekty dają zabiegi wodne (można stosować cały rok). Należą do nich: nacieranie ciała zmoczonym w wodzie ręcznikiem, polewanie wodą, kąpiel.
Przy stosowaniu tych zabiegów należy przestrzegać następujących reguł: Skóra powinna być rozgrzana, temperatura powietrza 18-20 stopni, a temperatura wody taka, aby rozpoczynający hartowanie mógł ją znosić bez przykrości. Co dwa, trzy dni temperaturę wody obniża się o jeden stopień, a okres trwania prysznicu przedłuża o 1-3 minut, przy czym nie wolno dopuścić do wystąpienia dreszczy. Po zabiegu ciało trzeba koniecznie wytrzeć do sucha i masować tak długo, póki skóra się nie zaczerwieni. Nacieranie, prysznic i polewanie związane są z poranną gimnastyką.
W walce z przeziębieniami, zachorowaniami (katar, angina) ważne jest płukanie gardła, przemywanie nosa. Przy myciu zębów nabiera się do ust pełno wody i płucze gardło, powtarzając tę czynność 2-3 razy, stopniowo obniżając temperaturę wody.
Bardzo dobrym sposobem hartowania jest kąpiel nóg przed snem. Do kubła napełnionego wodą podgrzaną do 26-28 stopni wkłada się nogi (woda powinna sięgać wyżej łydek) i trzyma przez minutę. Następnie wyciera się nogi dokładnie włochatym ręcznikiem i masuje. Każdego dnia kąpiel należy przedłużać o minutę aż do 10 minut, a temperaturę wody obniżać o jeden stopień. Ludzie słabi, łatwo ulegający przeziębieniom powinni zacząć od nacierania nóg ręcznikiem zmoczonym w wodzie o temperaturze 26-28 stopni, potem coraz niższej, dopiero po kilku dniach przejść do polewania i kąpieli.
Codziennie chodzenie boso jest również skutecznym sposobem hartowania. Rano i wieczorem można chodzić boso po mieszkaniu przez 15 do 30 minut, po miesiącu wychodzić już na dwór, a po jakimś czasie nawet na śnieg.
Trzeba się hartować, bo tylko zahartowany człowiek może być zdrowym nie bojącym się ani zimna ani upału.
Czy wiecie, że ?
- Już w 3468 roku p.n.e. chiński lekarz Fu-Su pisał o działaniu klimatu na organizm i konieczności hartowania.
- Uczeni Grecji i Rzymu uważali zimną wodę za doskonały środek hartujący, a w Sparcie ten zabieg wchodził do wychowania.
- O hartującym wpływie zimnej wody na organizm pisali Hipokrates i Arystoteles.
- Sokrates hartował się chodząc boso po śniegu.
- Filozof Seneka przez cały rok kąpał się w wodach Tybru.
Ze zbioru Stanisława Zakrzewskiego (+1907- 1972), art. opublikowany w „Sport dla Wszystkich” z 1965 r., przygotował Mateusz Zborowski, 27 styczeń 2009 r.
|
|
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|