Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998771
osób.
Oni s± z nami:
Radosny brzêk ³y¿ew. Autorka: B. Gutowska

Na zdjêciu: Joan Hyldoft i Al Stephan - Mr Ameryka.
Dla zami³owanego ³y¿wiarza pierwszy trening na lodzie jest wydarzeniem co roku tak samo radosnym. Do³ó¿my wiec starañ, aby by³ pod ka¿dym wzglêdem udany, aby zachêci³ do regularnego uczêszczania na ¶lizgawkê. W tym celu powinny byæ spe³nione trzy warunki:
1. odpowiedni sprzêt i ubiór
2. nale¿yte przygotowanie kondycyjne
3. minimum wiadomo¶ci teoretycznych o technice ³y¿wiarstwa figurowego.

Niewygodne buty, têpe ³y¿wy, nieodpowiedni ubiór mog± popsuæ humor najwiêkszemu entuzja¶cie ³y¿wiarstwa. Wskazane jest u¿ywanie sprzêtu wyczynowego, ale w³a¶ciciele ³y¿ew „amatorskich" niech siê nie martwi±, i nie zra¿aj±. Wszyscy nasi mistrzowie pierwsze kroki stawiali na sprzêcie daleko odbiegaj±cym od idea³u.

Sprzêt musimy nale¿ycie przygotowaæ do pierwszego treningu. A wiêc buty oczy¶ciæ starannie past± do obuwia, zaopatrzyæ je w ca³e, nieprzetarte sznurowad³a. Przygotowaæ do¶æ cienki kawa³ek g±bki do wk³adania pod jêzyk w bucie, aby sznurowad³a nie wpija³y siê bole¶nie w nogê przy ruchach stopy (w butach wyczynowych miêkka podk³adka jest ju¿ wszyta w jêzyk). £y¿wy oddajemy do naostrzenia fachowcowi lub czynimy to sami. przesuwaj±c wzd³u¿ ostrza specjalnie do tego celu przeznaczony kamieñ, kszta³tu walca, o ¶rednicy oko³o l cm. Dobrze naostrzona ³y¿wa powinna mieæ ostrze pó³koliste wklês³e tzw. rowek. Ostro¶æ ³y¿wy sprawdzamy ocieraj±c paznokieæ wzd³u¿ krawêdzi. Na ostrej krawêdzi pozostan± minimalne, ale widoczne „wiórki” paznokcia.

Przed wybraniem siê po raz pierwszy na ¶lizgawkê nale¿y pochodziæ po pokoju, aby przyzwyczaiæ nogi. Chodzimy oczywi¶cie w specjalnych ochraniaczach na ³y¿wach lub po kocu czy dywanie, aby nie niszczyæ pod³ogi i sprzêtu. Koniecznie trzeba przygotowaæ szmatkê do wycierania ³y¿ew po ka¿dym treningu. Zwyczaj suszenia na piecyku jest fatalny, gdy¿ niszczy siê i buty i ³y¿wy, nara¿one na gwa³towne zmiany temperatury.

Jak siê ubraæ? Wygodnie, ³adnie i ciep³o w miarê. Dla ch³opców odpowiednim strojem bêd± zwykle d³ugie spodnie i sweter. Dla dziewcz±t mo¿e byæ strój taki sam lub szeroka spódniczka. Zawodniczki je¿d¿± w rajstopach i króciutkich spódniczkach lub tylko majteczkach z falbankami, imituj±cymi spódniczki. W takim stroju przy intensywnym ruchu nie bêdzie nam zimno. Na marzniêcie najbardziej nara¿one s± stopy i d³onie, dlatego wskazane jest u¿ywanie czysto we³nia-nych, ale niezbyt grubych skarpet i ciep³ych rêkawiczek.

Jako drugi warunek udanego treningu wymieni³am odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Trzy poprzednie artyku³y by³y po¶wiêcone „suchemu” treningowi jazdy na lodzie.
Trzeci warunek - wiadomo¶ci teoretyczne - wymaga³by bardzo obszernego omówienia. Inne wskazówki zainteresuj± kogo¶, kto udaje siê po raz pierwszy w ¿yciu na lód, a inne ju¿ trochê lub znacznie zaawansowanego. Pewne cechy prawid³owej jazdy na lodzie s± jednak wspólne i obowi±zuj± wszystkich niezale¿nie od poziomu.


Zacznê od prawid³owego odbicia: odbijamy siê zawsze ca³± krawêdzi± ³y¿wy, a nie jej szpicem.
W tym celu ustawiamy stopy piêtami do siebie pod k±tem prostym lub prawie prostym. Piêta tej nogi, na której bêdziemy jechaæ, znajduje siê w po³owie stopy nogi odbijaj±cej. Ciê¿ar cia³a przenosimy szybko z nogi odbijaj±cej na tê, na której bêdziemy jechaæ. Nie nale¿y obci±¿aæ obu nóg.

Je¼dzimy na nogach lekko ugiêtych w kolanach: na pocz±tku ka¿dego elementu noga pracuj±ca jest silnie ugiêta w kolanie, pod koniec bardziej wyprostowana. Woln± nogê trzymamy kolanem na zewn±trz, wyprostowan±, podbicie wyci±gniête.

Krzy¿ wyprostowany, g³owa prosto, staramy siê nie patrzeæ na lód. Rêce na wysoko¶ci mniej wiêcej pasa, swobodnie odwiedzione od tu³owia, nie przesadnie zgiête w ³okciach, ale te¿ nie usztywnione.

Poza bardzo nielicznymi i specyficznymi elementami obowi±zuje zawsze jedna zasada: jazda na jednej krawêdzi ³y¿wy i pochylenie ca³ej sylwetki, bez za³amania siê w pasie, do ¶rodka ko³a, po którego obwodzie siê posuwamy. Regu³a ta obowi±zuje tak samo pocz±tkuj±cego ³y¿wiarza przy przek³adance przodem, jak czo³owego zawodnika przy l±dowaniu po najtrudniejszych skokach. Mo¿no¶æ utrzymania równowagi nie w pozycji pionowej, do której jeste¶my przyzwyczajeni, lecz pod k±tem do poziomu lodu, zawdziêczamy dzia³aniu si³y od¶rodkowej.

A minimalny wspó³czynnik tarcia, wystêpuj±cy przy je¼dzie na ³y¿wach umo¿liwia posuwanie siê szybkimi i bardzo d³ugimi krokami. Zaawansowani ³y¿wiarze wykonuj± skomplikowane elementy, zachowuj±c równowagê. Pomaga im w tym w³a¶ciwa koordynacja ruchów. Ale o tym w nastêpnym numerze.
Autorka: B. Gutowska, „Sport dla Wszystkich”. Przygotowa³ Mariusz Liwowski, 31 stycznia 2009 r.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Wakacje, 2005 r.
Wakacje, 2005 r.
S£AWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE