Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7928876
osób.
Oni są z nami:
Klatka - budowa anatomiczana. Autor: Henryk Jasiak
Wyniki, jakie można uzyskać w kształtowaniu klatki drogą treningu, zależą w pewnej mierze od jej budowy kostnej. Mięśnie, które są przyczepione do i w okolicach klatki nadają nie tylko kształt sylwetce, ale pełnią również ważne funkcje oddechowe. Klatka piersiowa zbudowana jest z żeber, które przedziela w połowie kość – mostek biegnący od podstawy szyi do brzucha. Górną granicę klatki stanowią obojczyki, dolną - ostatnie żebra. Żebra przyczepiają się z przedniej strony do mostka, z tylnej do kręgosłupa.

Klatkę piersiową pokrywają mięśnie piersiowe wielkie, nieco niżej usytuowane mięśnie piersiowe mniejsze. Piersiowy wielki, pokrywający całą górną część klatki, przebiega od obojczyków do mostka na 6 górnych żebrach, z zewnątrz przyczepiony jest do barków. Stąd też mięsień ten zaangażowany jest przy wielu ruchach barków i ramion (wyciskanie w różnych pozycjach leżąc tyłem, przenoszeniu ramion w bok w rozpiętkach, przenoszeniu ramion zza głowy, tzw. pompkach w pozycji pionowej i w podporze przodem, naciskaniu prostymi ramionami bloczka wyciągu w dół itd.). Mięsień piersiowy mniejszy pracuje przy wszystkich praktycznie ruchach łopatek.

Struktura i kształt mięśni klatki piersiowej są dziedziczne, ale na skutek systematycznego treningu można je wszechstronnie rozwinąć. Uwarunkowania genetyczne pomagają niewątpliwie w rozwoju klatki, ale go nie ograniczają. Kluczem jest zawsze systematyczny i prawidłowy trening, silna wola, motywacja do pracy nad doskonaleniem mięśni. Kierując się tymi zasadami każdy może po pewnym czasie uzyskać duże, szerokie i dobrze wyrzeźbione mięśnie piersiowe wielkie, mniejsze i towarzyszące (np. zębate przednie). Dlatego trzeba dbać zarówno o rozwój górnej, jak i dolnej części klatki piersiowej stosując różne ćwiczenia typu wyciskania i rozciągania.

W praktyce spotyka się klatki płaskie i szerokie, oraz okrągłe, beczkowate. Większość osobników ma jednak klatki typu pośredniego. Określając swój typ budowy klatki łatwiej jest dobrać odpowiednie ćwiczenia dla jej wszechstronnego rozwoju.
Fragment z artykułu pt. "klatka- rozwój kompleksowy", wybrał: M.M. 1 lutego 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Zygmunt Andrzejewski
Zygmunt Andrzejewski
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE