Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998832
osób.
Oni s± z nami:
Ciê¿ary od staro¿ytno¶ci”. Autor: Stanis³aw Zakrzewski ( 1907 -1972).

"¯±glerka" ciêzkimi kamieniami w staro¿ytnej Grecji.

„Bybon, uj±wszy mnie jedn± rêk± przerzuci³ przez g³owê”- taki napis widnieje na oto kamieniu z czerwonego piaskowca, znajduj±cego siê pod Herajonem. Waga kamienia- 143,5 kg.
W albumie pod tytu³em „olimpijczycy” Jana Paradowskiego czytamy:
„W kamieniu by³y 2 szpary jakby dla uchwytu. Ten i ów zdo³a³ go ud¼wign±æ na wysoko¶æ kolan, lêd¼wi, ale nie by³o mowy, ¿eby ktokolwiek móg³ nim rzuciæ swobodnie. Ikkos, który sk±d nadszed³ i przypatrywa³ siê zabawie, zawo³a³:
POSZUKAJCIE GERANOSA.
Neukrtyjczyk znalaz³ siê rzeczywi¶cie i bez s³owa zbli¿y³ siê do kamienia. Nie móg³ wsun±æ w szparê ca³ej d³oni. Wesz³y zaledwie trzy palce. Podniós³ kamieñ szybko na wysoko¶æ piersi, potem obróci³ go w d³oni i w chwili, gdy siê zdawa³o, ¿e mu siê wy¶li¼nie, nag³ym pchniêciem odrzuci³ go parê kroków”.

Dla cz³owieka pierwotnego d¼wiganie ciê¿arów by³o konieczno¶ci± ¿yciow± – choæby dla zamkniêcia potê¿nymi g³azami wej¶cia do jaskini lub groty, w której zamieszkiwa³.
W staro¿ytnym Egipcie si³a ludzka by³a wykorzystywana przy budowie piramid i innych monumentalnych obiektów.
- W Chinach za dynastii Chou (1122 - 249 przed nasz± er±), kandydaci do s³u¿by wojskowej musieli wykazywaæ siê znaczn± si³±. Kto nie ud¼wign±³ odpowiedniego ciê¿aru, ten nie móg³ dost±piæ rangi „rycerza”…
- W staro¿ytnej Grecji, si³e ceniono wysoko. Najbardziej znanym atlet± by³ Milon z Krotony: mia³ on przenie¶æ na barkach ros³ego byka przez ca³± d³ugo¶æ stadionu (192 m) i zabiæ go uderzeniem piê¶ci. Ale i Milon znalaz³ pogromcê w osobie eolskiego pasterza Titormusa, który tak± odznacza³ siê si³±, ¿e gdy przytrzyma³ za kopyta wo³y, to nie mog³y siê wyrwaæ z jego ¿elaznego uchwytu…
- Na greckiej wyspie Santorin znaleziono kamieñ wagi 480 kg z napisem pochodz±cym z VI wieku przed nasz± er±:

„EUMASTAS, SYN KRIOBULUSA UNIÓS£ MNIE Z ZIEMI”
- Niektórzy cesarzowe rzymscy, np. Gaus Marius, mieli wyró¿niaæ siê olbrzymi± si³±. Filozof Lucius Annaeus Seneca, wychowawca Nerona, w listach do Lucilusza gor±co zaleca uprawianie æwiczeñ z ciê¿arami i kamieniami.
- W drugiej po³owie XIX stulecia d¼wiganie ciê¿arów, które wcze¶niej jeszcze przyjêto formê rywalizacji cechowej (np. m³ynarze wspó³zawodniczyli w d¼wiganiu worków z m±k± lub kó³ od wozu, piwowarzy – w unoszeniu beczek piwa, kowale – kowade³), przekszta³ci³o siê w d¼wiganie ¿elaznych ciê¿arów, kul, kulolasek, odwa¿ników. Zapamiêta³ym propagatorem „sportu si³owego” by³ Eugeniusz Sandow, dobrze znany uprawiaj±cym kulturystykê.
- Do programu pierwszych nowoczesnych igrzysk olimpijskich (w Atenach 1896 r.- przyp. J.W.), wesz³o ju¿ podnoszenie ciê¿arów. Rozegrano dwie konkurencje: wznos ciê¿aru jednor±cz i obur±cz. W próbie jednor±cz zwyciê¿y³ Anglik Launceston Elliot wynikiem 71 kg, przed Duñczykiem Viggo Jensenem 57, 2 kg: w próbie obur±cz – Duñczyk Jensen d¼wign±³ 111, 5 kg.

SÊDZIA ZAWSTYDZI£ OLIMPIJCZYKÓW
Funkcjê sêdziego w podnoszeniu ciê¿arów na tych igrzyskach pe³ni³ ksi±¿ê grecki Jerzy, wysokiego wzrostu (195 cm) i ogromnej si³y.
Gdy po zakoñczeniu zawodów „pomoc techniczna” nie mog³a daæ sobie rady z odsuniêciem ciê¿aru (111, 5 kg), ksi±¿ê uniós³ go w górê i odrzuci³ w bok!


Trójbój ciê¿arowy ( wyciskanie, rwanie, podrzut) wprowadzono dopiero w 1928 roku.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, 1962, przygotowa³: Jan W³odarek, 6 lutego.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Obraz
Obraz
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE