Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10184685
osób.
Oni są z nami:
Witold Majchrzak - ostatni siłacz Rzeczpospolitej. Autor:Jan Włodarek

Nestor Polskich Kulturystów mówi o sobie, że w wieku 14 lat był niepozornym zdechlakiem, jak wielu nastolatków, ale bardzo imponowała mu sprawność fizyczna i siła.
Zaczął więc od boksu. Po kilku latach treningu w bydgoskiej "Polonii" został nawet mistrzem Pomorza w wadze lekkiej i półśredniej. Następnie zaczął podnosić ciężary i z pasją uprawiał zapasy, zdobywając w 1938 roku tytuł mistrza Polski w wadze półciężkiej.


Tuż przed agresją na Polskę jest w wojsku, w Pomorskim Pułku Pancernym. Walczy z hitlerowskim okupantem, jest w niewoli, zmuszony do wykonywania katorżniczej pracy w Niemczech. Tam też, w tajemnicy przed Niemcami, starał się ćwiczyć i doskonalić technikę zapaśniczą.
Po powrocie do Bydgoszczy przyjął jako jedyny wezwanie dyrektora cyrku berlińskiego - znanego w okresie międzywojennym atlety Maksa Schmidta - do walki z brunatnym niedźwiedziem, ważącym ok. 200 kg. Do „zapasów” został dopuszczony tylko dlatego, że nie było chętnych wśród Niemców. Witold Majchrzak, mający wtedy 25 lat, stoczył kilkanaście walk, jedną wygrał, jedną przegrał, a pozostałe oceniono jako nierozstrzygnięte. Dziś, to już barwny epizod w jego życiu, o którym pamiętają najbliżsi i przyjaciele. Ale były i dylematy. Niemcy zarzucali mu, że prezentuje swoją siłę jako Polak. Powtarzali "jesteś urodzony w Berlinie – więc musisz być Niemcem". Odpowiadał: Jestem Polakiem.

Po wyzwoleniu podjął systematyczne treningi w ulubionych przez siebie zapasach w bydgoskim klubie ZWM "Zryw". Już w 1947 roku zdobył tytuł wicemistrza kraju. Podnosił też ciężary.
W 1956 roku zajął się z pasją kulturystyką, której właściwie poświęcił swoje późniejsze życie.

W 1957 roku na swojej posesji wybudował siłownię. Tam też przez 30 lat ćwiczył razem z młodzieżą. Był dla niej wychowawcą, wzorem i przykładem pracowitości. Przez te lata wyszkolił setki kulturystów. Najlepsi jego uczniowie z powodzeniem startowali w ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach. Sam również startował dając dobry przykład swoim podopiecznym. I tak np. w roku 1966, tuż po 2 miesięcznym pobycie w szpitalu, uczestniczył w nieoficjalnych Mistrzostwach Polski w Sopocie, a w roku 1974 - zaproszony przez Bena Weidera – Prezydenta Międzynarodowej Federacji Kulturystów (IFBB) w Mistrzostwach Świata w Weronie (Włochy).

Chętnie też propagował ćwiczenia siłowe w różnych środowiskach, przeważnie wśród młodzieży, występując z pokazami w szkołach, zakładach pracy, domach kultury itp. W sezonie 1985/86 co wieczór przed licznie zgromadzoną publicznością na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy w sztuce Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda”. Prezentował mięśnie, podnosił ciężary oraz wykonywał różne „sztuczki” atletyczne. O jego sile i zdrowiu może świadczyć fakt, że mając ponad 60 lat regularnie wyciskał w leżeniu 150 kg i przysiadał z obciążeniem 190 kg. Jego popisowym „numerem”, wzbudzającym ogólny podziw była żonglerka odważnikami 50 kg czego żaden z polskich kulturystów nie był w stanie powtórzyć.

Należy podkreślić, że wszystko co czynił dla swojej ulubionej kulturystyki wykonywał społecznie. W latach 70-tych i 80–tych bardzo aktywnie pracował we władzach polskiej kulturystyki: Komisji Kulturystyki Zarządu Głównego TKKF oraz w Centralnej Komisji ZG LZS, w których to komisjach był członkiem prezydium. Przez lata prężnie kierował Komisją Okręgową w Bydgoszczy skupiającą kulturystów z 7 województw. Szczególnie wyróżnił się sprawną organizacją w roku 1984 VIII Mistrzostw Polski Kulturystów w Bydgoszczy.

Za swoją działalność społeczną został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej Złotym Medalem Międzynarodowej Federacji Kulturystów (IFBB).

W wieku 75 lat, po sześćdziesięciu latach uprawiania sportu, przeszedł na zasłużoną emeryturę i przestał ćwiczyć. Nie stracił, jednak kontaktu ze swoim ulubionym sportem. Uważnie śledzi i krytycznie analizuje rozwój kulturystyki w kraju i za granicą. W rozmowach z przyjaciółmi z tamtych lat, zawsze ciepło wyraża się o byłych kulturystach i działaczach oraz o tych, którzy o nim zapomnieli.

Uważa, że kulturystyka to sport pod warunkiem, że jest właściwie prowadzony. Z „cherlaka” można uczynić ładnie umięśnionego i sprawnego, a co najważniejsze zdrowego człowieka. Bardzo ubolewa, że obecna wyczynowa kulturystyka kojarzona jest z środkami dopingującymi.

Witold Majchrzak może być przykładem, że ćwiczenia siłowe i sprawnościowe, bez środków dopingujących są najlepszą drogą do zachowania zdrowia i sprawności fizycznej przez wiele lat.
Autor: Jan Włodarek , listopad 2001 r.

Rej.653./Sylwetki -54/ 2012.11.23/JWIP
Aktualizacja: 2012.11.22, godz. 22:45
Przeczytaj również inne artykuły o Witoldzie Majchrzaku, są w tym dziale („Sylwetki”):
- Witold Majchrzak – Nestor Polskich Kulturystów, aut. Jan Włodarek,
- Witold Majchrzak- atleta wszechstronny, aut. Jan Włodarek,
- Człowiek na medal, aut. Małgorzata Wąsacz,
- Witold Majchrzak pancerniak z Artyleryjskiej, aut. M.W
- Powalił niedźwiedzia, aut. Jan Kowalski,
- Moje pierwsze spotkanie z Nestorem, aut. Jan Włodarek,
- Najstarszy kulturysta w Polsce, aut. Marcin Matczak,
- Zmarł Witold Majchrzak – Nestor Polskich Kulturystów (1917 - 2008), aut. Jan Włodarek.Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Konrad Jaworowski z Warszawy
Konrad Jaworowski z Warszawy
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE