Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998664
osób.
Oni s± z nami:
Ulubione æwiczenia mistrzów lat 50 i 60. Cz. VIII – Brzuch. Autor: Marcin Matczak
Powoli zbli¿amy siê do koñca naszego cyklu artyku³ów – pod tytu³em „Ulubione æwiczenia mistrzów lat 50. i 60.”. Do omówienia pozosta³y nam jeszcze dwie grupy miê¶ni – miê¶nie ramion (z podzia³em na biceps i triceps) oraz miê¶nie karku. Dzi¶ przeanalizujemy æwiczenia na biceps.

M³odzi nie maj±cych pojêcia o kulturystyce s± bezgranicznie zafascynowani tylko jednym miê¶niem – którym jest dwug³owy ramienia. Nie do koñca jest to s³uszne, o czym wielokrotnie wspominali¶my. Ale dzi¶ w drodze wyj±tku – ku uciesze raczkuj±cych adeptów kulturystyki, co¶ napiszemy o tym najpopularniejszym miê¶niu. To miêsieñ zginaj±cy ³okieæ i unosz±cy przedramiê. Anatomicznie dzieli siê na dwie g³owy – krótk± po zewnêtrznej stronie i d³ug± od strony wewnêtrznej. To jeszcze nie wszystko, bowiem wiêkszo¶æ „pakerów” zapomina o istnieniu miê¶nia ramiennego, który znajduje siê pod spodem bicepsu. To w³a¶nie od wielko¶ci miê¶nia ramiennego zale¿y tak¿e wielko¶æ bicepsu i jego wypuk³o¶æ. Kto ma du¿e wklê¶niêcie po zewnêtrznej stronie ³okcia – ten w³a¶nie powinien rozwijaæ miêsieñ ramienny, który niejako „wypchnie” biceps, ku górze daj±c wra¿enie „szczytu”. Miêsieñ ramienny optycznie przed³u¿a biceps. Do jego rozwiniêcia nale¿y u¿ywaæ æwiczeñ w niepe³nym zakresie ruchu – gdy¿ bierze on udzia³ tylko w pewnej fazie zginania ³okcia. Oryginalnym przyk³adem æwiczenia na miêsieñ ramienny mo¿e byæ tzw. æwiczenie „21”przerabiane przez zaawansowanych zapaleñców, którzy ju¿ nie maj± szansy na sukces w innej dyscyplinie sportowej. To æwiczenie wykonuj± seriê z³o¿on± z 21 ruchów – przy czym 7 ruchów wykonuj± do po³owy, 7 ruchów od po³owy do koñca, a 7 ruchów w pe³nej fazie).
Takiego æwiczenie pocz±tkuj±cy powinni i unikaæ ze wzglêdów..dydaktycznych. Podczas rozpoczêcia przygody z kulturystyk± uczymy siê wykonywania ruchów, wiêc wszystkie ruchy koniecznie nale¿y wykonywaæ w pe³nym zakresie, czyli miê¶nie s± rozci±gane maksymalnie.. Systematyczne powtarzanie czynno¶ci uczy dok³adno¶ci, pod¶wiadomie czynno¶ci te wchodz± „w krew”. A My przecie¿ nie chcemy uczyæ siê b³êdnie...bo to prowadzi nie tylko do kontuzji! Co to za sportowiec z przykurczonymi miê¶niami, on raczej jest u³omny ruchowo.

Zapraszaj±c do lektury poni¿szego artyku³u z ksi±¿ki Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „Biceps – szczyt marzeñ”, w którym ostatnie piêæ æwiczeñ zestawu pochodzi z repertuaru s³ynnego Mickey Hargitaya, którego treningi na miê¶nie klatki piersiowej i barków wcze¶niej tu opisywali¶my, dodam tylko, ¿e aby zbudowaæ atletyczne ramiona nale¿y æwiczyæ nie tylko biceps, który sw± objêto¶ci± „wype³nia” tylko 1/3 masy miê¶niowej ramienia, ale i triceps, o sposobie æwiczeñ napiszê niebawem. nastêpnym artykule.
Autor: Marcin Matczak, 24 lutego 2009 r.

BICEPS – SZCZYT MARZEÑ
Kto chce zaimponowaæ si³±, ten napina miê¶nie ramienia i demonstruje biceps. Si³acze i atleci dobrze, o tym wiedz±, ¿e si³a to nie imponuj±ce bicepsy, ¿e wa¿niejszy jest silny „krzy¿” i miê¶nie nóg. Ale szerokie rzesze nowicjuszy pozostaj± nadal wierne bicepsowi. Im to dedykujemy do wyboru nastêpuj±ce æwiczenia:


1) uginanie i wyprosty ramienia poza g³ow±, ci±gn±c gumê lub sprê¿ynê albo te¿ trzymaj±c w d³oni ciê¿arki (odwa¿nik, sztangielkê) za g³owicê,

2) skurcze i wyprosty ramienia u³o¿onego na pochylni ( np. opartej o sko¶n± laweczkê),

3) w pó³przysiadzie skurcze i wyprosty ramienia obci±¿onego sztangielk±,

4) w siadzie rozkrocznym, d³oñ wolna wsparta na udzie, skurcz ramienia obci±¿onego sztangielk±,

5) to samo lecz stoj±c w rozkroku

6) w siadzie rozkrocznym, ramiona ugiête pod k±tem prostym, obci±¿one sztangielkami – wyprost ramion w bok do poziomu i powrotny skurcz

7) ta sama pozycja lecz wyprost ramion w górê

8) w staniu rozkrocznym unoszenie sztangi przez skurcz ramion przodem,

9) w siadzie na ³aweczce unoszenie i opuszczanie sztangi ruchem r±k w stawach ³okciowych.

Piêæ ostatnich æwiczeñ pochodzi z repertuaru M. Hargitaya i w ni¿ej podanym ¼ródlê jest zobrazowane zdjêciem.
(¬ród³o: „Jak staæ siê silnym i sprawnym”, autor: Stanis³aw Zakrzewski, Warszawa, 1961. Wybra³: Marcin Matczak 24 lutego 2009 r.).
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Jewgienij i Natalia, 2011 r.
Jewgienij i Natalia, 2011 r.
J. KO£TUN Z DZIEWCZÊTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE