Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
4200143
osób.
Oni są z nami:
Fałszywe opinie i stwierdzenia (1) Autor: JWIP.PL
Prostujemy szereg fałszywych opinii i stereotypowych stwierdzeń dotyczących istoty i zasadności ćwiczeń siłowych.

- Jeśli uważasz się za wytrenowanego siłowo i sprawnego, to nie musisz wykonywać ćwiczeń rozciągających.
Ćwiczenia siłowe skracają mięśnie pomimo wzmocnienia ich siły i czynią je wrażliwymi na uderzenia i inne przeciążenia - dlatego też: im więcej ćwiczysz tym bardziej musisz się rozciągać.

– Intensywny trening powoduje nadmierny rozrost serca, co jest niekorzystne dla organizmu.
Nieprawda, ćwiczenia sprawiają, iż serce staje się większe i mocniejsze.
Przyrost ten dotyczy głownie ścianek mięśnia sercowego, który przyjmuje większą objętość krwi i tym samym poprawia funkcjonowanie krwioobiegu efektywnej zasilającego płuca i resztę organizmu.


-Umiejętnie dobrany zestaw witamin samoczynnie poprawiają sprawność i wytrzymałość organizmu.
Nie istnieją żadne naukowe dowody uzasadniające takie stwierdzenie. Łykanie tabletek nie da nic! Dobrze dobrana dieta zawsze zawiera odpowiednią dawkę i proporcję składników odżywczych, wśród których witaminy są tylko jednym z elementów.

-Ćwiczący, zarówno rekreacyjnie jak i wyczynowo, wymagają i potrzebują więcej protein niż niećwiczący.
Mit ten ma swoje źródło w niewłaściwej strukturze naszego odżywiania – posiłki nasze zawierają na ogół zbyt dużo tłuszczów a nie protein, jako ze tłuszcze są tylko jednym, że źródeł powstania protein.
Intensywne ćwiczenia pozbawiają mięśnie ich zapasu glikogenu, który jest przecież węglowodanem a nie proteiną i tym samym nasze zapasy białka pozostają prawie nienaruszone.


-Przy bólach pleców i kręgosłupa ćwiczyć nie należy.
Częściowo prawda – jakkolwiek istnieją schorzenia kręgosłupa wykluczające trening siłowy, jednakże w wielu przypadkach uczucie bólu pleców wynika właśnie z braku treningu i niezrównoważonej muskulatury całego ciała.
Wyjaśniając powyższe należy zauważyć, iż niektóre grupy mięśniowe jak na przykład mięśnie brzucha są w większości osób dorosłych zbyt długie i słabe, a inne jak mięśnie klatki piersiowej i barków zbyt krótkie i sztywne. Lekarze specjaliści są zawsze w stanie przygotować dla indywidualnych przypadków najbardziej odpowiednie zestawy ćwiczeń, które są w stanie, jeśli nie wyleczyć to przynajmniej złagodzić nasze dolegliwości.


-Im szybciej ćwiczysz, tym lepiej.
To nieprawdziwe stwierdzenie. Twój organizm jest przygotowany do tempa ćwiczeń uzależnionego od twoje budowy kostnej i mięśniowej oraz od stanu kondycji ( wytrenowania).
Zbyt intensywny trening może łatwo spowodować kontuzję. Pamiętaj wiec o tym, by rozgrzewać się długo i powoli, podczas ćwiczeń właściwych nieco zwiększyć tempo, a roztrenowanie przeprowadzać na „zmniejszonych obrotach”.

Wybrane z broszury „SSP” redagowanej przez Henryka Jasiaka w latach 80.

- Im w organizmie wyższy poziom testosteronu, najlepiej powyżej normy medycznej, tym lepiej dla ćwiczącego.
Szkodliwy mit z kolorowych pisemek dla kulturystów, zwany „zanikającym mózgiem pakera”.
Zbyt wysoki poziom testosteronu może niszczyć komórki mózgowe – informuje „Jurnal of Biological Chemistry”, podając wyniki badań zespołu Barbary Ehrilich z Yale University w Connecticut. To wiele wyjaśnia, choćby to, dlaczego wśród „pakerów” jest tak niewielu profesorów, za to mnóstwo potencjalnych samobójców. Ostatnio laboratoryjne badania komórek nerwowych mózgu wykazały, że zbyt duża ilość testosteronu prowadzi do samozniszczenia komórek nerwowych. Podobny proces obserwuje się w chorobach mózgu, np. chorobie Alzheimera!
( źródło: „Dzień dobry” z 20.10.2006 r.).
JWIP.PL, marzec 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Przemysław Kwiatk...
Stawiałem na wsze...
Cytryna na zdrowi...
Z Antonim Kołecki...
Z Antonim Kołeck...
Flesz
Przyjacielskie spotkanie, 2004 r.
Przyjacielskie spotkanie, 2004 r.
50 LAT "BŁYSKAWICY" 1958-2008
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE