Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9155759
osób.
Oni są z nami:
Pogotowie siły. Autor: Stanisław Zakrzewski

(Zdjęcie z "SdW", Lou Degny).
Wprowadzenie
Stanisław Zakrzewski - Twórca Polskiej Kulturystyki na łamach czasopisma „Sport dla Wszystkich”, publikował artykuły o kulturystyce, którymi przyciągał młodych do ćwiczeń siłowych. Był jednak atakowany przez dziennikarzy, oficieli sportu i niektórych kulturystów, głównie przez Andrzeja Jasińskiego. Stawiali zarzut lansowania kulturystyki amerykańskiej, czyli kulturystyki zwanej wówczas „jaskiniową”. Stanisław Zakrzewski oponentów przekonywał, tłumaczył, walczył o kulturystykę, którą wprowadził na trwałe do działalności programowej Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i został w tym stowarzyszeniu szefem kulturystów.
W swoich publikacjach (artykułach i książkach) szybko udowodnił, ze kulturysta to bardzo atrakcyjna forma kultury fizycznej, gdyż jej uprawianie gwarantowało ładną sylwetkę i wyróżniającą się sprawność fizyczną.

Był człowiekiem rozumującym sport i młodych ludzi, a piórem władał wspaniale, prosto przekazując sens uprawiania kulturystyki, wówczas wynikający z jej przydatności w życiu codziennym człowieka.

W sierpniu 1961 roku na łamach „Sportu dla Wszystkich” ukazał się poniższy kultowy tekst, zatytułowany „ Pogotowie siły”, nie wypada go nie znać!
Jan Włodarek, 12 marca 2009 r.

POGOTOWIE SIŁY
Nasza siła jest naszą chlubą. Wkładamy wiele pracy w wyrobienie mięśni, w uzyskanie pięknej, harmonijnej budowy. Nasze ciało jest zdrowe i sprawne. Nasza sylwetka wzbudza podziw.
Wszystko to zawdzięczamy ćwiczeniom kulturystycznym. A jednak w szerokiej opinii publicznej kulturystyka wciąż jeszcze nie znajduje takiego zrozumienia, jakie się jej należy. Wciąż jeszcze przepisuje się jej cechy dalekie od tego, co ona sobą ma przedstawiać. Wasze mięśnie – mówią złośliwie – to nie jest kultura, to kult-tura. Rozwijacie je tylko po to, aby się nimi pysznić na arenach konkursów. Ich przydatność praktycznie zakrawa na groteskę. Ma posmak błazeństwa.

Uderzmy się w nasze herkulesowe piersi. Jest w tym ziarno prawdy. Jakże często, bowiem ograniczamy się tylko do pokazu mięśni, jak rzadko, z pożytkiem dla siebie czy innych, wykorzystujemy ukrytą w nich siłę. Jak mało zadajemy sobie trudu, aby dla ulubionej przez nas dyscypliny ćwiczeń zyskać przychylniejszą opinię społeczną? Deklaracją słowne nic tu nie wskórają. Trzeba nam się wziąć do czynów. I dlatego „Sport dla Wszystkich” rzuca dziś hasło: „KAŻDY KULTURYSTA W POGOTOWIU SIŁY”.

Jakże inaczej spojrzy bezradny tłum gapiów na kulturystę, który pierwszy rzuci się na pomoc tonącemu, który wyrwie bat z ręki woźnicy, zmuszającego konia do nadmiernego wysiłku i sam pomoże zwierzętom w pokonaniu trudnego odcinka drogi, który osłoni napadniętego, udzieli pomocy słabszemu, zawsze będzie siłę swą pożytkować, aby służyć innemu.

W całej prasie dziś głośno o złych obyczajach, jakie panują w sporcie – na widowni i na boisku. W walce z tymi obyczajami niech nie zabraknie naszego "POGOTOWIA SIŁY". Jak mogłoby to wyglądać w praktyce? Oto jesteśmy widzami na meczu. Na trybunach rosną szowinistyczne, niemające nic wspólnego ze sportem nastroje. Demonstrować zaczynają je wasi sąsiedzi. Ktoś zamierza się butelką czy kamieniem... Przytrzymać takiego jegomościa żelaznym chwytem za rękę, a jeśli nie pomaga, odprowadzi go grzecznie ze stadionu. Niech wie, że kulturysta stoi na straży porządku na widowni sportowej, że drogie jest mu czyste imię sportu.

Są tysiące okoliczności i istnieją tysiące sposobów reagowania w ramach "POGOTOWIA SIŁY". Może nie dziś, nie jutro, ale po jakimś czasie przekonają się ludzie, że mięśnie służą nie tylko na pokaż. I nie tylko nam samym. Że i siłę i sprawność oddamy na usługi naszemu sportowi, naszemu społeczeństwu.

(Publikacja za zgodą mecenasa Antoniego Zakrzewskiego.Dotyczy całokształtu twórczości Stanisława Zakrzewskiego).
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
 Wladimir Dubinin, 1975 r.
Wladimir Dubinin, 1975 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE