Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6787986
osób.
Oni są z nami:
Steve Reeves - legenda kulturystyki. Autor: Henryk Jasiak

(Steve Reeves w filmie "Herkules", rys. z "Jugoslovenski casopism" 1975 r.)


Był pierwszym kulturystą, który zrobił wielką karierę w filmie dzięki swej posągowej budowie. Steve Reeves, niezwykle przystojny mężczyzna, idol milionów młodych ludzi na całym świecie, dzięki któremu sami podjęli ćwiczeni na sylwetkę. Był niewątpliwie najwybitniejszym zawodnikiem w pierwszych latach po II wojnie, kiedy kulturystyka dopiero raczkowała, zdobywała entuzjastów. Nawet dzisiaj, w porównaniu z najlepszymi kulturystami, Steve nie byłby bez szans.

Steve Reeves urodził się 21 stycznia 1926 roku na farmie swego ojca w stanie Montana. Już jako półroczny niemowlak został uznany za najładniejsze dziecko w hrabstwie, mając 6 lat wygrał konkurs poezji. W wieku 10 lat, już po stracie ojca, przeniósł się z matką do Oakland w Kalifornii. Jako 15-latek, wprawdzie wysoki i proporcjonalnie zbudowany, wcale nie zapowiadał się na przyszłego Herkulesa, często przegrywał w walkach ze swoimi rówieśnikami. To spowodowało, że zaczął uczęszczać na zajęcia kulturystyczne w swoim college, a później do znanego ośrodka Eda Yarricka. Ten doświadczony trener, widząc znakomitą konstrukcję fizyczną i predyspozycję młodego adepta kulturystyki, zachęcał go do treningu i wypróbowania nowych metod treningowych. W rezultacie Steve Reeves czynił szybkie postępy, już jako 18-latek był znakomicie umięśniony.

Jednak w 1944 roku, po ukończeniu szkoły średniej, zgłosił się do armii i został wysłany na Filipiny. Za udział w walkach z Japończykami otrzymał kilka odznaczeń bojowych, ale później zachorował na malarię i został wysłany na rekonwalescencję do Japonii. Tam, po wyzdrowieniu, znów podjął treningi kulturystyczne.

W listopadzie 1946 roku Reeves został zwolniony z wojska i wraca do USA, do Kalifornii. Znów ćwiczy w studio Yarricka i w roku 1947 staje do pierwszych konkursów. Wygrywa kolejno zawody Mr Pacific Coast i Mr Western America. Te sukcesy otwierają mu drogę do konkursu Mr America, który rozgrywany był wówczas w Chicago. Jego start w tym konkursie był prawdziwą rewelacją. To był początek wielkich konkursów na najlepiej zbudowanych i umięśnionych ludzi, kulturystyka miała jeszcze wówczas wielu krytyków. Występ Steve Reevesa stanowił jednak prawdziwe objawienie. Wysoki, przystojny, posągowo zbudowany 21 letni młodzieniec wzbudził zachwyt nie tylko znawców kulturystyki. Steve miał idealną budowę: szerokie bary, piękne sklepiona klatka piersiowa, wąskie biodra, wysmukła talia i długie nogi. Zdobył tytuł Mr America, a jego zdjęcia znalazły się we wszystkich największych , magazynach, nie tylko kulturystycznych.

Zrobił wówczas dla popularyzacji kulturystyki więcej niż cała armia działaczy i trenerów. Reeves, gdy zdobywał w roku 1947 tytuł Mr America, mierzył 186 cm, obwód jego szyi, bicepsów i łydek wynosił po 47 cm, klatki 136 cm, talii 74 cm. Wymiary idealne.
Kulturystyka w owym czasie była typowo amatorska, nie było tak wysokich nagród jak obecnie, zarobków za reklamę itd. Steve Reeves występował więc na licznych pokazach, w radio ze znanymi gwiazdami. W roku 1948 stanął do pierwszego konkursu Mr Universem, ( federacji NABBA – przypis jw.) który odbył się w Londynie. Był ogólnym faworytem , ale sędziowie przyznali I miejsce Johnowi Grimkowi, głównie za jego wielkie zasługi dla propagowania kulturystyki, ogólnej sprawności. Kończył on już zresztą swoją karierę sportową i tytuł Mr Universum był jej ukoronowaniem. Tydzień później na konkursie w Paryżu Reeves zrobił jednak prawdziwą furorę i został uznany za najpiękniejszego atletę świata. Przez następne lata starał się zrobić karierę w filmie. Pracował jako propagandysta w American Health Studio. Wprawdzie sławny reżyser z Hollywood Cecil de Mille obiecał mu rolę w filmie „Samson i Dalilia” ale nic z tego nie wyszło. W międzyczasie w roku 1950, po miesięcznym okresie przygotowań, zdobył bezapelacyjnie tytuł Mr Universe (NABBA). I na tym praktycznie zakończył karierę sportową, aczkolwiek mógł odnosić sukcesy na konkursach jeszcze przez wiele lat. Zaczął natomiast piąć się w górę w filmie.

W roku 1953 zagrał małą rolę w filmie „Athena” wraz ze znaną gwiazdą Debie Reynolds i uzyskał popularność. Wreszcie oferta życia przyszła z Włoch: znany producent Pietro Francisci od lat poszukiwał odtwórcy głównej roli do filmu „Herkules”i jego wybór padł właśnie na Reevesa. Film, w którym odpowiednio wyeksponowano piękną sylwetkę tego współczesnego Herkulesa, cieszył się rekordową popularnością w Europie i Ameryce. Po tym przyszły główne role w następnych filmach, takich jak „Herkules wyzwolony”, „Ostatnie dni Pompei”, „Biały Wojownik”, „Goliat i barbarzyńcy” i wiele innych. Steve Reeves w roku 1959 plasował się na I miejscu listy najlepiej zarabiających aktorów na świecie przed takimi gwiazdami kina, jak John Wayne i Rock Hudson. Później ciężka kontuzja barku uniemożliwiła mu na jakiś czas trenowanie i występy toteż zajął się on pisaniem scenariuszy, kooprodukcją filmów. Swój ostatni film nakręcił w roku 1969, była to „Długa podróż z piekła”.

Dzisiaj wraz z żonę Aline, mieszka w pięknej posiadłości w Kalifornii, w której jest oczywiście luksusowo wyposażona sala do ćwiczeń. W wieku 58 lat ma nadal wspaniałą sylwetkę, waży około 94 kg. Systematycznie uprawia bieganie dla zdrowia z obciążeniem, jego książka na temat metody kondycyjnej jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych.

Steve Reeves zawsze uchodził nie tylko za najładniej zbudowanego mężczyznę na świecie, ale również prawdziwego dżentelmena. Wówczas, kiedy uprawiał on kulturystykę i startował w zawodach, był bezkonkurencyjny. Jednak nie próbował w tej dziedzinie tak wspaniale spopularyzowanej i dającej ogromne możliwości najlepszym, nic więcej osiągnąć. Stąd poświęcenie się karierze artystycznej, o której zresztą zawsze marzył.
Wydaje się, że dzisiaj Steve Reeves, ze swoimi fenomenalnymi warunkami fizycznymi i genetycznymi, byłby kulturystą-ideałem. Tak jak był zresztą w latach pięćdziesiątych dla milionów ludzi na świecie i za jakiego uchodzi w oczach wielu fachowców dzisiaj.

Steve Reeves to prawdziwa legenda kulturystyki, człowieka sukcesu, który swoją sylwetką i postawą ogromnie przyczynił się do spopularyzowania i rozwoju kulturystyki na świecie.

Autor: Henryk Jasiak
(„SSP”- 1984 r.).
Przygotował Mariusz Zborowski, 2 kwietnia 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Ogólnopolskie zawody w Słupsku, 2008 r.
Ogólnopolskie zawody w Słupsku, 2008 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE