Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044472
osób.
Oni s± z nami:
Aby mieæ g³owê na karku. Ulubione æw. mistrzów, cz X. Aut.: Marcin Matczak


Kark jak u tura,ale czy to nie przesada?

Ulubione æwiczenia mistrzów lat 50. i 60.- cz. X (ostatnia).

Rozwijamy nasze miê¶nie po to by przez ca³e ¿ycie Nam s³u¿y³y sprawno¶ci± i si³±. Jednak to nie one s± dla Nas najwa¿niejsze, bo nimi kieruje przecie¿ g³owa. My¶l±c nad wieloma problemami w ¿yciu nie zdajemy sobie sprawy ile wykonujemy ruchów g³ow±. Przytakujemy, przeczymy, rozgl±damy siê na boki i w ty³, krêcimy g³ow± we wszystkie strony. Odpowiadaj± za to miê¶nie karku – które gdy s± silne i sprawne - nie zawiod± Nas nigdy.

Miê¶nie karku powinny byæ æwiczone jak najczê¶ciej. Do æwiczeñ mo¿na u¿ywaæ wy³±cznie oporu stawianego przez w³asne d³onie. Nie nale¿y za¶ u¿ywaæ du¿ych ciê¿arów, które s± niebezpieczne dla zdrowia (³atwo o kontuzjê), a nawet ¿ycia. Kontuzje karku leczy siê przez wiele miesiêcy. Z³amania i skrêcenia karku koñcz± siê parali¿em poni¿ej g³owy, a wiêc na wózku inwalidzkim lub le¿eniem w ³ó¿ku i oddychaniu przy pomocy respiratora. Dochodzi do tego w wyniku uszkodzenia rdzenia krêgowego w krêgos³upie szyjnym. Jego przerwanie za¶ koñczy siê ¶mierci± i to natychmiastow±, bez mo¿liwo¶ci po¿egnania siê z tym ¶wiatem!

W obu przypadkach procesy to nieodwracalne. Lecz naszym zadaniem nie jest straszenie Czytelnika, tylko ostrze¿enie przed konsekwencjami wynikaj±cymi z nag³ych wypadków np. podczas wywrotki na nartach, skoków „na g³ówkê”, czy powa¿nej kolizji drogowej w samochodzie. Krêgos³up szyjny chroniony jest przez miê¶nie. Im silniejsze – tym ta ochrona wiêksza.
Zatem – do dzie³a, miê¶nie karku æwiczymy razem z Pierre Brunet -kanadyjskim kulturyst± naturalnym.

Pierre , mistrz Kanady w kulturystyce, stosowa³ najchêtniej nastêpuj±ce æwiczenia:

1.W le¿eniu bokiem na ³aweczce sk³ony i kr±¿enia g³ow± z obci±¿eniem.
Sk³ony g³owy wykonuje w p³aszczy¼nie czo³owej. Po 6 powtórzeniach przesuwa opaskê i odwraca siê na drugi bok. Po obustronnej serii ruchów przechodzi do kr±¿enia g³ow± z l¿ejszym obci±¿eniem (6 razy rozpoczynaj±c ruch w lewo i tyle¿ razy w prawo). Kr±¿enia wykonuje w tempie umiarkowanym.

2.Wyciskanie sztangi w pó³mostku.
Ciê¿ar cia³a roz³o¿ony równomiernie. Wyciskanie sztangi powtarza 6 – 8 razy szybko, po czym oddaje sztangê wspó³æwicz±cemu, a sam, powstawszy, wykonuje kilka rozlu¼niaj±cych sk³onów g³owy w przód i w ty³.

Te dwa æwiczenia tworz± seriê kombinowan±. Po krótkim odpoczynku powtarza siê j± jeszcze dwa razy.

¬ród³o: Stanis³aw Zakrzewski – „Si³a, sprawno¶æ, piêkno”, autor: Stanis³aw Zakrzewski. Wyd. I, 1963


Tym artyku³em zamykamy nasz cykl „Ulubione æwiczenia”. Jednocze¶nie za kilka dni inaugurujemy now± seriê artyku³ów pt. „Stanis³aw Zakrzewski poleca”, w której zaprezentujemy Jego pe³en repertuar æwiczeñ na ka¿d± grupê miê¶niow±.
Autor: Marcin Matczak,17 kwietnia 2009 r.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 Grzegorz i Agnieszka Kluk, 2008 r.
Grzegorz i Agnieszka Kluk, 2008 r.
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE