|
Odwiedzi³o nas: 11000470 osób. |
|
|
Szko³a treningowa dla wysportowanych zuchów. Autor: Marcin Matczak |

(Na zdjêciu Tommy Kono. M¦ w podnoszeniu ciêzarów w latach 1953-1955 oraz 1957-1959 /waga 75 i 82 kg/. W kulturystyce 3 razy Mister Universum, w tym w Warszawia w 1959 r., fot. z "S&H"z 1952 r.).
Nie ka¿dy kulturysta mo¿e zostaæ ciê¿arowcem. Ci wyczynowo rozwijaj±cy swoje miêsnie nie maj± ¿adnych szans. Decyduj± o tym okre¶lone cechy fizyczne tzw. sprawno¶æ motoryczna ( si³a, szybko¶æ, wytrzyma³o¶æ, zrêczno¶æ, zwinno¶æ, skoczno¶æ). Przykurczone miê¶nie i ¶ciêgna oraz ograniczona ruchomo¶æ w stawach dyskwalifikuje kandydata na ciê¿arowca. Chc±cym podj±æ siê trening w dyscyplinie podnoszenia ciê¿arów. Odradzamy æwiczenie samopas. Mo¿na podj±æ taki trening tylko pod okiem wykwalifikowanego instruktora lub trenera, który stwierdzi, czy dana osoba mo¿e ten sport uprawiaæ. Wcze¶niej jednak trzeba podaæ siê obowi±zkowemu, szczegó³owemu badaniu lekarskiemu.
O ile uprawianie kulturystyki rekreacyjnej nie stawia, a¿ tak rygorystycznych wymogów, o tyle podnoszenie ciê¿arów to sport jedynie dla wybranych! Bob Hoffman multimilioner, dziennikarz, by³y ciê¿arowiec, wspó³twórca wspó³czesnej kulturystyki, konkurent klanu Weiderów i trener wybitnych ciê¿arowców z Tommy Kono na czele opracowa³ system rozwoju miê¶ni, który cieszy³ siê du¿± popularno¶ci± na prze³omie lat 50. i 60.
Ten system jest przedstawiony w artyku³u w dziale „Trening” pt. „Szko³a Boba Hoffmana – szko³a przygotowania sportowego” autorstwa Stanis³awa Zakrzewskiego, umieszczonym w dziale „TRENING”.
Stosuj±cymi zalecane przez niego æwiczenia byli nie tylko ciê¿arowcy, ale i przedstawiciele innych dyscyplin sportu. Tak¿e i rekreacyjnie trenuj±cy mog± tê metodê wypróbowaæ. Z jednym wyj±tkiem. Tê metodê mog± stosowaæ tylko dobrze przygotowani æwiczeniami ogólnorozwojowymi. Wymaga ona zwinno¶ci i sprawno¶ci oraz chocia¿by czê¶ciowej gibko¶ci w stawach. Konieczny silny grzbiet, który w wielu æwiczeniach nale¿y utrzymywaæ w pozycji pionowej. Nie jest to, zatem metoda dla „cha³upników”, co dziwne równie¿ nie nadaje siê ona dla „ na³ogowych zjadaczy piersi z ry¿em i od¿ywek”, gdy¿ oni zbyt ociê¿ali, na ogó³ o ma³ej sprawno¶ci fizycznej.
Byæ mo¿e wielu zapragnie z tej metody skorzystaæ, koniecznie jednak nale¿y przestrzec o tym, by na samym pocz±tku nie u¿ywaæ du¿ych ciê¿arów. One rosn± w miarê wytrenowania, a pocz±tkuj±cy u¿ywaj± jedynie gryfu, a pó¼niej bardzo lekkiej sztangi. Jak siê pó¼niej oka¿e wykonanie æwiczeñ zalecanych przez Boba Hoffmana nie nale¿y do „³atwostek”.
Jego zastosowania przez, s³abo do¶wiadczonych „pakerów” gdy¿ mo¿e doprowadziæ do kontuzji”. Polecê lekturê wymienionego artyku³u i jednocze¶nie informujê, ¿e niebawem przedstawimy artyku³ o Bobie Hoffmanie twórcy ¶wiatowej kulturystyki, napisany przez Miros³awa G³ogowskiego i Jana W³odarka.
Autor: Marcin Matczak, 4 kwietnia 2009 r.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|