Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6840900
osób.
Oni są z nami:
5 maja 1907 roku urodził się Stanisław Zakrzewski. Autor:Jan Włodarek

Stanisław Zakrzewski w 1962 r., fot.Zbigniew Biedrzycki

Stanisław Zakrzewski - człowiek, któremu zawdzięczamy, że kulturystykę wprowadził do Polski i przyczynił się do jej rozwoju oraz popularności, jest tylko w pamięci nielicznych. Wspominają Go również byli zawodnicy a obecnie organizatorzy i trenerzy z Rosji, Estonii, Litwy, nie mogą zrozumieć, że w Polsce kierujący Polskim Związkiem Kulturystyki oraz redakcjami kulturystycznych kolorowych pism nie pamiętają o Twórcy Kulturystyki. On to w tych krajach w latach 60 XX w. zainspirował powstanie kulturystyki.

To właśnie Stanisław Zakrzewski, w czasie pobytu w Polsce w połowie lat pięćdziesiątych Boba Hoffmana z grupą amerykańskich ciężarowców, wśród których byli znani kulturyści, zainteresował się kulturystyką. Po kilku latach ona zadomowiła się w naszym kraju. Stała się masową formą kultury fizycznej chętnie uprawianą przez młodzież, także z sąsiednich krajów.

Patronować kulturystyce od razu zaczęło czasopismo „Sport dla Wszystkich”, którego redaktorem naczelnym był – Stanisław Zakrzewski. Zaczął On lansować inną formę niż kulturystyka w Ameryce. Stworzył polski model kulturystyki, charakteryzujący się wszechstronnością ćwiczeń, usportowieniem zawodów poprzez włączenie do nich konkurencji siłowych i sprawnościowych. Można powiedzieć, że stała się kulturystyką klasyczną, opartą na wzorach antycznych (rozum, siła, sprawności, zdrowie) wspieraną m.in. przez Boba Hoffmana – organizatora światowego sportu.

Zainteresowała się nią młodzież, o czym świadczy ilość osób ćwiczących w owych czasach. Powstały masowo nowe sekcje kulturystyczne przy „Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej”, „Ludowych Zespołach Sportowych”, klubach, wojsku, uczelniach, a także młodzież ćwiczyła samodzielnie w mieszkaniach, piwnicach, komórkach itp. Na czele ich wszystkich stanął Stanisław Zakrzewski kierując społecznie tym nowym dynamicznym kierunkiem kultury fizycznej.

Uczył On, jak organizować zawody, a w swoich licznych publikacjach (artykuły, książki) instruował nie tylko, jak ćwiczyć siłowo - pisał: „bądź równie sprawnym, jak i silnym”. Nakłaniał do ćwiczeń w terenie, zwracał uwagę na ćwiczenia zwinności w treningu kulturystycznym, ucząc np. przewrotów, salt, stania na rękach. Zachęcał do uprawiania podnoszenia ciężarów, a zainteresowanych uprawianiem karate i judo, podawał sposoby obrony przed atakiem.

W swoich publikacjach przedstawiał zagadnienia sobie bliskie i znane. Jego niepowtarzalne ujęcie kulturystyki: jasne i przejrzyste, odbiega od dzisiejszych schematów w czasopismach kulturystycznych - jest zrozumiałe przez współczesną młodzież. Podstawą tego była wszechstronna wiedza sportowa, psychologiczna, pedagogiczna i społeczna. Czy dziś ktoś pisze o konieczności kształtowania silnej woli, rozwijaniu charakteru, który pozwala pokonywać trudności w sporcie i w życiu?

A kto ze współczesnych naszych animatorów kulturystyki, nakłania ćwiczących, aby obok rozwijania mięśni rozwijali swoją kulturę ogólną, czerpiąc z dobór kultury oraz kontaktów z ludźmi wszystko to, co jest najlepsze. Stanisław Zakrzewski słusznie uważał, że kulturystyka również powinna pozytywnie wzbogacać osobowość młodego człowieka.

Nie ma potrzeby oczekiwać na odpowiedź. Obecnie młodzież ćwicząca kulturystykę sama musi uczyć się pracy nad sobą, korzystając m.in. z wzorca reklam typu: „łykaj to będziesz wielki”. Odrzucą lub zaakceptują?

Stanisław Zakrzewski, który stworzył Polską kulturystkę zmarł w 1972 roku. O Jego trwałych osiągnięciach od wielu lat nie pamiętają, albo też udają, współcześnie rządzący polską kulturystyką oraz wydawcy kolorowych czasopism dla kulturystów! Czy tylko dlatego, że oni nigdy nie powinni osiągnąć swoich stanowisk?
Autor: Jan Włodarek
, 5 maja 2009 r.

Więcej o Stanisławie Zakrzewskim znajdziecie w artykule pt. „Stanisław Zakrzewski - Twórca Polskiej Kulturystyki”. Jest w dziale „Jan Włodarek”.

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Gość z Ostrołeki, 1991 r.
Gość z Ostrołeki, 1991 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE