Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9155709
osób.
Oni są z nami:
"Sport dla Wszystkich", maj 1962 r. Autor: Jan Włodarek

HISTORIA KULTURYSTYKI

„SdW” był wydawany już co dwa tygodnie. W maju zawsze odbywał się międzynarodowy Wyścig Pokoju, więc na okładce akcent o tej imprezie ,a nizej duże zdjęcie legendarnych kulturystów: Georga Eifermana i Steve Reevesa.

Wewnątrz wydania same interesujące artykuły. Stanisław Zakrzewski przekonuje, że doświadczenia kulturystów (naturalnych - przyp. JWIP.PL) uczą, że ćwiczenia uprawiane indywidualnie w domu mogą się stać pasją człowieka i mogą przynieść duże korzyści. Udziela też porad jak ćwiczyć mięśnie brzucha oraz pozować estetycznie.
Augustyn Dziedzic znany trener ciężarowców uczy techniki podnoszenia ciężarów, a Henryk Jasiak przedstawia ówczesne gwiazdy naszego sportu: Jerzego Kaczkowskiego - rekordzistę w wyciskaniu sztangi. (leżąc -160 kg, stojąc -150 kg, a jego waga ciała 82 kg). Opisał także trening ze sztangą, wykonywany przez Alfreda Sosgórnika (miotacz) i Lucjana Sosnowskiego (zapaśnik).

Są też inne interesujące artykuły, np. „Ćwiczenia na plaży”, „Nauka pływania” „Biografia Teodora Sztekkera – znakomitego zapaśnika”, z lat międzywojennych.

Z lektury tego archiwalnego numeru, jak z pozostałych redagowanych przez Stanisława Zakrzewskiego w latach 1957 – 1965, wyłania się przejrzysty obraz ówczesnej kulturystyki, przeznaczonej nie tylko dla młodzieży. Była ona pełna optymizmu, prawdziwie opisana i dziś po wielu latach nie odbiera się jej, jako egzotycznej formy kultury fizycznej. Jest to obraz historyczny, ale jakże wówczas zdrowej kulturystyki, wręcz klasycznej, naturalnej, którą kierował wielki pasjonat ćwiczeń siłowych, jednocześnie profesjonalny dziennikarz, świetlana postać w historii polskiego sportu.

My Go czcimy i wspominamy, za to, czego dokonał dla naszego sportu. Z goryczą jednak dostrzegamy, że od wielu lat naczelni redaktorzy kolorowych pisemek dla kulturystów, a szczególnie „Kulturystyki i Fitness”, „Kulturystyka i fitness. Sport dla wszystkich” (tytuł w części zaczerpnięty z nazwy legendarnego czasopisma kierowanego przez St. Zakrzewskiego – ironia losu!!), nie raczą wspominać o „Twórcy Polskiej Kulturystyki”.
Można to nazwać absolutnym świństwem i powiedzieć opamiętajcie się !

Na rynku jest jeszcze pisemko - edycja „MD” kopiująca dla zysku to, co dla mięśniaków napisano w USA, więc zrozumiale jest, ze historia polskiej kulturystyki jest tej redakcji obojętna i nie znana.
Autor: Jan Włodarek
, 26 kwietnia 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Kowno, 1970 r.
Kowno, 1970 r.
SŁAWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE