Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10085115
osób.
Oni są z nami:
Jak zdobyć siłę? Autor:Jan Włodarek

Zagadnienia rozwoju siły nie są obecnie modne w środowisku kulturystów. Liczy się tylko „robienie masy mięśniowej” i to zawsze dużej! I z tego powodu metodyka ćwiczeń rozwijających siłę ćwiczącego sporadycznie gości na łamach naszych kulturystycznych czasopism.
Między innymi dlatego przedstawiamy bardzo ciekawy artykuł z cyklu „Jak zrobić siłę”, pt. „Metoda ćwiczeń ekscentrycznych” napisany przez nieżyjących już znanych trenerów: Augustyna Dziedzica (znakomity trener podnoszenia ciężarów) oraz Henryka Jasiaka (trener kulturystów, dziennikarz sportowy).

Wprowadzając ten artykuł na JWIP.PL należy jednak poprzedzić go podręcznikowymi informacji, zaczynając od definicji siły mięśniowej a zakończyć określeniem charakteru pracy mięśni (wg rodzaju skurczu mięśniowego).
Definicja siły mięśniowej jest prosta, gdyż ona odnosi się do wartości sumy momentów sil zginaczy i prostowników kończyn dolnych, górnych i tułowia mierzonych w warunkach statycznych.
U człowieka trudno jest zmierzyć bezpośrednio moment siły pojedynczego mięśnia, więc mierzy się siłę całych zespołów mięśniowych. Wartość siły zależy między innymi od długości mięśnia, czyli jego skurczu.

Przechodząc do sedna należy przypomnieć, że są dwa rodzaje pracy mięśnia: dynamiczna i statyczna. Praca dynamiczna występuje wtedy, gdy wykonujemy ruch wywołany naszymi mięśniami ( np. przy dźwiganiu ciężaru, pływaniu, bieganiu). Metody treningowe mogą być różne, ze względu na to, że w pracy dynamicznej mamy dwa aspekty skurczów mięśnia a) aktywne pokonywanie oporu ( np. dźwiganie ciężaru) oraz b) pasywne pokonywanie oporu, co nazywane jest amortyzowaniem ruchu (np. schodzenie po schodach) lub częściej pracą ustępującego mięśnia.

I teraz najważniejsze:, „Jeżeli w pracy dynamicznej przyczepy mięśnia zbliżają się do siebie, mówimy o skurczu koncentrycznym. Pracę ustępującą mięśnia charakteryzuje tak zwany skurcz ekscentryczny, tzn. miesień w skurczu zwiększa równocześnie swoją długość- przyczepy mięsni oddalają się” (
zob. „Trening siły mięśniowej” aut. Tadeusz Witczak, Henryk Sozański).

Przedstawiany artykuł został napisany w 1961 roku i odnosi się do metody treningowej wykorzystującej skurcze ekscentryczne. Metoda ta, jest ciągle na czasie, przez niektórych współczesnych ekspertów metodyki treningu siłowego, określona, „nowoczesną”! Mozna powiedzieć, że jest ponadczasowa i może być wykorzystywana również przez kulturystów naturalnych, efektywnie zwiększa siłę mięśniową.

Ciekawe potwierdzenie tego jest we fragmencie artykułu: „O tym, że praca ta jest bardziej intensywna od pracy dynamicznej (koncentrycznej), można się przekonać stając na zwykłej wadze i wykonując szybki przysiad. W momencie schodzenia, w dól do przysiadu, wskazówka wagi odchyli się w lewo, a więc wskaże pozornie mniejszą wagę. Natomiast w momencie zatrzymania ruchu, waga gwałtownie wzrośnie i wykaże wartość większą niż w rzeczywistości.
Co jest tego przyczyną?

Jan Włodarek, 13 maja 2009 r.

„Cały artykuł jest w dziale ”TRENING”
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Upalne lato. Sopot -1968
Upalne lato. Sopot -1968
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE