Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9155722
osób.
Oni są z nami:
O kulturystyce powiedzieli...

Peter Stach, jeden z najlepszych w Europie w latach 70.

Historia kulturystyki

W latach 60. „armia” dowodzona przez Stanisława Zakrzewskiego stała się znaczną w krajowej kulturze fizycznej. Musiała, jednak pozyskiwać zwolenników, osoby wpływowe w sporcie. Ich publiczne wypowiedzi o kulturystyce na ogół ułatwiały Stanisławowi Zakrzewskiemu, budowanie polskiego modelu kulturystyki.
Dla tych lubiących przeprowadzania analogi między dawnymi a nowymi laty w naszej kulturystyce, przedstawiamy bardzo interesującą wizję Stanisława Nowosielskiego – ówczesny przewodniczący Stołecznego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki ( inaczej, szef warszawskiego sportu – przyp. jw.). W zakresie masowości kulturystki oraz ilości ośrodków, przepowiednia spełniła się w pełni.
JWIP.PL, 24 marca 2009 r.

Jaki jest Pana pogląd na rolę kulturystyki, jako jednej z form wychowania fizycznego?
Zainteresowanie kulturystka, szczególnie w kręgach młodzieży, jest faktem. Z tym faktem trzeba się liczyć. Toteż sądzę, że cały wysiłek powinien być skierowany na wypracowanie odpowiednich form dla kulturystyki, form dostosowanych dostosowywanych do naszego profilu kultury fizycznej. Kulturystyka – w moim pojęciu - powinna operować bardziej różnorodnymi elementami niż do tej pory. Zaprawa lekkoatletyczna, przysłowiowy „łyk świerzego powietrza” powinny być włączone do każdych zajęć. Wpłynie to na pewno korzystnie na sprawność ćwiczących, ich zdrowie i samopoczucie. Program taki powinien być zrealizowany przed wszystkim w już istniejących ośrodkach. Usytuowanie ośrodków kulturystycznych w każdej dzielnicy oraz przy większych obiektach sportowych w Warszawie ( jest ich 12) – uważam za konieczne. Aby kulturystyka stała się ruchem masowym, należy w większym stopniu spopularyzować ją na uczelniach, w domach akademickich, latem na plażach i przystaniach.

Jak Pana zdaniem, przedstawia się sprawa zawodów kulturystycznych. Czy powinny być przeprowadzane i w jakiej formie?
Uważam, że sprawdziany okresowe czy zawody są dla ćwiczących w ośrodkach pożądane. Nie powinny one jednak uwypuklać głownie roli sylwetki i mięśni, ale kłaść nacisk na ogólną sprawność. Dwa trzy sprawdziany w roku, obejmujące obok prób siłowych i pozowania również np. bieg na 100 m czy skok w dal – byłyby dobrym bodźcem dla ćwiczących.
Urządzanie ogólnopolskich mistrzostw i uzurpowanie sobie prawa do kierowania kulturystyką w Polsce przez warszawski ośrodek „Herkules” uważam za niewłaściwe. Ośrodek ten, jak i inne, powinien ograniczać swoją działalność głownie do swojej dzielnicy i miasta. Niech koordynacja ogólna leży raczej w rekach Komisji Kulturystyki przy PZPCiK.
Rozmawiał: Henryk Jasiak
, „Sport dla Wszystkich”, luty 1964 r., przygotował : Ignacy, maj 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Rywalizacja, Słupsk - 2008
Rywalizacja, Słupsk - 2008
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE