Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9176495
osób.
Oni są z nami:
Stosujemy bieganie (2). Najtrudniejsze są początki

Na zdjęciu : Frank Zane

Dla kulturystów naturalnych

Moje osobiste doświadczenie zarówno lekarza, jak i osoby od wielu lat trenującej, pozwala na sformułowanie zasad, które ułatwiają wdrożenie się do treningu biegowego, jako formy treningu dla dorosłych. W okresie początkowym proponowane zasady związane z czynnościami przygotowawczymi są następujące:

- przekonanie się o celowości większej aktywności ruchowej, a tym samym poprawy sprawności fizycznej, psychicznej, a także umysłowej. Trening nie może być z konieczności akceptowanym obowiązkiem, powinien być przyjemnością,

- uzyskania opinii lekarza, czy nie ma istotnych przeciwskażań do średnio intensywnych wysiłków fizycznych oraz ustalenia zakresu ewentualnych ograniczeń treningu, wynikających ze stanu zdrowia,

- nabycie ubioru do treningu – najważniejszą jego częścią są wygodne buty, 1 - 1, 5 numeru większe od nogi. Powinny one mieć chropowatą podeszwę i wkładkę podtrzymującą sklepienie stopy, usztywniony i stabilizujący okolicę pięty tył buta oraz miękki, uformowany napiętek ( w sklepach mamy duży wybór dobrych butów do biegania- przyp. red.).

Wdrażanie do treningu zdrowotnego należy rozpocząć od sprawdzenia swojej tolerancji wysiłkowej podczas marszu o zmiennej intensywności. Uważa się, że wysiłek podczas marszu o zmiennej intensywności. Uważa się, że wysiłek jest bezpieczny, jeżeli w czasie jego trwania, lub po jego zakończeniu, nie występują dotkliwe bóle w klatce piersiowej, znaczna duszność, omdlenie, nudności lub wymioty, zaburzenia koordynacji ruchu ( zataczanie się), a częstość tętna ( mierzone przez przyłożenie opuszków palców do tętnicy skroniowej lub promieniowej) w trzy minuty po ukończeniu intensywnej części marszu wynosi poniżej 120 uderzeń na minutę.

Ważnym wskaźnikiem dobrej tolerancji treningu jest łatwe zasypianie w nocy, nieprzerywany sen – trwający 7-8 godzin – oraz budzenie się bez objawów ogólnego zmęczenia. Miejscowe bóle mięśniowe mogą utrzymywać się do 48 godzin.

- wyznaczanie jednej, lub nawet kilku tras marszowo-biegowych na podłożu miękkim, osłoniętym od wiatru, najlepiej w lesie lub parku. Przez wyznaczenie trasy rozumie się jej wymierzone krokami lub licznikiem rowerowym. Odcinki o twardej asfaltowej nawierzchni powinny być ograniczone dominimum, a najlepiej żeby ich nie było.

- rozpoczęcie codziennych marszów na tej trasie, rejestrowane w pamięci, a następnie zapisywanie czasu podczas każdego treningu. Chodzi tu o nauczanie się i przyzwyczajanie do określania czasu po przebyciu odcinków 1- kilometrowych z dokładnością do 10 s. Np. 1 km – 12 minut 30 s, 2 km – 25 min. 20 s, 3 km – 38 min. Jeżeli po 2-3 tygodniach zaprawy marszowej, wykonywanej 6-7 razy w tygodniu, jesteśmy w stanie przebyć trasę 5 km w czasie 75 minut ( 1km – 15 minut) można rozpocząć bieganie – truchtanie.
Autor: Henryk Kuński

W części 3 tego artykułu będzie o „cyklu w bieganiu”.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Weteran Paweł Przedlacki, 2009 r.
Weteran Paweł Przedlacki, 2009 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE