Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10748658
osób.
Oni są z nami:
Mięśnie skośne brzucha. Autor: Henryk Jasiak (1936 - 2008)

Niewielu ćwiczących zadaje sobie sprawę z tego, że dobrze umięśniony brzuch i szczupła talia to jeden z ważniejszych elementów postawy ciała, swoisty łącznik między tułowiem i nogami, które decydują o proporcjach. Większość ćwiczeń na mięśnie brzucha i tali to różne odmiany skłonów tułowia i unoszenia nóg, a także przysiady. Jeśli chodzi o mięśnie skośne brzucha, a więc talię – to przede wszystkim skręty i skłony tułowia w bok.

W praktyce treningowej główny nacisk kładzie się zwykle na mięśnie proste brzucha, mniejszy na skośne. Aby brzuch uniwersalnie ukształtować i wyrzeźbić, obie grupy mięśniowe trzeba traktować jednakowo. Jest to ważne nie tylko w kulturystyce, ale i w większości dyscyplin sportu.

Ponieważ ćwiczenia mięśni prostych brzucha są ogólnie znane ( skłony tułowia w przód i unoszenie nóg w leżeniu tyłem), spróbujmy przedstawić standardowe ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha.
Oto one:

Skłony boczne tułowia ze sztangielkami trzymanymi na wyprostowanych w dól ramionach. Skłony powinny być dość głębokie, w dolnej pozycji wytrzymujemy 2-3 sekundy, średnio 10-15 powtórzeń w serii. Kształtują one nie tylko mięśnie skośne brzucha, ale częściowo również proste i dolnej części grzbietu.
Skręty tułowia w siadzie na ławce z obciążeniem na klatce piersiowej lub karku.
W zwisie na drążku unoszenie nóg do poziomu, a następnie skręty nóg i bioder w prawo i lewo, liczba powtórzeń od 10 do 20 w serii.
W leżeniu bokiem z dłońmi splecionymi na karku równocześnie unoszenie nóg i tułowia w górę - zaangażowanych jest dużo mięśni, znakomicie wyszczupla brzuch i talię. Ruch w górze staramy się zatrzymać na 2-3 sekundy, liczba powtórzeń w serii od 15 do 30.
W pozycji klęczącej przy drążku wyciągu bloczkowego. Trzymając go oburącz wykonujemy głęboki skłon tułowia w przód z jednoczesnym skrętem tułowia raz w prawo, raz w lewo. W końcowej fazie ruchu zatrzymanie n a3 sekundy.

Każde z tych ćwiczeń wykonywać w dość wolnym tempie z pełnym napięciem mięśni.
Od początku do końca ćwiczenia mięśnie powinny być stale maksymalnie napięte.
Dążyć do utrzymania się w maksymalnym skurczu, w końcowej fazie ruchu przez 2-3 sekundy.
Nie powinno się wykonywać żadnych gwałtownych ruchów dynamicznych.
Program treningowy na okres 4-6 tygodni powinien zawierać tylko 3 dowolnie wybrane ćwiczenia z wyżej podanych, należy je wykonywać przemiennie.
Autor: Henryk Jasiak, 1984 r.

Od JWIP.PL.
Autor w dalszej części tego artykułu omawia metodę tzw. aerobiczną 6-tkę Weidera, Dziś ją uważa się za bardzo nowoczesną i skuteczną, ale nikt nie podaje, że ona ma już ponad 25 lat! Jest to kolejny przykład ”czarowania”, które w tym przypadku potwierdza, że to co „stare”, to wieczne, gdyż bardzo skuteczne! 12 czerwca 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Warszawskie lotnisko, 2009 r.
Warszawskie lotnisko, 2009 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE