Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10184692
osób.
Oni są z nami:
Harold Poole - Tytan światowej kulturystyki. Opr. Mariusz Liwowski

Kulturystyka to powszechna forma kultury fizycznej, w której poprzez wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń i zachowanie zbilansowanej diety, rozwija i kształtuje się mięśnie oraz siłę.

Obecnie w kulturystyce przeważa moda, zwana „kultem masy mięśniowej”. Startujący w zawodach „prezentowania napinanych mięśni”, prześcigają się w wielkości swojego umięśnienia, bardzo często kosztem własnego zdrowia. Sięgają po środki dopingujące, które pozwalają im przekroczyć granice własnego organizmu w rozwoju ogromnej masy mięśniowej, jednocześnie wyniszczają ich organizm od środka.
Tak postrzegana i podejrzliwie traktowana jest obecna kulturystyka, czyli każdego ćwiczącego w siłowni traktuje się, jako potencjalnego „koksiarza” niszczącego swoje zdrowie.

Zupełnie inny obraz wyczynowej kulturystyki przedstawia poniższy artykuł, którego pozytywnym bohaterem jest Harold Poole. W latach 60-tych uznawany był najlepiej umięśnionego w USA.
Swoją wspaniałą sylwetkę zawdzięczał nie tylko kulturystyce, ale również piłce nożnej, zapasom, lekko atletyce i innym dyscyplinom. To dzięki wszechstronności i sportom uzupełniającym, wyrobił sobie nieprzeciętną siłę, zwinność oraz bardzo dobrą kulturystyczną sylwetkę o wzorowych proporcjach i niezwykłej rzeźbie umięśnienia.

Stanisław Zakrzewski tak scharakteryzował Harolda:
Rzeźba jego mięśni może zastąpić kartę anatomiczną. Czegoś podobnego dotąd nie widziano. Zastanawialiśmy się jednak wtedy, czy mięśnie jego są równie sprawne, jak rozwinięte? Dziś możemy już odpowiedzieć, że Harold Poole jest nie tylko wybitnym kulturystą, ale i bardzo wszechstronnym sportowcem: lekkoatletą, zapaśnikiem, ciężarowcem, piłkarzem. Sportowe wyczyny Poole’a są zadziwiające i świadczą, że przymierze lekkiej atletyki i ciężarowców z kulturystyką prowadzi do doskonałości fizycznej.
A osobie ten kulturysta powiedział: - „Nie chcę być robotem – oświadczył kiedyś – lubię odmianę w sporcie i w ćwiczeniach. Wychodzę na tym najlepiej”.
Te słowa warto zapamiętać!

Artykuł „ Herold Poole - wszechstronny kulturysta” , którego autorem jest Stanisław Zakrzewski, jest w dziale „Sylwetki”.
Mariusz Liwowski
, 13 czerwca 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
 Leo Robert, 1951 r.
Leo Robert, 1951 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE