Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6821130
osób.
Oni są z nami:
Kulturystki oczarowały Mrągowo. Autor: Mieczysław Alaba
Historia kulturystyki - Ludowe Zespoły Sportowe”. Cz. 2

Tegoroczny sezon kulturystyczny dobiega już końca, ale zawodnicy mają nadal sporo okazji do startu. Dla wielu mniej do tej pory znanych kulturystów taką szansę stanowiły I Międzynarodowe Zawody Kulturystyczne o Puchar Przewodniczącego Rady Głównej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Mrągowie. Do startu zgłosiło się blisko 40 zawodniczek i zawodników, w tym silna reprezentacja NRD. Nasi zachodni sąsiedzi, z uwagi na brak zmęczonych już sezonem reprezentantów Polski i świetnego przygotowania, zdobyli większość nagród. Wygrali w kategoriach kobiet i 3 kategoriach wagowych mężczyzn, a Frank Heinemann z Berlina okazał się najlepszym w kategorii open. On też otrzymał z rąk sekretarz RG Z RG Heleny Koziej piękny puchar przewodniczącego RG Waldemara Świrgonia.

Impreza w Mrągowie, zorganizowana przez działaczy miejscowego LZS na czele z Czesławem Kociubskim, a pod patronatem centralnej Komisji kulturystyki przy RG LZS, stała na dobrym poziomie organizacyjnym i sportowym. Stała się ona okazją do zaprezentowania swoich, wcale już niemałych, umiejętności przez kulturystyki i kulturystów ćwiczących w małych kołach i klubach Zrzeszenia LZS.

Miejski Dom Kultury w Mrągowie, w którym odbyły się I Międzynarodowe Zawody Kulturystyczne o puchar przewodniczącego RG Z LZS z udziałem reprezentantów NRD trzęsły się od braw, kiedy na scenie prezentowały się swoje sylwetki zgrabne kulturystki i potężnie umięśnieni kulturyści. Aczkolwiek w Mrągowie działa od lat prężna sekcja kulturystyczna LZS, to jednak tej rangi impreza zorganizowana z inicjatywy Centralnej Komisji Kulturystyki RG Z RG LZS9 powołana w maju 1987 przyp. J.W.) odbyła się tutaj po raz pierwszy.

W popołudniowych finałach było, na co popatrzeć, bowiem wszyscy najlepsi prezentowali wysokie umiejętności. Kulturystyka w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i sięga już do wszystkich środowisk. Nawet w małych miasteczkach i wsiach, gdzie działają kluby i ogniwa LZS nie brak utalentowanych dziewcząt i chłopców, którzy właśnie w kulturystyce chcą sprawdzić swoje walory fizyczne w sportowej rywalizacji.
Ich wyniki i postępy są w tym bardziej godne pochwały, że uzyskiwane są na ogół w trudnych warunkach, bez dostępu do dobrze wyposażonych sal do ćwiczeń.

Kobiety w Mrągowie rywalizowały tylko w kategorii open, bez podziału na kategorie wagowe. Klasą dla siebie była niewątpliwie reprezentantka NRD Sybilla Lux, która imponowała zgrabną sylwetką. Wyprzedziła Beatę Wilk z LKS „System” Gorzów Wlkp. już znaną na arenie krajowej i czyniącą systematyczne postępy. Pozowanie urodziwych dziewcząt, ich poczucie rytmu wywołały entuzjazm mrągowskiej publiczności, która po raz pierwszy miała okazję oglądać w akcji tej klasy zawodniczki.
Mężczyźni rywalizowali we wszystkich kategoriach wagowych i ich występy stały się również na wysokim poziomie sportowym. Wśród najlżejszych najlepszym okazał się zawodnik NRD Scheibe Berkhleft, aczkolwiek zarówno Zenon Piwnicki (Kulturysta z Kętrzyna, niezrzeszony) jak i Stanisław Sawicki (LZS Ostrołęka) pokazali dobrą klasę.

Peter Fleische z Berlina podtrzymał passę zwycięstw zawodników NRD i wygrał wagę do 80 kg wyprzedzając zawodnika gospodarzy Krzysztofa Jerkę. Dopiero Jacek Czyż ( Błyskawica W -wa) przełamał hegemonię kulturystów NRD i zasłużenie wygrał wagę 90 kg. Ten były mistrz Polski juniorów robi szybkie postępy i obecnie reprezentuje poziom, który daje mu szańce rywalizacji na arenie międzynarodowej.

W kategorii najcięższej (ponad 90 kg) bezkonkurencyjnym był Niemiec Frank Heinnemman.
W pozakonkusrowym pokazie „gwiazd wieczoru”, wystąpili Anna Sygnecka, mistrzyni Polski w wadze ponad 57 kg, reprezentantka LZS Mrągowo oraz Waldemar Nol z Ostrołęki zawodnik utytułowany, wielokrotny reprezentant Kraku na ME i MŚw. Swego rodzaju atrakcją był również pokaż w wykonaniu Gawy Alkadami, rodowitego Kurda przebywającego i trenującego w Polsce. O jego wysokiej klasie świadczy fakt, że wygrał kategorię open na ostatnich Grand Prix Łodzi.

Organizatorom trzeba podziękować za dobrą organizację i życzyć, aby zawody weszły na stałe do kalendarza imprez i przyczyniały się do dalszej popularyzacji kulturystyki, szczególnie w Zrzeszeniu LZS.


Wyniki:
Kobiety – 1. Sybyilla Lux (NRD), 2. Beata Wilk (LKS Gorzów), 3. Sylwia Laube (NRD).
Mężczyźni: 70 kg – Scheibe Berkhleft (NRD), 2. Zenon Piwnicki ( Kętrzyn), #. Stanisław Sawicki (LKS Ostrołęka).
80 kg – 1.Peter Fleische (NRD), 2. Krzysztof Jarka (LZS Mrągowo), 3. Cezary Pączkowski ( Błyskawica W-wa).
90 kg – Jacek Czyż (Błyskawica W-wa), 2. Paweł Końca , 3. Roman Kosyl (LZS Poniatowa).
Plus 90 kg – Frank Heineman (NRD), 2. Jan Rudziński ( LZS Gorzów),3. Krzysztof Fligiel ( Jastrzębie)
Kat. open – 1. Frank Heinemann.
Autor: Mieczysław Alaba, grudzień 1987 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Rok 1949
Rok 1949
Stanisław Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE