Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
5885778
osób.
Oni są z nami:
Kulturystki oczarowały Mrągowo. Autor: Mieczysław Alaba
Historia kulturystyki - Ludowe Zespoły Sportowe”. Cz. 2

Tegoroczny sezon kulturystyczny dobiega już końca, ale zawodnicy mają nadal sporo okazji do startu. Dla wielu mniej do tej pory znanych kulturystów taką szansę stanowiły I Międzynarodowe Zawody Kulturystyczne o Puchar Przewodniczącego Rady Głównej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Mrągowie. Do startu zgłosiło się blisko 40 zawodniczek i zawodników, w tym silna reprezentacja NRD. Nasi zachodni sąsiedzi, z uwagi na brak zmęczonych już sezonem reprezentantów Polski i świetnego przygotowania, zdobyli większość nagród. Wygrali w kategoriach kobiet i 3 kategoriach wagowych mężczyzn, a Frank Heinemann z Berlina okazał się najlepszym w kategorii open. On też otrzymał z rąk sekretarz RG Z RG Heleny Koziej piękny puchar przewodniczącego RG Waldemara Świrgonia.

Impreza w Mrągowie, zorganizowana przez działaczy miejscowego LZS na czele z Czesławem Kociubskim, a pod patronatem centralnej Komisji kulturystyki przy RG LZS, stała na dobrym poziomie organizacyjnym i sportowym. Stała się ona okazją do zaprezentowania swoich, wcale już niemałych, umiejętności przez kulturystyki i kulturystów ćwiczących w małych kołach i klubach Zrzeszenia LZS.

Miejski Dom Kultury w Mrągowie, w którym odbyły się I Międzynarodowe Zawody Kulturystyczne o puchar przewodniczącego RG Z LZS z udziałem reprezentantów NRD trzęsły się od braw, kiedy na scenie prezentowały się swoje sylwetki zgrabne kulturystki i potężnie umięśnieni kulturyści. Aczkolwiek w Mrągowie działa od lat prężna sekcja kulturystyczna LZS, to jednak tej rangi impreza zorganizowana z inicjatywy Centralnej Komisji Kulturystyki RG Z RG LZS9 powołana w maju 1987 przyp. J.W.) odbyła się tutaj po raz pierwszy.

W popołudniowych finałach było, na co popatrzeć, bowiem wszyscy najlepsi prezentowali wysokie umiejętności. Kulturystyka w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i sięga już do wszystkich środowisk. Nawet w małych miasteczkach i wsiach, gdzie działają kluby i ogniwa LZS nie brak utalentowanych dziewcząt i chłopców, którzy właśnie w kulturystyce chcą sprawdzić swoje walory fizyczne w sportowej rywalizacji.
Ich wyniki i postępy są w tym bardziej godne pochwały, że uzyskiwane są na ogół w trudnych warunkach, bez dostępu do dobrze wyposażonych sal do ćwiczeń.

Kobiety w Mrągowie rywalizowały tylko w kategorii open, bez podziału na kategorie wagowe. Klasą dla siebie była niewątpliwie reprezentantka NRD Sybilla Lux, która imponowała zgrabną sylwetką. Wyprzedziła Beatę Wilk z LKS „System” Gorzów Wlkp. już znaną na arenie krajowej i czyniącą systematyczne postępy. Pozowanie urodziwych dziewcząt, ich poczucie rytmu wywołały entuzjazm mrągowskiej publiczności, która po raz pierwszy miała okazję oglądać w akcji tej klasy zawodniczki.
Mężczyźni rywalizowali we wszystkich kategoriach wagowych i ich występy stały się również na wysokim poziomie sportowym. Wśród najlżejszych najlepszym okazał się zawodnik NRD Scheibe Berkhleft, aczkolwiek zarówno Zenon Piwnicki (Kulturysta z Kętrzyna, niezrzeszony) jak i Stanisław Sawicki (LZS Ostrołęka) pokazali dobrą klasę.

Peter Fleische z Berlina podtrzymał passę zwycięstw zawodników NRD i wygrał wagę do 80 kg wyprzedzając zawodnika gospodarzy Krzysztofa Jerkę. Dopiero Jacek Czyż ( Błyskawica W -wa) przełamał hegemonię kulturystów NRD i zasłużenie wygrał wagę 90 kg. Ten były mistrz Polski juniorów robi szybkie postępy i obecnie reprezentuje poziom, który daje mu szańce rywalizacji na arenie międzynarodowej.

W kategorii najcięższej (ponad 90 kg) bezkonkurencyjnym był Niemiec Frank Heinnemman.
W pozakonkusrowym pokazie „gwiazd wieczoru”, wystąpili Anna Sygnecka, mistrzyni Polski w wadze ponad 57 kg, reprezentantka LZS Mrągowo oraz Waldemar Nol z Ostrołęki zawodnik utytułowany, wielokrotny reprezentant Kraku na ME i MŚw. Swego rodzaju atrakcją był również pokaż w wykonaniu Gawy Alkadami, rodowitego Kurda przebywającego i trenującego w Polsce. O jego wysokiej klasie świadczy fakt, że wygrał kategorię open na ostatnich Grand Prix Łodzi.

Organizatorom trzeba podziękować za dobrą organizację i życzyć, aby zawody weszły na stałe do kalendarza imprez i przyczyniały się do dalszej popularyzacji kulturystyki, szczególnie w Zrzeszeniu LZS.


Wyniki:
Kobiety – 1. Sybyilla Lux (NRD), 2. Beata Wilk (LKS Gorzów), 3. Sylwia Laube (NRD).
Mężczyźni: 70 kg – Scheibe Berkhleft (NRD), 2. Zenon Piwnicki ( Kętrzyn), #. Stanisław Sawicki (LKS Ostrołęka).
80 kg – 1.Peter Fleische (NRD), 2. Krzysztof Jarka (LZS Mrągowo), 3. Cezary Pączkowski ( Błyskawica W-wa).
90 kg – Jacek Czyż (Błyskawica W-wa), 2. Paweł Końca , 3. Roman Kosyl (LZS Poniatowa).
Plus 90 kg – Frank Heineman (NRD), 2. Jan Rudziński ( LZS Gorzów),3. Krzysztof Fligiel ( Jastrzębie)
Kat. open – 1. Frank Heinemann.
Autor: Mieczysław Alaba, grudzień 1987 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Jan Rozmarynowski, 2007 r.
Jan Rozmarynowski, 2007 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE