Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9950414
osób.
Oni są z nami:
Ach te pragnienie! Autorka: Irena Celejowa


Na błękitnym, bezchmurnym niebie rozżarzone słońce, wiatru ani na lekarstwo… Upał. Zziajani, zmęczeni ludzie krążą od sklepu do sklepu, w poszukiwaniu chłodzących napojów. Gdy ich brak, udręczenie wzrasta. W ustach zaschło, w gardle ucisk, a czoło, plecy ramiona zrasza wciąż nowy pot…
Wody musi być przecież zawsze dostateczna ilość we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych człowieka. Gdyby można było dorosłego człowiek wycisnąć jak cytrynę, to zabrałoby się aż 49 litrów wody! Stanowi to 70 procent ciężaru ciała.
Woda potrzebna jest żywemu ustrojowi do wszystkich procesów życiowych. Konieczna jest do trawienia pobranych pokarmów, jest składnikiem wszystkich soków trawiennych, a strawione pożywienie jest z przewodu pokarmowego do krwi w postaci roztworów wodnych.
Woda reguluje też temperaturę ciała przez przenoszenie ciepła i parowanie, niezbędna jest do wzrostu, czyli do budowy tkanek.
Wydalanie wody z organizmu odbywa się nieustannie przez nerki w postaci moczu, przez skórę i przewód pokarmowy, a także poprzez płuca w postaci pary wodnej.
Ubytki te muszą być stale uzupełniane. W razie niedoborów w pokryciu zapotrzebowania na wodę, maleje ilość wydalanego moczu, co jest wyrazem obrony organizmu przed nadmiernymi stratami.
Jeśli jednak niedobór wody jest długotrwały, następują zaburzenia, a utrata wody z organizmu powyżej 15 procent, tj. do 7 litrów, powoduje śmierć…
Niemal wszystkie produkty spożywcze, prócz cukru, olejów i smalcu, zawierają wodę. Najwięcej dostarczają jej świeże warzywa, owoce, nieco mniej mięso i ryby. Produkty te w sumie dostarczają w ciągu doby przeciętnie około 1 litra wody.
Resztę potrzebnej wody, tj. około 1, 5 litra, czerpie człowiek z różnych napojów, jak mleko, kawa, kakao, herbata, soki owocowo –warzywne itp.
Podczas pracy fizycznej i w sporcie, zwłaszcza gdy są upały, zapotrzebowanie człowieka na napoje znacznie wzrasta w wyniku zwiększonych strat, które mogą sięgać 2- 3 litrów wody.
Wobec tego w takich okolicznościach trzeba pić więcej niż przeciętnie. Zbyt obfite jednak przyjmowanie płynów obciąża serce i narządy krążenia, osłabiając je.
Zapobiec temu można, jeśli trenując kulturystykę czy sport – zwłaszcza w okresie letnich upałów – pije się lekko osoloną wodę i napoje owocowo – warzywne. Sól, którą też warzywa i owoce, zatrzymuje cześć wody w organizmie, co zmniejsza intensywność potów. A przy tym napoje owocowo – warzywne zawierające cenne witaminy i składniki mineralne.
Bezpośrednio po treningu, kiedy organizm jest silnie rozgrzany, NIE WOLNO PIĆ ZIMNYCH NAPOJÓW. Może to wywołać ciężkie schorzenia – przeziębienia, katar żołądka itd.
Lepiej wtedy wypić szklankę ciepłej herbaty z cytryną lub jakiś napój owocowy czy warzywny. W książce Zofii Czerny i Marii Strasburer pt. „Gotuj smacznie i zdrowo” można znaleźć przepisy na przyrządzanie napoju z koncentratu owocu róży, z jagód leśnych, porzeczek, marchwi i żurawin, truskawek, miodu, z kwiatu lip[owego, z mięty, z serwatki, z mleka i syropu malinowego, z mleka z malinami lub poziomkami i inne.
Nie wskazane natomiast jest picie piwa, wina i innych trunków. Alkohol zatruwa system nerwowy, powodując ciężkie zaburzenia w koordynacji ruchów. Pijak, balansujący z jednego krańca chodnika na drugi, może się narazić na drwiny i ostatecznie nabić sobie guza. Ale utrata panowania nad swymi ruchami podczas uprawiania sportu jest daleko niebezpieczniejsza – może skończyć się kalectwem lub śmiercią.
A przy tym alkohol wybitnie przeszkadza w osiągnięciu formy. TO TEŻ PRAWDZIWY SPORTOWIEC I KULTURYSTA NIGDY NIE PIJE ALKOHOLU.
Autorka: Irena Celejowa, 1961 r.


Stanisław Zakrzewski – twórca polskiej kulturystyki przedstawił ten artykuł w lipcu 1961 roku na łamach „Sport dla Wszystkich”, którego był redaktorem naczelnym.
Artykuł był skierowany do kulturystów, jako jeden z wielu dotyczących dietetyki, które ukazały sie w latach 60.
Warto go przeczytać, gdyż on ciągle jest aktualny i napisany w zrozumiały sposób.

Autorka doc. dr hab. Irena Celejowa - jest znanym i cenionym ekspertem w dziedzinie żywienia sportowców. Napisała wiele książek. Jest promotorem prac naukowych o tematyce dietetyki sportowej.

Jedną z ostatnich Jej publikacji książkowych jest „Żywienie w sporcie” , wyd. 2008 r.
„Wysiłek sportowy pociąga za sobą wielkie wydatki energetyczne. Przy wyrównanym poziomie wyszkolenia zawodników w sporcie wysoko kwalifikowanym żywienie często staje się czynnikiem decydującym o zwycięstwie w rywalizacji sportowej. Dlatego tak ważne staje się odpowiednie komponowanie jadłospisów dla osób uprawiających poszczególne dyscypliny sportowe, trenujących, przygotowujących się do zawodów i biorących w nich udział…”
Trzeba przeczytać !
J.W. 10 lipca 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Austria - Wiedeń
Austria - Wiedeń
DARIUSZ PACAK PODRÓŻE KSZTAŁCĄ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE