Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033111
osób.
Oni s± z nami:
Na bezrybiu i rak ryba. Autor: Jan W³odarek


Kilkana¶cie zdañ o ksi±¿ce „Historia mistrzostw Polski w kulturystyce” a dok³adniej w latach 1977- 1998, gdy¿ autor raczy³ dopisaæ to na drugiej stronie i powtórzyæ na trzeciej.
Autor: Andrzej Maciejewski, Wydawca: Szko³a Podstawowa nr 29 w Bydgoszczy (to du¿e wydarzenie na rynku wydawniczym, lecz dotychczas nie by³o znane!), 1999 r., str.100.


Andrzej Maciejewski jest drug± osob±, która dotychczas, porwa³a siê na pisanie ksi±¿ki swoim tytu³em odnosz±c± siê do historii naszej kulturystyki. Pierwszym jest nie¿yj±cy ju¿ Henryk Jasiak (wybitny trener kulturystyki, dziennikarz). Pomimo, ¿e w jego ksi±¿ce s± b³êdy i niedoróbki redaktorskie, to jednak jest ona bardzo bliska temu, co najwa¿niejsze w naszej kulturystyce, od jej pocz±tku, czyli w latach 1957 – 1993.
Ksi±¿ka Jasiaka zosta³a wydana w du¿ym nak³adzie i po latach od jej ukazania siê na rynku jest jeszcze dobrze znana w ¶rodowisku æwicz±cych kulturystykê. Dzi¶ mo¿na j± nawet nabyæ w antykwariatach lub na aukcjach „Allegro”. Natomiast ksi±¿ka Maciejewskiego, z uwagi na bardzo ma³y nak³ad, jest w posiadaniu nielicznych instruktorów i to tych czynnych w zawodzie 10 lat temu. Mo¿na tylko ¿a³owaæ, ¿e teraz nie jest dostêpna dla tych zaczynaj±cych æwiczyæ, a g³ównie dla kursantów szkoleñ na instruktora kulturystyki.
Tytu³ ksi±¿ki Maciejewskiego sugeruje solidne historyczne opracowanie o mistrzostwach Polski w kulturystyce. W rzeczywisto¶ci to s± to wyniki zebranych z pamiêci faktów, sprowadzaj±ce siê do podania kolejnego ich numeru, nazwy miasta, w którym one siê odby³y, daty (tylko rok) oraz wykazu miejsc i nazwisk zawodników, którzy je zajêli, w podziale na poszczególne kategorie.
Do tego s± dodane zestawienia statystyczne medalistów, ilo¶ci rozegranych kategorii. Oczywi¶cie s± to informacje i zestawienia, które daj± w sumie jaki¶ obraz kulturystyki, ale nie mo¿na stwierdziæ, ¿e stanowi± pe³n± historie danych mistrzostw w kulturystyce. Du¿ym, oj du¿ym mankamentem ksi±¿ki Maciejewskiego jest brak komentarza zawieraj±cego chocia¿ ogóln± sytuacjê w kulturystyce, ilo¶ci startuj±cych, ocenê strony organizacyjnej poszczególnych mistrzostw. Brak równie¿ oceny sportoweji i bardzo wa¿nej informacji, czy ówczesni uczestniczy mistrzostw wspomagali sie ¶rodkami szkodliwimi dla zdrowia. Doping to istotna kwestia dla rostrzygniêcia czy w naszej wyczynowej kulturystyce byli kultury¶ci naturalni.

Do zebrania takich informacji trzeba du¿o czasu, ale wystarczy³o chocia¿ opracowaæ to, co mo¿na znale¼æ w archiwalnych czasopismach: „Rekreacji Fizycznej”, „Wiadomo¶ciach Sportowych”; o wcze¶niejszych mistrzostwach jest przecie¿ w „Sporcie dla Wszystkich”.
Wydaje siê, ¿e autor zdawa³ sobie sprawê z cienko¶ci swojego przekazu, nieadekwatnego do tytu³u swojej ksi±¿ki, bowiem wprowadzi³ tematy zastêpcze, np. zestawienia dotycz±ce osi±gniêæ naszych kulturystów na mistrzostwach ¶wiata i Europy. Mamy równie¿ informacje o zawodach pucharowych i mistrzostwach w fitnessie. To wszystko ciekawe, ale co to ma wspólnego z mistrzostwami polski w kulturystyce, wie tylko sam autor.
Ja jednak doceniam prace wykonan± przez Maciejewskiego, gdy¿ jej wynik da³ materia³ wyj¶ciowy do opracowania pe³nej historii mistrzostw i tylko takie ujêcie mo¿e zainteresowaæ czytelnika opracowaniem historycznym. To, co wyda³ Maciejewski, mo¿e jednak zainteresowaæ na przyk³ad tego, którego nazwisko jest wymienione i tylko tyle. Przypuszczam, ¿e z wyj±tkim nielicznych pasjonatów poznawania historii, nawet pies z kulaw± nog± nie czyta³ tej literatury i zestawieñ statystycznych, bo po co.
Ja przeczyta³em od deski do deski ksi±¿kê Maciejewskiego, bom wyro¶niêty na kulturystyce, i owszem pochwalam jego zamiar, za¶ realizacjê ju¿ znacznie mniej. To jednak nie jest najwa¿niejsze, bowiem w ksi±¿ce widaæ rêkê przysz³ego artysty Szymka Kaszuby z Ustki. Od lat ju¿ nim jest. On wykona³ rewelacyjny rysunek kulturysty na ok³adce ksi±¿ki Maciejewskiego.
I tylko z tego wzglêdu dobrze mieæ w domu rysunek Szymka, a przy tej okazji wraz z ksi±¿k± Maciejewskiego. Szkoda tylko, ¿e talentu Szymka nie zauwa¿yli masywni redaktorzy naczelni naszych kolorowych pisemek dla kulturystów. Teraz to powiem, ¿e to nawet lepiej dla Szymka.
Jestem równie¿ pod wra¿eniem, ale ju¿ znacznie mniejszym ogl±daj±c w ksi±¿eczce Maciejewskiego du¿± kolorow± reklamê firmy INTRBODY – ówczesnego lidera w sprzeda¿y od¿ywek(?). Nazwa, jak nazwa, ale w³a¶ciciel firmy to przecie¿ d³ugoletni wiceprezes Polskiego Zwi±zku Kulturystów i jeszcze czego¶, a przy okazji recenzowa³ ksi±¿kê Maciejewskiego. Chyba pozytywnie, bo siê ukaza³a drukiem. Powracaj±c do tej reklamy, to przypuszczam, ¿e uczniowie bydgoskiej podstawówki uwierzyli temu, co z niej wyczytali, teraz s± oni o ogromnej masie. Pomyli³em siê?
Autor: Jan W³odarek, 11 lipca 2009 r.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Budapeszt,  1970 r.
Budapeszt, 1970 r.
STANIS£AW PTASZYÑSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE