|
Odwiedzi³o nas: 10488243 osób. |
|
|
Najlepiej zbudowany Hawajczyk. Autor: Stanis³aw Zakrzewski |
(Fot. z "SdW")
S³oneczne Hawaje s± prawdziwym rajem kulturystów. Piêkna pogoda, z³ocisty piasek, du¿o wolnego czasu i beztroskie ¿ycie zachêcaj± do æwiczeñ. A ciep³a woda morska – do p³ywania. Nawet gdy w pobli¿u kr±¿y… rekin. Z ¿ywio³em morskim i rekinami (z wyj±tkiem ¿ar³acza ludojada) Hawajczycy ¿yj± za pan brat. Kulturystyka, to obok sportów wodnych dziedzina uprawiana tu przez wszystkich. Wcale nie wyczynowo, po prostu dla samego siebie, dla lepszego samopoczucia, dobrego wygl±du. Bo przecie¿ tu nie da siê ukryæ s³abej lub z³ej budowy pod wywatowan± marynark±. Dlatego te¿ kulturystykê, w specyficznej odmianie, uprawiaj± tu prawie wszyscy m³odzi ludzie. Stany Zjednoczone maj± oko³o 10 milionów kulturystów (jest rok 1961 – przyp. jw.), Kanada - jak o tym donosi³ mi przed kilku dniami mój przyjaciel Ben Weider – milion. Hawaje oko³o 200 tysiêcy, czyli mniej wiêcej tyle, ile ich jest w Polsce. Ale podczas gdy Polska liczy 30 milionów mieszkañców, Hawaje maj± ich niewiele ponad pól miliona. Procentowo do ilo¶ci mieszkañców Hawaje dzier¿± wiêc wspania³y rekord. Æwiczenia maj± charakter jak najbardziej naturalny, a uprawiane s± przewa¿nie najprymitywniejszym sprzêtem lub metod± bezprzyrz±dowe.
Dzi¶ pragniemy przedstawiæ naszym Czytelnikom – choæ w kilku s³owach jednego z najpopularniejszych kulturystów Tommy Leonga. Znany jest nie tylko na Hawajach, ale w ca³ym ¶wiecie kulturystycznym. Startowa³ kilkakrotnie w konkursach o tytu³ „Mr America”, a w 1953 roku uzyska³ nagrodê za najlepiej rozwiniête miê¶nie grzbietu, bij±c wszystkich Amerykanów.
Tomy Leong zacz±³ uprawiaæ kulturystykê w 1947 roku. Liczy³ wtedy 17 lat i wa¿y³ niespe³na 56 kg przy 173 wzrostu. By³ wiêc chudy jak szczapa. Ale w ci±gu trzech lat, zmieni³ siê tak, ¿e w 1950 roku wywalczy³ tytu³ „Mr Hawai”,a rok pó¼niej „Mr Waikiki”. Dwa lata pó¼niej stan±³ po raz pierwszy do konkursu „Mr America”, w którym zaj±³ jednak zaledwie 7 miejsce. Pó¼niej startowa³ jeszcze kilka razy, ale nigdy nie doszed³ wy¿ej, jak do pi±tego miejsca. I to nale¿y uwa¿aæ za sukces. Obecnie Tommy Leong prowadzi w³asny instytut „Tommy’s Health Gym” w Honolullu przy King Street.
Tommy Kono – przyjacielem Leonga
Rzecz charakterystyczna, ¿e zarówno Leong, jak i Tommy Kono, który urodzil siê na Hawajach, mieli ciê¿k± m³odo¶æ i obaj powa¿nie chorowali. Dziêki æwiczeniom kulturystycznym stali siê jednak innymi ³ud¼my. Tommy Kono – wiadomo- zdoby³ nawet osiem tytu³ów mistrza ¶wiata w podnoszeniu ciê¿arów. Leong i Kono æwiczyli czêsto razem. Kono do dzi¶ jeszcze odwiedza Hawaje.
W okresie swej najlepszej formy Tommy Leong posiada³ nastêpuj±ce wymiary: wzrost 175 cm, waga 86 kg, obwód ramienia – 43, 5 cm, obwód klatki piersiowej – 122 cm, obwód w pasie – 79 cm, uda – 61 cm, ³ydki – 40, karku – 40 cm.
Leong, to prawdziwy fanatyk kulturystyki. Z olbrzymim zapa³em æwiczy sam i szerzy zapa³ do æwiczeñ. Mi³ym sposobem bycia i zawsze u¶miechniêt± twarz± przyci±ga m³odzie¿ do swego instytutu, i do urz±dzeñ przygotowanych na powietrzu. Kulturystykê æwiczy tutaj przede wszystkim na powietrzu, a æwiczenia uzupe³nia grami, zabawami i p³ywaniem. Czy mo¿na siê te¿ dziwiæ, ¿e miê¶nie kulturystów hawajskich s± szybkie i sprê¿yste, a przy tym bardzo silne? Wystarczy wspomnieæ, ¿e Tommy Leong wykonuje „pompki” na trzech krzese³kach z obci±¿eniem 95 kg. I to w trzech seriach po 10 powtórzeñ.
Autor Stanis³aw Zakrzewski, 1961 rok, przygotowa³ Tomek, 25 lipca 2009 r.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|