Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10122755
osób.
Oni są z nami:
Książka o żywieniu w sporcie. Autorka: Maria Szustakowska - Chojnacka

DIETA W SPORCIE

Ćwiczącym kulturystykę polecam bardzo interesującą książkę, prof. nadzw. dr hab. Ireny Celejowej ‘’Żywienie w sporcie’’, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008r.
Celem tej książki jest pokreślenie znaczenia sposobu żywienia sportowca, który powinien być zgodny z wymogami fizjologii, higieny i technologii żywienia. W całodziennym jadłospisie powinny być uwzględnione różne produkty spożywcze tak, aby pożywienie było zrównoważone tzn. pokrywało zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i w którym powinny być zachowane odpowiednie proporcje pomiędzy składnikami pokarmowymi.


Sytuacje, których pożywienie nie jest zrównoważone zdarzają się często. Organizm człowieka potrafi do pewnego stopnia zaadoptować się do niekorzystnych warunków odżywiania. Jednak po dłuższym czasie trwania złych proporcji między składnikami pokarmowymi, przychodzi moment, kiedy możliwości dalszej adaptacji zawodzą i pojawia się choroba.

Wysiłek sportowy pociąga za sobą wielkie wydatki energetyczne, gdy występuje wyrównany poziom wyszkolenia zawodników w sporcie wysoko kwalifikowanym-właściwe żywienie może stać się decydującym czynnikiem o zwycięstwie w sportowej rywalizacji.

Książka obejmuje dwie części; ogólną i szczegółową. W pierwszej omówione są zagadnienia teoretyczne, jak: zapotrzebowanie energetyczne sportowców, składniki pokarmowe, stres oksydacyjny, normy żywienia dla wybranych dyscyplin sportu. W części drugiej, obejmującej kwestie praktyczne związane z żywieniem zawodników - dotyczące: przyjmowania posiłków, regulowania masy ciała zawodników, odżywek w sporcie, podziału produktów spożywczych na grupy, układania jadłospisów dla siedmiu grup dyscyplin sportowych. Są też przepisy na potrawy podane w jadłospisach.
W części pierwszej na uwagę zasługuje rozdział: pt „Normy żywienia i wyżywienia dla wybranych dyscyplin sportu”.

Dla grup sportowych takich, jak; podnoszenie ciężarów, kolarstwo gry sportowe, gimnastyka, szermierka, lekka atletyka, narciarstwo, biatlon sporty wodne, łyżwiarstwo jeździectwo, łucznictwo, sporty walki, sporty motorowe i żużlowe itd. zostały opracowane normy na składniki pokarmowe (białko, tłuszcz, węglowodany, wapń, fosfor, żelazo, witaminy; A, B1B2, PP, C, zapotrzebowanie energetyczne oraz udział białka, tłuszczu, węglowodanów w ogólnym zapotrzebowaniu. W celu realizacji tych norm opracowano średnie racje pokarmowe dla 12 grup produktów spożywczych.

W części drugiej szczególnie ciekawy jest rozdział pierwszy „Specyfika żywienia sportowców w okresie treningów, zawodów i odnowy”. W nim autorka napisała : „W okresie treningów pożywienie sportowca powinno być; małooobjętościowe, wysokoenergetyczne, wysokowitaminowe małej zawartości tłuszczów, lekko strawne i przyrządzane ze świeżych produktów spożywczych”. Natomiast w czasie zawodów –„Istotnym problemem jest podtrzymywanie stężenia glukozy we krwi na optymalnym poziomie. Zmniejszenie stężenia glukozy powoduje zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, ponieważ w mózgu brak jest glikogenu, a jedynym substratem energetycznym dla niego jest glukoza”.

Jeśli chodzi o sporty wytrzymałościowe to w czasie odnowy po długotrwałych zawodach bardzo ważną rzeczą jest jak najszybsze wyrównywanie strat białka i fosforu i uzupełnianie węglowodanów.

Należy się cieszyć, że tak pożyteczna publikacja ukazała się na rynku wydawniczym. Przypuszczam, że ta książka z niezbędną wiedzą dla uprawiających sport nawet w formie rekreacyjnej powinna zainteresować również osoby ćwicząca sporty siłowe.
Autorka: Maria Szustakowska – Chojnacka, 20 lipca 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Pamiątkowe zdjęcie z dedykacją
Pamiątkowe zdjęcie z dedykacją
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE