Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7063298
osób.
Oni są z nami:
Za nim poszli inni. Przygotowal Jan Włodarek
Trzeba pamiętać, że Polska była pierwszym krajem w byłym obozie socjalistycznym, który zaczął lansować kulturystykę.
Zasługa to Stanisława Zakrzewskiego, który jako pierwszy zaczął propagować ten nowy sport, bowiem widział w nim szansę masowego upowszechniania ćwiczeń siłowych wśród młodzieży. I tak się stało! Za przykładem Stanisława Zakrzewskiego, wzorując się na Jego polskiej szkole kulturystyki poszli w byłej: ZSRR, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii i Rumunii.
Z cyklu „historia kulturystyki” przypominam niżej artykuł pt. "Uniwersytet atletyki”, o początkach kulturystyki w ZSRR, który ukazał się w „Sporcie dla Wszystkich” w październiku 1964 r.
J.W. 25 sierpnia 2008 r.

Uniwersytet atletykiNa zdjęciu : W. Dubinin, obecnie jest prezesem rosyjskich kulturystów

„Do was się zwracam młodzieży! Nie traćcie czasu. Przystąpcie do uprawiania ćwiczeń siłowych (kulturystyki). Jeśli nawet nie zostaniecie mistrzami świata w jakiejkolwiek dziedzinie sportu, to na pewno zdobędziecie zdrowie i staniecie się silni. A to chyba nie jest bez znaczenia”!

Ze słowami tymi na łamach pisma „Moskiewski Komsomolec” zwrócił się do młodzieży Związku Radzieckiego zasłużony mistrz sportu, kilkakrotny mistrz i rekordzista świata w podnoszeniu ciężarów i lekarz w jednej osobie dr Arkady Worobiew. Równocześnie przez 6 miesięcy ogłaszał cykl artykułów na temat ćwiczeń siłowych udzielając młodzieży szereg rad i wskazówek jak należy trenować. Tytuł artykułów: „Uniwersytet atletyki”.
Już po kilku miesiącach od momentu ukazania się w „Moskiewskim komsomolcu” apelu dr Worobiewa zaczęły napływać liczne listy z podziękowaniem za cenną inicjatywę pisma i wskazywania sposobu wartościowego i przyjemnego wykorzystywania wolnego czasu.

Cieszymy się, że w Związku Radzieckim ćwiczenia siłowe ( kulturystyka) przyjmują charakter coraz bardziej masowy. W Moskwie, np. już nie tylko na Łużnikach ćwiczą liczne zespoły kulturystyczne, ale według doniesień „Sportiwnaja żiżń Rosiji” istnieje tam 10 samodzielnych ośrodku kulturystycznych. Na łamach tego pisma prowadzony jest pod redakcją G. Tenno „kurs ćwiczeń siłowych”. Obok reprodukujemy 4 ćwiczenia (które my tutaj nie zamieszczamy – przyp. Jan Włodarek).
Co na to nasza prasa młodzieżowa?
(„SdW”), 1964 r
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Bydgoskie pokazy, 1988 r.
Bydgoskie pokazy, 1988 r.
Wspaniali ze wsi i miasteczek (LZS), 1986 - 1992
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE