Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9854048
osób.
Oni są z nami:
John Ziegler stworzył "koks". Autor: Marcin Matczak

(Na zdjęciu Peter G., amerykański kulturysta, który "źle skończył")

DOPING. John Ziegler – amerykański lekarz, który stworzył „koks”

Skandal dopingowy wokół amerykańskiej firmy farmaceutycznej „BALCO” i książka best-seller Jose Canesco wyciągnęły sterydy na pierwsze strony rubryk sportowych we wszystkich poważniejszych gazetach. Tytuły artykułów drapieżnie atakowały czytelników: „Doping niszczy sport”, „Oszukaństwo”, „Fabryki brojlerów” itp. Ta medialna wrzawa zwróciła uwagę na dobrze znany w środowisku sportowym fakt, że wyczyn sportowy wiąże się z coraz szerszą sferą dopingu. Sportowcy „pompują się” steroidami anabolicznymi już przez prawie 50 lat – i to przed tym, nim powstał podział na „koks” i „ sport czysty”. Więc lawinowo padały pytania, kto jest za to odpowiedzialny? W odpowiedziach wypłynęło nazwisko lekarza, który stworzył „koks” i wprowadził go w Stanach Zjednoczonych, a później trafił do Europy.

Twórca „koksu” jest postacią prawie nieznaną w środowisku naszych kulturystów i to skłoniło mnie do zaprezentowania na JWIP.PL mojego tłumaczenia artykułu “The Man behind the Juice. Fifty years ago, a doctor brought steroids to America” Justina Petersa /z 18 lutego 2005 r./ w którym przybliża nam sylwetkę tego lekarza.

Naszym młodym Czytelnikom pragnę zwrócić uwagę, że po II wojnie światowej, nastał tzw. okres „zimnej wojny”, będący jakby zapowiedzią nowego totalnego konfliktu zbrojnego między Zachodem, któremu przewodziły Stany Zjednoczone, a Wschodem kierowanym przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Z tym wiązały się nadmierne zbrojenia państw sojuszniczych z tych obozów. Zaczęto również zwracać większą uwagę na rywalizację w sporcie, bo każdy sukces w tej dziedzinie stawał się sukcesem politycznym, jakby był zwycięstwem w bitwie między wymienionym obozami politycznymi. Można, więc powiedzieć, że ideologia stała się nieodłączna od rywalizacje sportowej. Szukano zatem nowych sposobów wzmacniania i wspomagania sportowców szczególnie w dyscyplinach olimpijskich środkami farmaceutycznymi. Laboratoria w wielu krajach pracowały pełną mocą, przy oficjalnym ,ale cichym przyzwoleniem władz. Tak było w USA, ZSRR, NRD i in.

Apogeum stosowania niedozwolonych w sporcie środków dopingujących zaczęło się w latach sześćdziesiątych i wówczas Komisja Medycyny MKOL ustaliła wyraźną linię podziału między środkami zakazanymi, a tymi, które sportowcy mogą przyjmować, ale dopiero po wyraźnej światowej stabilizacji politycznej, a szczególnie po Olimpiadzie w Los Angeles w 1984 r. zaczęto dostrzegać, że sport wyczynowy kroczy ku degeneracji. Nie liczyły się kryteria moralne i estetyka. W wielu krajach władze sportowe oceniano na podstawie wyników uzyskiwanych przez sportowców oraz zysków płynących z imprez sportowych. Stąd też możliwości potępiania najlepszych zawodników, stosujących doping miały charakter symboliczny, czyli było jakby przyzwoleniem by doping stosować.

Prezentowany artykuł w zasadzie przedstawia jedną osobę, ale wiadomo, że on był pierwszy, natomiast za nim podążały tysiące animatorów sportu, producentów, trenerów i zawodników którzy przyczynili się do obecnego zjawiska dopingu w sporcie. Podobnie jest w wyczynowej kulturystyce, która jest przecież na dalekim marginesie sportu kwalifikowanego w rozumieniu dyscyplin olimpijskich.

Autor: Marcin Matczak,
25 września 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Niemcy, Frankfurt
Niemcy, Frankfurt
DARIUSZ PACAK PODRÓŻE KSZTAŁCĄ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE