Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7938038
osób.
Oni są z nami:
Lukrecja dla kulturystów. Autor: Maria Szustakowska – Chojnacka

Lukrecja jest roślinnym sterydem o właściwościach podobnych do kortyzonu (hormon sterydowy, zawierający 21 atomów węgla). Tak, jak inne leki sterydowe zwiększa ona ciśnienie krwi i powoduje zatrzymanie płynów w ustroju. Jest jednym z naturalnych kortykosteroidów, hormonów wytwarzanych przez gruczoły nadnerczowe o właściwościach podobnych do kortyzonu.
Spożywanie lukrecji może być przeciwwskazane dla kulturystów, którzy często przed zawodami stosują diuretyn, np. ‘‘Furosemid’’. Lek ten podobnie jak lukrecja zwiększa wydalanie potasu z moczem. W przypadku spożycia lukrecji, może wystąpić interakcja pomiędzy furosemidem a glicyryzyną zawartą w lukrecji. co może doprowadzić do znacznego zubożenia organizmu w potas i pojawieniu się niebezpiecznych objawów takich, jak: osłabienie, bolesne skurcze mięśni, zaburzenia pracy serca itp.
Lukrecja działa też przeciwbakteryjnie i oddziałuję na organizm w inny sposób. O tym proszę przeczytać w moim artykule pt.: „Lukrecja gładka”, jest w niżej.
Maria Szustakowska - Chojnacka,
23 listopada 2009 r.

LUKRECJA GŁADKA
Spożywanie lukrecji może być przeciwwskazane dla kulturystów, którzy często przed zawodami stosują ‘‘Furosemid’’,- diuretyk. Lek ten podobnie jak lukrecja zwiększa wydalanie potasu z moczem. W przypadku spożycia lukrecji, może wystąpić interakcja pomiędzy furosemidem a glicyryzyną zawartą w lukrecji. co może doprowadzić do znacznego zubożenia organizmu w potas i pojawieniu się niebezpiecznych objawów takich, jak osłabienie, bolesne skurcze mięśni, zaburzenia pracy serca itp.


Lukrecja gładka, nazywana niekiedy słodkim korzeniem, rośnie na południu Europy i w Azji. Uprawiana jest w wielu krajach, w tym również w Polsce. Niektóre z korzeni lukrecji są szczególnie słodkie i mają wysoką wartość leczniczą. Nazwa pochodzi od greckiego słowa – glukus, co oznacza słodki a rhiza, znaczy korzeń.
Lukrecja była stosowana w Chinach już przed pięcioma tysiącami lat. Używano jej w celach leczniczych w starożytnym Egipcie i Grecji. W okresie średniowiecza, zioło to zostało wprowadzone w Niemczech a w Anglii uprawiane było już w 1562 roku. W Polsce uprawiano tę roślinę głównie przyklasztornych ogródkach benedyktynów.

Stwierdzono, że najważniejszymi substancjami leczniczymi zawartymi w korzeniach lukrecji są; - saponiny trójterpenowe(12-15%), głównie, glicyryzyna(sole wapniowe, potasowe kwasu glicyryzynowego), -flawonoidy, - związki kumarynowe, - chalkony- cukrowce(mannitol, glukoza, sacharoza, skrobia) - olejek lotny, - składniki mineralne, jak; potas, wapń, kwasy(likworowy, jabłkowy).

Lukrecja zawiera do 15% glicyryzyny, która jest 50 krotnie słodsza od cukru. Jest odpowiedzialna za lecznicze działanie rośliny na układ oddechowy. Ze względu na właściwości wykrztuśne zapobiega i łagodzi kaszel. Składnik ten jak i jego pochodne mają też właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, szczególnie korzystne w leczeniu astmy.

W przypadku układu trawiennego lukrecja gładka znana jest z ochronnego działania na wątrobę, zapobiegając jej marskości dzięki wspomaganiu procesów detoksykacji i uwalnianiu organizmu od zbędnych składników.
Roślina zalecana jest ponadto w przypadku nudności, wzdęć, wymiotów oraz owrzodzeń żołądka. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Jest skuteczna przeciw nerwicy żołądka oraz kolce jelitowej. Usprawnia funkcjonowanie nerek i przeciwdziała powstawaniu miażdżycy. Zawarta w korzeniach glicyryzyna wiąże cholesterol w nierozpuszczalny związek, co utrudnia jego wchłanianie do krwi.
Charakteryzuje się również tym, że zatrzymuje w organizmie znaczne ilości wody, co powoduje obrzęki i inne zaburzenia. Lukrecja stosowana zewnętrznie w postaci wyciągu hamuje procesy zapalne.
Działa również korzystnie na nadnercza wzmacniając ich funkcjonowanie. Uczeni amerykańscy twierdzą, że lukrecja może być pomocna w leczeniu zespołu przewlekłego zmęczenia. Może nawet przyczynić się do ‘’cudownego wyzdrowienia’’, co potwierdziły liczne przypadki. Istnieją nawet hipotezy, że zespół przewlekłego zmęczenia jest nietypową postacią choroby Addisona, (ostra niewydolność nadnerczy), która powinna być leczona w ten sam sposób.

Pojawia się pytanie; dlaczego uczeni w ostatnim okresie tak mocno zainteresowali się lukrecją? Dlaczego w ciągu krótkiego czasu ta roślina potrafi przywrócić siły życiowe?
Odpowiedzią jest potwierdzenie faktu, że lukrecja jest roślinnym sterydem o właściwościach podobnych do kortyzonu( hormon sterydowy, zawierający 21 atomów węgla) Tak, jak inne leki sterydowe zwiększa ona ciśnienie krwi i powoduje zatrzymanie płynów w ustroju. Jest jednym z naturalnych kortykosteroidów, hormonów wytwarzanych przez gruczoły nadnerczowe o właściwościach podobnych do kortyzonu. Udowodniono, że substancją aktywną, która działa na tej samej zasadzie, co kortyzon jest kwas glicyryzynowy.
Zdaniem uczonych amerykańskich kwas ten blokuje pewien enzym, który niszczy naturalny hormon w organizmie – kortyzol, określany potocznie, jako hormon stresowy na równi z adrenaliną. Powoduje on zwiększenie glukozy we krwi, co jest wskazane w reakcjach na stres. Wywiera wpływ na metabolizm. Lukrecja, zatem utrzymuje odpowiedni poziom tego kortyzolu, zwalcza zaburzenia hormonalne. Powstrzymuje proces wydalania sodu i przyczynia się do utrzymania równowagi wodnej w organizmie.


Wykazuje prawdopodobnie działanie przeciwnowotworowe.
Badacze japońscy odkryli, że wyciągi z lukrecji, dzięki obecności flawonoidów, działają przeciwbakteryjnie, zapobiegając w ten sposób próchnicy zębów.

Zastosowanie:
-owrzodzenia żołądka, mdłości, wzdęcia i inne zaburzenia trawienne,
-jako łagodny środek przeczyszczający,
-jako płyn do płukania jamy ustnej w przypadku owrzodzeń,
-w celu złagodzenia kaszlu, jako środek wykrztuśny,
-w chorobach układu oddechowego, jak np. zapalenie oskrzeli,
-w zapaleniu stawów,
-w celu wzmocnienia nadnerczy.

Sposób użycia. Odwar z lukrecji powinno przyjmować się w przypadku zaparć po 100ml dziennie. W innych dolegliwościach zaleca się stosowanie nalewki dwa razy dziennie po 2ml(40 kropli). Syrop z lukrecji przyjmuje się w chorobach gardła i suchym kaszlu.
Przygotowanie odwaru; 30g wysuszonego i rozdrobnionego korzenia lukrecji zalać 200ml wody i gotować około 3-5 minut. Odcedzić i ostudzić.
Nie mogą przyjmować lukrecji osoby; w dolegliwościach związanych z wysokim ciśnieniem krwi, w przypadku cukrzycy, chorzy na serce, jaskrę, po wylewie. Uwaga: stosowanie lukrecji należy skonsultować z lekarzem.

U ludzi zdrowych spożywanie w zbyt dużych ilościach tej rośliny może wywołać skutki uboczne takie, jak; bóle głowy, oszołomienie, niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi oraz obrzęki będące skutkiem zatrzymania sodu i wody w organizmie

Lukrecja ma duże zastosowanie w przemysłach; spożywczym, cukierniczym, farmaceutycznym oraz w produkcji likierów, jak również w kosmetyce.
Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka, 23 Listopad 2009 r.
Aktualizacja , 14.12. 2009 r., godz. 15:58


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Tadeusz i Edward
Tadeusz i Edward
W DOWÓD UZNANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE